VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úštěcká Klárka slaví 120. narozeniny

Úštěk – Úterní zahájení vyučování na Základní škole Aloise Klára předcházela malá oslava, u které se nesešli jen současní žáci, pedagogický sbor a ostatní zaměstnanci, ale také mnohem starší absolventi, bývalí ředitelé, učitelé této školy a hosté. Přesně před 120 lety byl tento vzdělávací ústav slavnostně vysvěcen a předán k užívání.

30.9.2015
SDÍLEJ:

Úštěcká Klárka slaví 120. narozeninyFoto: Deník/Václav Sedlák

Slavnost zahájila ředitelka školy Renata Opočenská. Na úvod zazněla školní hymna, kterou nazpívali žáci na začátku letošního roku. Následovaly krátké projevy, které připomněly historii školy.

„Naše škola byla v době svého otevření velmi honosná, dávala dostatek prostoru pro vzdělávání a vznikla i díky dobrému spolužití většiny obyvatel města. Od té doby prošla několika rekonstrukcemi a modernizacemi a dnes znovu splňuje požadavky na moderní výuku, a to i díky našemu zřizovateli, práci pedagogického sboru. Věřím, že nalezneme podporu u města a dalších partnerů i v budoucnu, aby naše stará, ale mladistvě vyhlížející dáma dělala městu jen radost. Mně udělala radost Anežka Řeháková z 5. třídy, která při debatě, jak by se naše škola mohla jmenovat, zcela spontánně vyhrkla – Klárka. Budiž, hodně dalších úspěšných let, Klárko," uvedla po přivítání všech přítomných ředitelka školy Opočenská.

Úštěcká Klárka slaví 120. narozeniny

Mezníky v historii školy a samotného města na konci 19. a na začátku 20. století a také osobnost Aloise Klára, jehož jméno dnes škola nese, připomněl starosta Úštěka Pavel Kundrát. Přislíbil, že město postupnými kroky napraví handicap vzniklý věkem objektu.

V plánu jsou opravy a úpravy učeben a dalších částí školy. Při projevech padla řada jmen osobností, které se podílely na životě školy. Mezi hosty přišla i Anna Bajerová, jedna z prvních poválečných ředitelek školy, která letos oslavila 90. narozeniny. Ze současných spolupracovníků školy byl odměněn květinou a diplomem Zdeněk Růžička, který vede zdejší pobočku ZUŠ a vychovává v žácích lásku k hudbě.

Úštěcká Klárka slaví 120. narozeniny

Bývalý kronikář města Bohuslav Košťál připomněl, že jubilující škola byla původně německá a ve městě byly i další menší školy. Slavnostní ráno bylo ukončeno vyvěšením nové školního praporu, sfouknutím svíček na dortu a prvním symbolickým zazvoněním na klasickém zvonu.

Dnes má ZŠ Aloise Klára v Úštěku deset tříd a provozuje i Dům dětí a mládeže. Žáci mají v malém městečku dost příležitostí k všestrannému vzdělávání a harmonickému rozvoji. Zájemci se o tom můžou přesvědčit při aktivitách během celého roku. Úterní setkání nebylo poslední vzpomínkou na toto jubileum školy. Dnes proběhly oslavy sportem, v prosinci pořádá škola den otevřených dveří s vánoční výstavou a výstavou současných a historických dokumentů a prací žáků. Oslavy ukončí tradiční školní akademie.

Autor: Václav Sedlák

30.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Račice – Už ve středu 23. srpna na račickém kanálu vypukne Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Policie proto v příštím týdnu očekává velký příliv sportovních příznivců. 

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Voliči dali v Siřejovicích šanci mladým kandidátům

Siřejovice - Vítězem předčasných voleb v Siřejovicích se stalo Sdružení nezávislých kandidátů. Starosta Krejza se loučil na Bartolomějské pouti a oslavách 790 let obce.

Dávejte si pozor! Na Štětsku se objevila jedovatá zápřednice

Štětsko - Na výskyt zápřednice upozornil redakci čtenář. Varuje lidi před nebezpečím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení