Dle svých slov se hodlá věnovat práci lékaře ve své soukromé praxi ve Štětí. „Dalším důvodem je skutečnost, že nemocnice stojí před řadou problémů, které vyžadují, aby zde působil zdravotní ředitel na plný úvazek. Bylo by z mé strany nezodpovědné, abych v této situaci setrvával ve funkci a věnoval se ji pouze na ¼ výkon, přičemž zaměstnanci byli v minulosti zvyklí na více než stoprocentní výkon," konstatoval Leoš Vysoudil, který zároveň upozornil zastupitele na nutnost změny právní formy litoměřické nemocnice, jež je příspěvkovou organizací města.

„Je třeba zajistit její konkurenceschopnost, ještě výrazněji než dosud investovat do stárnoucího objektu a stabilizovat personální situaci v klíčových oborech, což bez ekonomicky silného partnera v současných podmínkách českého zdravotnictví nelze dokázat," charakterizoval současnou situaci odcházející Leoš Vysoudil.

Správní rada Městské nemocnice v Litoměřicích je tříčlenná. Předsedou je radní a zastupitel města Ing. Radek Lončák, MBA, ekonomickou stránku má na starosti Ing.Vladislav Kestřánek, MBA. O tom, kdo nahradí MUDr. Leoše Vysoudila, do jehož gesce spadá zdravotní péče, rozhodne vedení města v nejbližší době.

Litoměřickou nemocnici pravděpodobně čekají velké změny. Město bude zřejmě hledat partnera pro provoz
Diskuse o budoucnosti Městské nemocnice v Litoměřicích se včera rozvinula v závěru mimořádného jednání zastupitelstva. Ačkoliv patří v rámci celé České republiky mezi dlouhodobě ekonomicky stabilní subjekt, další vývoj ve zdravotnictví není pro formu nemocnic tohoto typu nijak příznivý. Vedení litoměřické radnice proto pravděpodobně zváží možnost vyhlášení výzvy k nalezení ekonomicky silného partnera, který by zajistil její další rozvoj a konkurenceschopnost.

Tu snižuje překonaný model příspěvkové organizace města, jenž je v případě nestátních zdravotnických zařízení již těžkopádný a jistou raritou. V Ústeckém kraji je totiž litoměřická nemocnice, jejíž rozpočet převyšuje rozpočet města, poslední nemocnicí s touto právní formou. Vedení nemocnice zavedlo v minulosti řadu úsporných ekonomických opatření a neustále pracuje na zvyšování efektivnosti poskytovaných zdravotních služeb. Potýká se však, stejně jako celé zdravotnictví v ČR, s personální krizí.

Ačkoliv v loňském roce i letos došlo ke znatelnému navýšení platů lékařů i sester, nedaří se příspěvkové organizaci, vázané tarifními platy, personální situaci v klíčových zdravotnických pozicích stabilizovat. Navzdory všem opatřením hrozí nemocnici v následujících letech minusové hospodaření. Jde o to, že současné příjmy od zdravotních pojišťoven, regulované současnou vládní politikou, nekryjí zvýšené výdaje nejen na zdravotní péči, ale ani na povinné navýšení tarifních mezd.

Dalším důvodem k hledání strategického partnera je fakt, že areál nemocnice od svého uvedení do provozu výrazně zestárl. Ačkoliv nemocnice investovala v posledních deseti letech více než 300 milionů korun převážně do modernizace zdravotní techniky a vnitřních prostor, nestačí to. Ani zvyšující se podpora města není schopna tyto „rozevírající se nůžky" a hrozbu eliminovat.

„Jednou z možností řešení tohoto stavu je vyhlášení transparentního koncesního řízení," navrhl včera na zastupitelstvu místostarosta Karel Krejza, který o variantě chce diskutovat na příštím jednání rady města. Šlo by o obdobný úspěšný model fungování jako v případě Domova pro seniory na Dómském pahorku. Objekt nacházející se v majetku města již několik let provozuje, ke spokojenosti klientů i radnice, Diecézní charita Litoměřice, jež zvítězila právě v koncesním řízení. „Stejně jako u domova pro seniory, ani v případě nemocnice nedojde v případě změny právní subjektivity k jejímu prodeji," ujistil starosta Ladislav Chlupáč.