Na krádež se tak přišlo už v devět hodin dopoledne, o hodinu a půl později přijala Policie České republiky v Litoměřicích trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Na jedné koleji mezi Litoměřicemi a obcí Polepy museli železničáři udělat výluku, vlaky jezdí jen po té druhé. Drážní jednotka se snaží trať zprovoznit,“ informovala v neděli v odpoledních hodinách mluvčí okresního ředitelství policie Alena Romová. Případ vyšetřuje kriminalista z Litoměřic s podezřením na trestný čin krádeže a trestný čin obecného ohrožení. Škoda je 36 tisíc korun.

Zloději při krádežích barevných kovů na železnici nedomýšlejí, co všechno mohou v touze po zisku několika stovek korun svým jednáním způsobit. U Třeboutic jde právě o takový případ.

Podle tvrzení jednoho ze svědků se pobertové snažili zakamuflovat krádež tak, že dokonce na místo po ukradených kabelech položili lano.

„Případů je skutečně hodně a zákonodárci by se měli už konečně rozhoupat a schválit výrazně vyšší tresty pro pachatele. Nelze totiž ani domyslet, co všechno se může kvůli zlodějům na dráze stát,“ říká Petr Zimandl, zástupce přednosty Inspekce Českých drah Ústí nad Labem.

Podle Zimandla konkrétně po třeboutické krádeži stačilo, aby se někdo v tomto úseku dotkl třeba nepropojeného kovového zábradlí a tragédie by byla na světě. Na trati Ústí nad Labem Západ – Lysá nad Labem se zpozdily tři rychlíky a tři osobní vlaky. „Muselo se vypnout trakční vedení. Od 10.16 do 13.05 hodin tu jezdily jen dieselové lokomotivy. Oprava na poškozené koleji trvala téměř celou denní směnu,“ shrnul Petr Zimandl.