Znečištěné ovzduší a nejmenší délka života. Navíc se rozmáhají rakovinová onemocnění, stále častěji obyvatelé Ústeckého kraje umírají i na kardiovaskulární choroby.

To, že opět po letech je více zněčištěného ovzduší, dokazují statistická data Českého hydrometeorologického ústavu. Třeba Lovosice, Litoměřice a Roudnice nad Labem trápí zejména polétavý prach. „Podle nové studie amerických vědců nejsou nebezpečné ani tak jednotlivé škodliviny jako oxidy dusíku a síry, ale koktejl, které různé škodliviny a prachové částice vytvářejí,” konstatoval Josef Richter ze Státního zdravotního ústavu.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) je nejvyšší úmrtnost už několik let v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. A to jak mužů, tak žen. Ze statistiky za rok 2010 vyplývá, že kraj drží primát i v tom, že se v nich muži dožívají nejnižšího věku tedy 72,3 a 72,6 roků. V severních Čechách umírají dřív i ženy i když je republikový průměr dožití 80,6 let, na Ústecku je to o dva roky méně.

A na co lidé nejčastěji umírají? Na nemoci oběhové soustavy a rakovinu. To jsou hlavní příčiny úmrtí za loňský rok. Ženy umírají na rakovinu nejčastěji mezi 55. a 59. rokem, muži zhruba o deset let později.

V roce 2010 zemřelo v České republice 106 844 lidí. Pokud nahlédneme do statistik s příčinami úmrtí, je patrné, že hlavním problémem Čechů jsou dlouhodobě nemoci oběhové soustavy.

Ta muže skolí nedlouho po 74 narozeninách, ženu o šest let později. V úmrtním listě budou mít vedle problémů s oběhovou soustavou i rakovinu.

Rakovina je druhou nejčastější příčinou smrti už od druhé poloviny osmdesátých let minulého století. Loni na ni zemřelo 27 834 lidí, tedy 26 %. Ženy na rakovinu umírají nejčastěji mezi 55 59 rokem. Muži na rakovinu umírají nejčastěji ve věku mezi 65 69 let. Rakovina zabíjí nejčastěji v Ústeckém a Karlovarském kraji obě pohlaví.

Srovnání s jinými regiony

Nejvyšší úmrtnost mužů je už několik let v kraji Ústeckém a Moravskoslezském, nejmenší naopak v hlavním městě Praha. Velmi podobné to je i v případě úmrtí žen. Nejnižší je v Praze a v krajích Královéhradeckém a Zlínském. Naopak vysoká čísla v souvislosti s úmrtím žen hlásí kraje Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský, stejně jako v letech předchozích.

Na kardiovaskulární choroby umírají nejčastěji muži v Moravskoslezském a Ústeckém kraji u žen to platí také, ale v obráceném pořadí.

Ženy umírají na nemoci dýchací soustavy nejčastěji v kraji Karlovarském, Pardubickém a Jihočeském.

Ve srovnání se státy Evropské unie se čeští muži dožijí o 2,1 roku méně a ženy o 1,9 roku méně, než průměrný občan Evropské unie.