Rozsáhlé lesní požáry budou stále častější a ničivější. Klima se mění a my se musíme adaptovat. Devastující požár v Hřensku ukázal nutnost připravit se na extrémní projevy počasí, které k podobným událostem přispívají. Jakkoliv je požár důsledkem lidské chyby a nedbalosti, jeho rozsah a rychlosti šíření souvisí s klimatickou změnou.

Jsme připraveni čelit velkým lesním požárům?

„Lesní požár pro přírodu není katastrofou, je součástí přirozené obnovy lesa.“

Tuto dnes častou odpověď je třeba doplnit – platilo to, když byly lesy plné vláhy a nedovolily požáru vypálit větší plochu. Nejen v důsledku kůrovcové kalamity jsou vyprahlé monokulturní lesy ohrožené ničivými požáry víc než kdykoliv předtím.

Zdroj: DeníkA právě v oblasti Děčína a Saského Švýcarska dochází k rychlému odumírání lesů. Již několik let sleduji deficit podzemních vod. Ten spolu s místním klimatem a písečným podložím negativní dopady posiluje.

Žádný vstup “od západu do východu slunce” – masová turistika v NP je neudržitelná

Ikonická místa jako Sněžka nebo Pravčická brána čelí masovému náporu turistů. Přestože se většina návštěvníků národních parků chová slušně a dodržuje pravidla pro pohyb v chráněném území, právě masová turistika zvyšuje riziko poškození chráněné přírody a vzniku lesních požárů nejvýrazněji.

V úvahu proto připadá využití rezervačního systému pro regulaci návštěvnosti podobně jako v propasti Macocha, nebo alespoň fungující monitoring aktuálního počtu návštěvníků u příjezdu a online.

Kyvadlová doprava a záchytná parkoviště sníží počet vjezdu osobních vozidel a umožní nejen efektivnější regulaci počtu návštěvníků, ale i lepší průjezd složek integrovaného záchranného systému.

Václav Hořejší. Imunolog, mikrobiolog, biochemik
Máme se bát covidu?

Trvale je neukázněnými návštěvníky porušován zákaz rozdělávání ohně. V Polsku nebo na Slovensku proto stanovili noční zákaz vstupu do národních parků “od západu do východu slunce”. Vedle snížení rizika vzniku požárů tento noční klid pomáhá i lesní zvěři.

Investujme do našeho národního bohatství

Zcela zásadním problémem je nedostatečné personální obsazení a financování provozu národních parků. Chybí lidé v terénu a peníze na vykonávání těžební a pěstební činnosti.

Dana Balcarová
Autorka je kandidátka do Senátu v obvodě č. 25 – Praha 6 a okolí. Mezi lety 2017 a 2021 byla předsedkyní sněmovního Výboru pro životní prostředí.

Nemáme tabulková místa pro strážce přírody, kteří jako kvalifikovaní odborníci dostávají nástupní plat 21 tisíc hrubého. Těžební práce musí od devadesátých let procházet soutěží externích dodavatelů. Parky s vlastními zaměstnanci by na výdajích na těžební a pěstební činnosti ušetřily a zároveň podpořily zaměstnanost v dané lokalitě.

Ochrana obzvlášť cenné přírody je investice do našeho národního bohatství. Není ve veřejném zájmu omezovat ochranu kvůli rekreačním potřebám lidí, zájmům obcí a developerských projektů. Naopak – panenskou přírodu musíme důsledně chránit.

Poučíme se z Hřenska?

Nezvládneme hasit extrémní požáry. Chybí potřebná technika a současná je často zastaralá. Dobrovolní hasiči udržují svou výzbroj v chodu vlastním úsilím a nasazením. Už víme, že budeme potřebovat prostředky, které jsme v našich klimatických podmínkách ještě nedávno nepotřebovali.

Tomáš Jirsa, senátor za ODS a starosta Hluboké nad Vltavou
Chata pod Roklanem by měla být zachována

Oheň nezná hranice. Potřebujeme jak monitoring se stabilním kamerovým systémem, tak i přeshraniční sdílení zkušeností, dat a analýz. Potvrdilo se, že krajina zadržující vodu a druhově i věkově pestré lesy jsou odolnější vůči klimatickým extrémům.

Jak přispět k ochraně přírody osobně?

Dodržujme zásady bezpečnosti. Buďme ohleduplní k lidem, zvířatům i krajině. Neostýchejme se upozornit na nevhodné či ohrožující chování ostatních. Rozsáhlé požáry bychom zkrátka měli začít chápat jako přírodní katastrofy podobné zemětřesení nebo záplavám.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.