VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Terezíně žebrají klienti domova se zvláštní péčí

Terezín – „Vadí nám to hodně. Přijede sem autobus s turisty či auto s výletníky a klienti domova se zvláštním režimem se k nim hned přihrnou a žebrají. Tu o cigaretu, tu o peníze na hašlerky. Že je to turistům nepříjemné, je evidentní,“  uvedla místostarostka Terezína Hana Rožcová.

6.4.2012 13
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

Terezín se v poslední době potýká s problémem žebrání. Situaci se město rozhodlo řešit vyhláškami, které žebrání na určitých místech zakazují. Nebylo však nikoho, kdo by na dodržování vyhlášek dohlížel. Město tedy do svých služeb povolalo soukromou agenturu, která bude na dodržování vyhlášek dohlížet, a to levněji a častěji, než městská policie.

„Máme vydanou vyhlášku, kde jsou určená místa,kde se žebrat nesmí. Tu nám hlídá nová bezpečnostní agentura, která se pohybuje po městě a na dodržování vyhlášek dohlíží. To jsou opatření, která proti problému my jako město můžeme udělat a udělali jsme je. V případě, že služba někoho při porušování vyhlášky přistihne, věc nahlásí a záležitost se projedná na přestupkové komisi. Ta rozhodne o míře postihu a o případné sankci za porušení vyhlášky města,“ informovala místostarostka Rožcová.

„Nemohu vyloučit, že někteří z našich klientů chodí po Terezíně a ptají se, zda jim někdo dá cigaretu či peníze, Tomu já zabránit nemohu. Pokud se jedná o naše klienty, tak jim domlouváme a říkáme jim, že to dělat nemají. Zda jsou to skutečně konkrétně naši klienti, tak to já zjistit nemohu, to musí zjistit policie, která by měla dotyčného legitimovat a na základě toho potom zahájit přestupkové řízení. Já mohu pouze domlouvat. To také děláme,“ vysvětlil ředitel Domova zvláštním režimem Terezín Antonín Bradáč.

Podle mluvčí Policie ČR Litoměřice Pavly Kofrové se  policisté případem již zabývají. „Tento problém evidujeme. Jedná se výhradně o klienty místního domova se zvláštním režimem. Je to čtyři až pět lidí, kteří tuto činnost provádějí neustále do kola. Mají omezenou způsobilost k právním úkonům, zcela zbavení způsobilosti však nejsou,“ sdělila mluvčí PČR Pavla Kofrová.

„Když naše klienty zahlédneme, řekneme jim, aby to už nedělali. Víc toho bohužel udělat nelze. Oni slíbí, že už to víckrát neudělají. Mám však za to, že se zde pohybuje více lidí, že se nejedná pouze o naše klienty a i kdyby – my nejsme zařízení, které své lidi zavírá nebo jim zakazuje vycházet z ústavu ven. Musíme postupovat v souladu se zákonem a já žádnou zákonnou zábranu nemám, abych mohl svým lidem říct – nepůjdeš ven, protože tam někde po někom loudíš cigaretu,“ podotkl ředitel Bradáč.

Policie ve spolupráci se správním orgánem města řešení problému intenzivně hledá. Vzhledem k tomu, že žebrajícími občany jsou právě klienti Domova se zvláštní péčí, kteří mají svéprávnost omezenou pouze částečně, nabízí se řešení situace. Své činy i jejich dopady si totiž mohou uvědomovat. Nad dosavadní nepostihnutelností žebrajících klientů Domova tak lze  vyzrát. Do hry však budou muset vstoupit i znalecké posudky.

„Ve věci bude nutné vypracovat znalecký posudek ke všem konkrétním osobám, tedy ke každé osobě jednotlivě. Teprve pak se budou moci postihnout. Posudek musí navíc vypracovat  odborník v oboru,“ dodala mluvčí Policie ČR Pavla Kofrová.

Autor: Anna Hrochová Mgr.

6.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Rekonstrukce Labe arény se dokončuje

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Voliči dali v Siřejovicích šanci mladým kandidátům

Siřejovice - Vítězem předčasných voleb v Siřejovicích se stalo Sdružení nezávislých kandidátů. Starosta Krejza se loučil na Bartolomějské pouti a oslavách 790 let obce.

Dávejte si pozor! Na Štětsku se objevila jedovatá zápřednice

Štětsko - Na výskyt zápřednice upozornil redakci čtenář. Varuje lidi před nebezpečím.

OBRAZEM: Žalhostická neckyáda

Žalhostice - Desítky lidí ze Žalhostic se v sobotu odpoledne sešly u slepého ramene řeky Labe. Na podomácku vyrobených orginálních plavidelch soutěžící změřili své vodácké dovednosti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení