VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve straškovském Asturu asi skončí s mlékem

Straškov – Vodochody – Poslední protest zemědělců koordinovaný Agrární komorou ČR tak trochu zanikl mezi globálními problémy hospodářské krize a vysoké nezaměstnanosti.

7.12.2009 2
SDÍLEJ:

V dojírně dokáže dvojice obsluhy Jiřina Hanková (na snímku) s naháněčem Josefem Bobkem a pod dohledem zootechničky Markéty Králové obsloužit během šestihodinové směny na 230 krav.Foto: Deník/Václav Sedlák

Část veřejnosti žije v představě, co si to venkov zase vymýšlí, když česká ekonomika tolik strádá a na druhou stranu si nemůžeme stěžovat, když na trhu je přece dost potravin. Problém je však mnohem složitější, stačí se podívat, jak který stát své zemědělce podporuje. My jsme se zajeli podívat za jednou z nejlépe hospodařících firem na Litoměřicku, do zdejší společnosti ASTUR, a. s., která svůj úspěch postavila na základech promyšlené transformace a slušného jednání s oprávněnými osobami. Rozhovor nám poskytl Miroslav Novák, předseda představenstva.

Vaše společnost se zúčastnila posledního protestu v Praze, myslíte si, že i vám pomůže díl z Agrární komorou požadované 1,5 miliardy korun dotací?
Zemědělství pomůže každá koruna. Otázkou je, zda se tato částka, o které by se mělo jednat tento týden, projeví ve státním rozpočtu. Pálí nás především výkupní ceny mléka, produkce, kterou dosud držela nad vodou rostlinná výroba. Bohužel letos došlo k výraznému poklesu i u těchto produktů a to na úroveň před dvaceti lety. Je nám líto, že stát se brání dotacím, které poslouží k výživě národa, a přitom musel zaplatit miliardy korun za zmařené investice. Ať se nám veřejnost nediví, že jdeme stávkovat. Bojujeme o přežití, o majetek společnosti a tedy i stovek lidí, kteří nám ho svěřili do péče. Ti nám důvěřují a my nechceme nic jiného, než být dobrými hospodáři.

Zemědělci říkají, že některá opatření vlády na jejich hospodaření působí víc než živelné pohromy?
To je zcela trefné přirovnání. Máme spočítáno, že při poklesu realizačních cen mléka naše firma prodělává dvě koruny na každém litru, ročně tak ztratíme přes tři miliony korun. Nebýt pojištění, mohli jsme mít další velké ztráty vlivem krupobití, které nám zničilo porosty obilovin a cukrovky.

Vaše firma však přežívá především díky vysokým výnosům, užitkovosti a produktivitě práce.
To je pravda, ale i ty mají své hranice. Přestože jsme měli letos přes tisíc hektarů s porosty poškozeny krupobitím, na některých pozemcích s pšenicí jsme dosáhli špičkových výnosů přes osm tun z hektaru. Zhruba 100 hektarů bylo s cukrovkou, ale i v tomto případě patrně dosáhneme velmi dobrých výnosů kolem 60 tun z hektaru. Plochy s cukrovkou jsme mírně snížili na 420 hektarů a díky tomu se tato plodina dostává na danou lokalitu po delším časovém období a je u ní předpoklad většího výnosu. Není to jen naše zásluha, přispívá k tomu i uplatnění výsledků z výzkumu a vývoje v semenářství.

Vraťme se ještě k výrobě mléka, jaké užitkovosti dosahujete a jaká je výkupní cena mléka?
Užitkovost dojnic se pohybuje přes 19 litrů na den a v současné době dostáváme za litr mléka méně než šest korun. Naše mléko, společně s mlékem ZD Bechlín, tedy zhruba 10 tisíc litrů, odebírá přes Mlékařské družstvo Litoměřicko Mlékárna Karlovice, která se zaměřuje na výrobu sýrů.

Nyní se uvažuje o zpracování mléka v regionech a prodej pomocí automatů?
Odborníci se obávají, že po vzniku dalších velkých mlékáren v příhraničí, jako je u Drážďan, dojde podobně jako u piva i u mléka ke zpracování tzv. univerzálního evropského produktu, na kterém si člověk příliš nepochutná, to bude mléko jen připomínat. My jsme se již poohlíželi po nabídce minimlékáren, ale zjistili jsme, že je to řešení spíše pro menší farmáře, protože výrobce tak může zpracovat pouze 30% své produkce. Nám by přitom zbývalo ještě 4 000 litrů, které bychom stejně museli dál prodat.

Ztrátu v mléce nelze dlouho tolerovat, jak budete řešit tento problém?
Pokud se v nejbližších měsících nezlepší výkupní podmínky, jsme rozhodnuti od února příštího roku produkci mléka postupně utlumit a chov převést do masné produkce. To se už postupně děje, když krávy jsou připouštěny býky masného plemene. Tím samozřejmě nedojde k nárůstu stáda, ale naopak celkový stav se sníží zhruba na polovinu. V současné době se u výroby mléka snažíme snížit nákladovost odbouráním některých výživových komponentů, což se ale může projevit na poklesu užitkovosti. Výsledky vyhodnotíme a posoudíme s ostatními opatřeními při únorovém rozhodování.

Veřejnost často, možná i záměrně, informována o neetickém chovu zvířat a neekologické výrobě?
Většina zemědělců na venkově také žije a od malička je vychovávána k lásce ke zvířatům a k přírodě. Proto jsou podobné informace zavádějící. Společnost Astur má areál živočišné výroby na okraji Račiněvsi, kde je zrekonstruovaná dojírna a chov skotu s volným ustájením, zvířata neznají řetěz a také je to vidět na jejich spokojenosti. Stejnou péči věnujeme i šetrnému vztahu k přírodě. To se týká hospodaření s kejdou, hnojení, ale také budování biopásů a větrolamů a péče o drobnou zvěř v honitbách.

Autor: Václav Sedlák

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vinobraní ve Velkých Žernosekách 2016
35

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem lístky na vinobraní do Velkých Žernosek

Jan Tříska.
AKTUALIZOVÁNO
14

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

AKTUALIZUJEME

V Doubici zavraždili mladou dívku, další bojuje o život

Doubice - Od neděle vyšetřují policisté brutální vraždu v Doubici na Šluknovsku. Podle informací měla být zavražděna čtrnáctiletá dívka, další šestnáctiletá dívka byla vážně zraněna.

Lacko si k narozeninám nadělil vítězství. Titul ještě počká

Le Mans (Od zpravodaje Deníku) – Oslava titulu se odkládá. Pokud Adam Lacko usedne na evropský truckový trůn, bude to až při posledním podniku sezony ve španělské Jaramě.

Na litoměřickém náměstí vznikla nová restaurace

Litoměřice - Už několik týdnů funguje pod Kalichem na Mírovém náměsí v Litoměřicích kavárna a bistro s názvem Mírovo 10. Proč se majitel vyhlášeného baru Shaker rozhodl podnik otevřít a v čem chce být odlišný od ostatních restaurací? O tom vypráví Miroslav Stejskal v rozhovoru pro Litoměřický Deník.

Na startu dětské trasy MTB Tour stál i bavič Jakub Kohák

Litoměřice –  Na Mírovém náměstí v Litoměřicích odstartovaly v neděli cyklozávody MTB Tour České středohoří. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení