Vězeňská služba se potýká s podobným problémem jako policie – odchází od ní lidé, kteří mají nárok na výsluhu. Vyplatí se jim totiž jít pracovat jinam za menší plat a pobírat rentu.

Sehnat nové lidi je těžké

„Někteří odcházejí už po patnácti letech služby,“ říká Jiří Šrajber, ředitel věznice ve Všehrdech. Právě tady chybí nejvíce lidí z celého kraje – až 18.
„Zóna Triangle na Žatecku pohltí dost pracovní síly. Lidé také chodí pracovat do Německa,“ popisuje Šrajber důvody, proč se nedaří naplnit stav. Přiznává, že v současné době má věznice rozpracováno na 16 lidí, jenomže jejich přijímání není vůbec jednoduché. „Podmínky pro přijetí jsou pro někoho složité. Nového člověka nemůžeme přijmout rovnou na dozorce,“ říká.

Přijímací zkoušky? Těžké

Přijímací řízení do vězeňské služby se skládá ze tří bodů. Je to vstupní lékařská prohlídka, psychologický test a kondiční příprava. Ne každý to ale zvládne. S podobným problémem se ale potýká také policie.

Proč jsou podmínky tak přísné? „Profese dozorce je specifická a náročná. Dozorce zajišťuje během výkonu dvanáctihodinové služby veškeré činnosti spojené s režimem vězněných osob,“ říká Alena Votická z vězeňské služby. Tedy: výdej stravy, předvádění k lékaři, k právním zástupcům, k orgánům činným v trestním řízení a také další činnosti, jako je navádění vězňů do vzdělávání. Dozorce také zajišťuje pořádek, bezpečnost, zabraňuje pokusům o útěk či o sebepoškozování vězněných osob. K tomu si stačí přičíst, že většina věznic v Česku je přeplněná a je jasné, že rozhodně nejde o žádný med. A pokud chybí lidé, je to problém. „Je to složité. Dříve měl dozorce jedno patro, teď má na starosti dvě,“ přiznává Šrajber.

Plat? Slušný nadprůměr

Přitom vězeňská služba nabízí svým lidem slušné podmínky. Průměrný plat dozorce se pohybuje nad hranicí 25 tisíc korun. „Záleží ale na odsloužených letech,“ upozorňuje Votická. I tak ale mají dozorci nárok na příplatek na ošacení, ročně třicetidenní dovolenou, dvoutýdenní léčebné relaxační pobyty či mohou čerpat bezúročné půjčky z fondu kulturních a sociálních potřeb. Mají možnost i sportovního či kulturního vyžití.