Chodníky jsou čisté, na silnici je to horší
Nebezpečným místem, kde lze snadno přijít k úrazu, je v těchto dnech například prostranství u Vodní brány v Terezíně. Chodí tudy denně lidé do zaměstnání.

Potíže mají na ledě hlavně senioři
„Chodníky jsou uklizené, ale tady končí. Dál musí člověk stejně po silnici. Proč to nestáhli na stranu, když to tady bylo rozbředlé? Vždyť tady je místa dost. Teď je to tady rozježděné, je to opravdu na zlomení nohy,“ stěžuje si důchodkyně z Terezína, která chodí kolem Vodní brány několikrát denně venčit svého psa.

„Když napadne sníh, projedou tudy, ale pozdě, když už je to uježděné. Bydlí tu hodně lidí, v pondělí jsem tady viděla ještě starší paní, tak jsem si říkala, jestli tohle přejde. Radši jsem jí pomohla. Málem mě strhla také, ale vybalancovala jsem to,“ pokračuje.

„O svátcích jsem upadla u parku a zlomila jsem si pravou ruku. Musela jsem na operaci a mám na několik měsíců vystaráno,“ svěřila se jiná, invalidní důchodkyně.

Město úklid sleduje, problém bude řešit
„Údržbu ulic sledujeme a dá se říci, že hlavní silnice jsou uklizené. Je pravda, že tam na tom místě je problém. Byla chyba, že to neshrnuli hned. Bude se to muset nějak vyřešit,“ říká starostka města Růžena Čechová.

Zaměřují se hlavně na chodníky
Jak dále prozradila, město nezvládá úklid všech ulic, přestože jen během ledna vynaložilo na údržbu o osmdesát tisíc korun více, než se předpokládalo.
„Snažíme se udržovat hlavně chodníky, ty denně kontrolujeme,“ říká starostka.

Terezínská radnice ještě podle slov starostky nedostala žádné stížnosti, ani jí nebyl hlášen žádný úraz. „Zatím nám naštěstí nehlásil nikdo žádný úraz, ale divím se, že se lidé na problémy s úklidu neozvou. Máme na to firmu, ale protože udržujeme ještě tři vesnice, všechno se nedá včas stíhat. Budeme se muset obrátit na další firmy, které nám v případě potřeby pomohou,“ vysvětluje starostka.

V Litoměřicích již nějaké žádosti o odškodnění za úraz na neuklizených chodnících přijali. „Máme už hlášené dva případy úrazů z pádu na chodnících a tři případy sesutí sněhu ze střech,“ prozradil vedoucí odboru správy majetku města Václav Härting, který řeší pojistné události města.

K žádosti je nutné mít doklady
Jak dále prozradil, město žádosti o odškodnění řeší s pojišťovnou. Z tohoto důvodu je nutné, aby bylo prokázáno zavinění události městem.
Město musí pojišťovně dokládat, jestli je na místě dodržen plán úklidu komunikací a kdy a kde se úraz stal.

„Tato odškodnění vyplácí pojišťovna v rámci našeho pojištění odpovědnosti. Musí se ale jednat o pád na nějakém neuklizeném chodníku,“ vysvětluje Härting.

Zraněný člověk by měl při podání žádosti o odškodnění sdělit, jak se mu úraz stal. Musí mít také bodové ohodnocení od lékaře. Pro prokázání doby a místa vzniku úrazu je vhodné, když má na svůj pád svědka.