V nákupním domě Ikea v polské Vratislavi se ozývá čeština ze všech směrů. „Přijeli jsme pro sedací soupravu. Vyplatí se nám to i z Prahy. I s náklady na cestu ušetříme asi sedm tisíc korun,“ usmívají se manželé Zítkovi.

Rezervaci nábytku provedli předem přes internet, aby nejeli zbytečně a aby bylo už vše připravené k naložení. Přikoupili i nějaké drobnosti. „Porovnávali jsme ceny i některých dalších věcí a v přepočtu zaplatíme méně úplně za všechno. Jediná nevýhoda byla dlouhá cesta, vstávali jsme brzy ráno,“ shoduje se mladý pár.

Polský řetězec Biedronka
Češi na polský obchod Biedronka nedají dopustit. Útokem berou olej, máslo i sýry

Cenové srovnání produktů nabízených známými řetězci v Česku a okolních zemích jim dává zapravdu. Za nákup v Ikee sestávající z náhodně vybrané misky, skříně, pohovky a matrace zaplatí Češi přes 49 tisíc korun, Poláci méně než 35 tisíc korun. U našich severních sousedů je přitom základní sazba daně z přidané hodnoty (DPH), která se týká většiny nepotravinářského zboží, o dva procentní body vyšší než v Česku.

Zčásti lze rozdíly připsat proměnlivosti měnových kurzů. Koruna vůči euru za poslední rok posílila o více než čtyři procenta až k hladině 23,50 koruny za euro, mnozí obchodníci přitom stále přepočítávají v kurzu 25 korun za euro. Cenová propast je však mnohem hlubší a ceny se liší i mezi zeměmi platícími eurem.

 „Konečné ceny nelze srovnávat přímo,“ domnívá se mluvčí společnosti Tchibo Eva Kotynková.

Vyměnit si eura za koruny nebylo už skoro 15 let tak výhodné jako právě nyní. Kdo se nyní chystá na cesty, může být příjemně překvapen, neboť síla koruny je pro ceny letenek jedním z určujících faktorů
Koruna rekordně posiluje, může pomoci snížit inflaci: Na čem všem lidé ušetří

„Kromě kurzových rozdílů, které zmiňujete, se do nich promítají například také celní poplatky, logistické a přepravní náklady, včetně poplatků za palivo a mýtné, a rozdíl ve výši DPH v jednotlivých zemích. Naše společnost musí též zabezpečit další dodatečné certifikáty požadované v jednotlivých zemích a označení s přesně upravenými etiketami na produktech,“ podotkla Kotynková.

Velikost trhu a konkurence

Také Ikea vysvětluje odlišnou cenotvorbu vícero aspekty. „Pobočky Ikea v jednotlivých zemích nakupují výrobky od společného dodavatele a poté samy stanovují koncové ceny,“ popsala mluvčí slovenské pobočky švédského nábytkového řetězce Lenka Kotlebová. „Záleží také na množství výrobků, které se na konkrétním trhu prodá,“ přiblížila se tomu, co má podle ekonomů největší váhu – velikosti trhu a síle konkurence, která na něm působí.

Nákupy v Polsku. Kudowa-Zdrój, začátek března 2023.Nákupy v Polsku. Kudowa-Zdrój, začátek března 2023Zdroj: Deník/Regina Hellová

U každé značky obchodů je pořadí zemí podle cenových hladin trochu jiné. Zatímco Ikea prodává nejlevněji Polákům a Slovákům, v internetovém obchodě jiné švédské firmy, oděvního řetězce H&M, nakoupí výhodně také Maďaři. Češi si oproti nim musejí za totožné výrobky připlatit plných 40 procent. E-shop Lidlu je v položkách zařazených do srovnání paradoxně nejdražší v domácím Německu. Drogerie DM má naopak v německy mluvících zemích ceny nižší, nejdražší je v Maďarsku.