VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zima byla mírná, ale lidé za topení moc neušetří

Litoměřicko – Poslední mírná zima napovídá, že by odběratelé tepla mohli za jeho dodávky ušetřit. Vyúčtování za loňský rok, které by podle zákona měl každý odběratel mít do konce dubna v ruce, však tolik radosti lidem nedělá.

2.5.2014 AKTUALIZOVÁNO 3.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Na teple se ušetřilo jen velmi málo, protože se v mnoha místech loni přitápělo až do konce jara. Víc by mohly domácnosti ušetřit za letošní rok, pokud ovšem nepřijde zima dřív.

Ceny tepla uvedené na stránkách Energetického regulačního úřadu říkají, že  na Litoměřicku nejméně platili odběratelé v Lovosicích, kde město zásobuje firma Lovochemie. Dodávka jednoho GJ z primárního rozvodu činila loni 291,61 Kč, letos má být 231,93 Kč. V Roudnici nad Labem, kde teplo vyrábí blokové kotelny, se loni cen pohybovala od 580 do 696 Kč, letos od 583 do 650 Kč. V Litoměřicích  loni uživatelé platili za dodávky z primárních rozvodů 373,9 Kč, letos činí 231,93 Kč.

„Přestože se  traduje, že zima z konce loňského roku byla mírná, je opak pravdou. Za poslední tři roky je to poprvé, kdy byla dodávka  tepla pro byty, které spravujeme, vyšší. V našem případě se jedná u vytápění z městského tepelného hospodářství o navýšení pět procent proti roku 2012. Podobné to je i u ostatních objektů, které nespravujeme. Klimatické vlivy totiž platí pro všechny stejně. Podle dosavadních údajů a vývoji ceny paliva, zejména plynu, lze předpokládat, že náklady na vytápění v roce 2014 budou nižší než v roce předchozím," uvedl Petr Hájek, jednatel roudnické společnosti Teplo-byty.

Podobný názor má i Petr Štorch, ekonom společnosti KU-MA Litoměřice, která spravuje byty pro více než 80 společenství vlastníků. „Za dodávky tepla v loňském období lidé skutečně mnoho neušetří. V Litoměřicích se byty loni přitápěly ještě v červnu. Víc lze ušetřit na odběru teplé vody, jejíž cena, někdy až 320 korun za kubík, tvoří ve vyúčtování jednu z největších položek. Navíc se tato položka vypočítává i podle plochy bytu. Zde se plýtvání skutečně nevyplácí," říká Petr Štorch.

Zásobování teplem a teplou užitkovou vodou zabezpečuje v Litoměřicích dlouhá léta společnost Energie Holding.Výrobu tepelné energie zajišťuje čtyřmi horkovodními kotli na spalování hnědého uhlí. Rozvod je realizován ve čtyřech větvích a 12 výměníkovými stanicemi.

Už čtyři roky využívá nový zdroj tepla město Lovosice. Je jím horkovodní výměníková stanice v objektu energetiky společnosti Lovochemie. Část horkovodu včetně předávací stanice, ve které je zároveň měřeno množství dodávaného tepla, je umístěna v Lovochemii. Horkovod měří 12 kilometrů a na trase je 43 předávacích stanic tepla, které nahradily bývalé plynové kotelny. Celá teplárenská soustava je řízena v součinnosti s dispečinkem Tepelného hospodářství města z velínu energetiky společnosti Lovochemie. Přechod města na tento typ vytápění přinesla úsporu až 50% spotřeby energie.
Ve městě Štětí zabezpečuje distribuci tepla vyrobeného  ve společnosti Mondi firma RATE, která spravuje 29 předávacích a výměníkových stanic.

„ Od počátku roku 2014 jsme zaznamenali proti loňsku pokles prodeje tepelné energie zhruba o 12 procent. Tento fakt odráží nejen mírná zima, ale i opatření na jednotlivých odběrných místech, jako je zateplování a instalace regulačních systémů v objektech odběratelů. Plánovaná cena tepla z horkovodu bez údržby pro rok 2013 činila 366,48 Kč, skutečná výše však klesla o pět korun. V poslední době se podařilo změnit dodavatele plynu, čímž došlo k úsporám na palivu," uvedl Michal Štajnc, technický ředitel společnosti RETE.

Distributor plánuje letní odstávky podle harmonogramu, který zveřejní v nejbližších dnech. Ty probíhají po jednotlivých oblastech s dobou maximálně jednoho týdne.

Autor: Václav Sedlák

2.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní vyhlášení ankety Vesnice roku v Libochovanech.
21

FOTO: Vesnicí roku 2017 v Ústeckém kraji jsou Libochovany

Policisté hledají dva mladíky, v Lovosicích platili cizí kartou.

Případ zneužití platební karty byl i díky Deníku objasněn

FOTO, VIDEO: Hasiči a policisté cvičili v Roudnici na divoké vodě

Roudnice nad Labem - Vesty a helmy nasadit a skok do divoké a nebezpečné vody. Pořádně náročné cvičení mají za sebou poříční policisté, hasiči a vodní záchranáři z Ústeckého kraje.

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031. V okrese by měl být opraven roudnický most nebo vybudováno Centrum sociální pomoci v Litoměřicích.

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem vouchery na prohlídku litoměřických památek

Litoměřice - Destinační agentura České středohoří o.p.s., ve spolupráci s Litoměřickým deníkem připravila na druhou polovinu léta soutěž pro čtenáře o vouchery na Okruh církevní památky Litoměřice.

Sportovní svět upíná pozornost opět do Račic

Račice - Polsko, Portugalsko, Rusko? Kdepak! Nejlepší rychlostní kanoisté planety se představí na severu Čech. „V dané konkurenci jsme si moc nadějí na přidělení MS nedělali,“ přiznal šéf Jan Boháč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení