VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Už v první třídě jsem věděla, že budu učitelkou"

Terezín - Konec letních prázdnin se nezadržitelně blíží. Loučení se dvěma měsíci volna však dětem na začátku příštího a zároveň prvního zářijového týdne nahradí vítání nového školního roku.

27.8.2014
SDÍLEJ:

Příprava na nový školní rok v ZŠ Terezín.Foto: Deník/Karel Pech

Kantoři se proto už na začátek výuky od pondělí důkladně připravují. Nadšené očekávání zahajujícího dne pravidelné docházky, které se předpokládá zejména od zatím nic netušících horlivých prvňáčků, ale potvrzuje i učitelka Tereza Zimmermannová ze Základní školy Terezín. Na nové tvářičky třídy 1.B se velmi těší. S čítankou v ruce vzpomíná na svoje první školní tažení.

První slova, kterými popisuje své zastřené obrazy vzpomínek, řadí i ji právě mezi ty snaživé prvňáčky. Neutuchajícím nadšením si mezi nimi před více než dvěma desítkami let zcela jistě uhájila i vedoucí pozici. „Byla jsem naprosto natěšené dítě. Do první třídy jsem se těšila tak moc, že jsem už od prvního dne věděla, že se stanu v budoucnu učitelkou. Za svým snem jsme si tedy šla od začátku. Ráda na školní léta vzpomínám, užívala jsem si je," přiznává Tereza Zimmermannová.

Vlastní školní premiéru si vybavuje jasně. „Hned první den jsem šla do školy s brašnou. Byla to taková ta klasická velká taška, červeno oranžová. Měla jsem i kornout plný cukroví a nádherné šatičky. Pamatuji si, že mě šla až do třídy doprovodit celá moje rodina. I dědeček a babička, která byla vychovatelkou v tamní družině," odhaluje kantorka.

PŘÍPRAVY. Učitelka terezínské základní školy Tereza Zimmermannová připravuje svojí třídu na příchod nových prvňáků. Největší a nejsilnější zážitek si z první třídy Tereza Zimmermannová odnesla díky třídní učitelce. „Na paní učitelku Šmídovou z první třídy nikdy nezapomenu. Byla to naprosto úžasná a milá paní. Už tenkrát byla sice starší, zato skvělá a velmi zkušená učitelka. Jako dítě jsem ji přímo milovala. Do dneška je mým vzorem," potvrzuje s nostalgií v očích.

Ze snaživé žačky se po několika letech stala vzorná paní učitelka ze Základní školy Terezín, která se jako jedna z mála škol na prvňáčky připravuje už na konci předešlého školního roku. Tento systém umožnil Tereze Zimmermannové se do role třídní učitelky budoucí 1.B vpravit už dva měsíce dopředu. „První přivítání prvňáčků i rodičů jsme s mou kolegyní uskutečnily už v červnu. Pro děti i jejich rodiče je to lepší v tom, že už dopředu vědí, kam jdou a co je čeká. Představily jsme se jim, ukázaly třídy a rozdělily jsme si je tak, aby už s předstihem děti věděly, jakou paní učitelku budou mít. Myslím si, že tento postup odbourává ten prvotní strach z neznámého v září," popisuje.

Zahájení školy 1. září, které na žáky třídy Terezy Zimmermannové čeká, tedy už nebude plnit funkci seznamovací, nýbrž uvítací. „První školní den přijdou děti do školy jen na jednu hodinu. Uvítám je společně s rodiči ve třídě a společně pak vyčkáme na příchod paní starostky a ředitelky. Ty děti přivítají speciálně tím, že jim předají uvítací listy a sladkost. Kromě toho dostanou kufříček na školní potřeby s počítadly a dalším základním vybavením pro zdárný školní start. Po hodině strávené v lavicích se přesuneme ven, kde na děti bude čekat připravený vláček, který je proveze po okolí," upřesňuje první školní den učitelka prvního stupně.

Po vyjmenování všech činností, které na předškoláky z Terezína a okolí zatím ještě čekají, se snaží nynější třídní učitelka 1.B vrátit do minulosti a vybavit si další události svého prvního školního dne. Marně. „Už asi opravdu nevím, co se přesně dělo. Je to tak dávno," říká s úsměvem.

Třeba osmá hodina ranní nadcházejícího pondělí zapíše do srdce některému z příchozích prvňáčků stejně tak silnou vzpomínku na třídní učitelku Terezu Zimmermannovou, jakou si odnesla před několika lety z prvního školního dne právě ona.

Nicole Krinková

Autor: Redakce

27.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá v Řačické Labe aréně život dva dny před zahájením mistrovství světa.
35

Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Ilustrační foto

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Litoměřice, ČR - Jan Svěrák s otcem Zdeňkem nyní uvedli do kin zatím poslední novinku Po strništi bos. Jejich společné filmy patří k nejvýznamnějším dílům české kinematografie, za Kolju získali Oscara.

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Račice – Už ve středu 23. srpna na račickém kanálu vypukne Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Policie proto v příštím týdnu očekává velký příliv sportovních příznivců. 

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Voliči dali v Siřejovicích šanci mladým kandidátům

Siřejovice - Vítězem předčasných voleb v Siřejovicích se stalo Sdružení nezávislých kandidátů. Starosta Krejza se loučil na Bartolomějské pouti a oslavách 790 let obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení