VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zatýkalo se. Malešov je bezpečnější

Malešov – Dvacet sedm případů nezákonného jednání v obci se 199 obyvateli. Taková je loňská bilance kriminality v Malešově na Roudnicku. Díky nedávnému zatčení několika osob se nyní situace začíná zlepšovat.

6.8.2012 2
SDÍLEJ:

Malešovští Romové.Foto: Deník/Karel Pech

„Na Malešově vznikly jakési problémy. Šlo o vykradené budovy, nedostatečnou ostrahu, v noci tma, výpady jedné skupiny obyvatel vůči druhé. Množily se stížnosti a došlo k nějaké nevraživosti," popsal situaci, která do nedávna ve vesnici panovala, starosta správní obce Hoštka Ivo Perna.

Podle slov hošteckého starosty i samotných obyvatel Malešova se situace během nedávné doby zlepšila. „Letos tu byly problémy, ale poslední měsíc se to uklidnilo, protože teď zavřeli dva nejproblémovější," uvedl Jan Januška, obyvatel Malešova, který se stejně jako jeho sousedé stal obětí trestné činnosti. „Osoby, které zde byly zadržené, zadržela Policie ČR za majetkovou trestní činnost. Momentálně jsou ve výkonu trestu," potvrdila nedávné zatýkání mluvčí litoměřické policie Pavla Kofrová.

„Jednoho jsem loni v září nachytal přímo při krádeži. On mi pak vyhrožoval, že mě zbije, ale ne před svědky. Nedávno jsem kvůli tomu byl u soudu a zjistil jsem, že dva zloději odsud už jsou zavření a ještě by si měl jít sednout jeden. Ten je šetřený i pro tu rvačku s policisty," připomněl dva roky starou událost Januška. Skupinka místních tehdy napadla a surově zbila dva policisty, kteří prováděli silniční kontrolu u ženy z jejich komunity.

Mezi další důvody zklidnění situace v obci Malešov lze podle dotazovaných zařadit také odstěhování několika nepřizpůsobivých rodin a noční svícení. To zde funguje teprve několik měsíců a malešovští o něj museli žádat svou správní obec, kde se v noci veřejné osvětlení zhasíná. Městu to ročně ušetří 100 tisíc korun.

„V Hoštce svítí hospody, kostel, benzínka. Tam je stále nějaké světlo, ale tady vůbec nic," vysvětlil Januška „Zařídili jsme, aby nám tady svítili přes noc. Vypadalo to, že se to v tu dobu uklidnilo,"vysvětloval s tím, že obyvatelé se díky svícení cítí v nočních hodinách bezpečněji. „Pak ale načapali jednoho při vloupání v devět ráno," dodal.

Pokles kriminality potvrzují i policejní čísla. „V roce 2012 bylo v Malešově řešeno 5 případů nezákonného jednání, z toho 2 trestné činy, krádeže vloupáním a 3 přestupky. Jednalo se dvakrát o přestupek proti občanskému soužití a jednou o bezpečnost v silničním provozu," uvedla bilanci prvních sedmi měsíců tohoto roku Pavla Kofrová.

Reálná čísla jsou ale vyšší. Lidé ze strachu nehlásí vše. „Soused mi řekl, že to s policisty nebude řešit, protože nechce mít problémy," vysvětlil Januška. „Jednu paní letos vykradli už pětkrát, i když dům stále více zabezpečují. Sousedku vybrali taky asi dvakrát. Shodili všechen nábytek v podkroví a vyrvali jí kabely ze zdi. Příbory a všechno, co bylo železné, taky zmizelo."

Dřívějším problémům na Malešově nedokázal zabránit ani městský strážník, který sem z Hoštky pravidelně dojížděl. „Městský strážník přestal fungovat na přelomu roku. Jsou takové ohlasy, že nad nimi spíš držel strážnou ruku, než aby je nějak srovnal," popsal Ivo Perna. Jako další důvod zrušení městského strážníka uvedl finance.

Některé rodiny, které radnice označuje za nepřizpůsobivé, se z Malešova vystěhovaly a další rodina se k tomu podle starosty chystá. Dům, který se po nich uvolní, je určen k demolici. Kvůli současnému zklidnění situace nezvažuje radnice žádné další bezpečnostní kroky, jako je například zavedení asistentů prevence kriminality.

Václava Burdová

Autor: Redakce

6.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
2 31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení