VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikát: Kvůli centru se bude vrtat pět kilometrů pod zem

Litoměřice – Vědeckovýzkumné centrum zaměřené na geotermální energii se v areálu bývalých Jiříkových kasáren v Litoměřicích začne stavět už v polovině letošního roku. Pokud vše půjde dobře, mohlo by být hotovo na konci roku 2018.

16.3.2017
SDÍLEJ:

Geotermální vrt v Litoměřicích.Foto: Karel Pech

Centrum má ambice stát se unikátním vědeckovýzkumným pracovištěm, jediným svého druhu v České republice, které doplní několik podobných pracovišť v Evropě. Poskytne specializované služby různým průmyslovým a stavebním oborům, zázemí pro výzkum využijí i vysoké školy. Mezi hlavní oblasti výzkumu bude patřit například testování nových vrtných technologií nebo stimulace propustnosti hornin.

Nepřehlédněte: Stop na pět měsíců: Palachovou a Sovovou řidiči neprojedou

„Cílem bude koncentrovat odborné znalosti různých oborů a špičkové vybavení do jednoho místa a přispět k výzkumu efektivního využívání hlubinné geotermální energie, která představuje nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie,“ uvedl manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

Náklady na stavbu uhradí státní dotace ve výši 103 milionů korun.

„Podrobnější informace k průběhu stavby výzkumné infrastruktury budou ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, jež je řešitelem projektu, zřejmé poté, co dojde k podpisu smlouvy o přidělení dotace, pravděpodobně už v dubnu,“ říká mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

Mohlo by vás zajímat: Pokratické sídliště bude zase hezčí, chystá se další regenerace

Stavba vědeckovýzkumného centra bude druhým krokem v realizaci více než deset let připraveného geotermálního projektu. Tím prvním bylo vyhloubení více než dvoukilometrového vrtu, který ověřil předpoklady expertů týkající se teploty a geologické struktury.

V další fázi by měl být uskutečněn vrt do hloubky čtyři až pět kilometrů, spojený s ověřením možnosti vytvoření geotermálního výměníku v tvrdých horninách. Energie získaná z těchto vrtů by pak v případě úspěšné realizace projektu měla sloužit k vytápění Litoměřic, které jsou jediným městem v České republice, jež má umožněný zásah do zemské kůry v takovém rozsahu. Loni byla podána žádost o dotaci na realizaci, přičemž náklady mohou dosáhnout bezmála 900 milionů korun.

Během přípravy projektu došlo k zásadní změně koncepce s ohledem na nové možnosti financování a potřebu snížení rizik spojených s jeho realizací.

Autor: Michaela Rozsypalová

16.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psychiatrická léčebna v Horních Beřkovicích.

Do programu psychiatrické rehabilitace se zapojilo 80 pacientů

Drážní hasiči pomáhali přemístit vagon z Bohušovic nad Ohří do Terezína.
24

FOTO: Vlak Lustig už nebude křižovat republiku. Zůstane v Terezíně

V maringotce bouchla tlaková lahev. Kvůli teplu z komínka

Radovesice – Tři hasičské jednotky vyjely k požáru do Radovesic. Hořela tam maringotka, kterou požár zasáhl celou.

Pod Palubou zahrají veteráni českého punku Znouzectnost i progresivní Nevereš

Lovosice - O bohatou hudební nadílku se tento víkend postarali pořadatelé v music klub Pod Palubou v Lovosicích.

Chlapec z Litoměřicka měl hrát Modrou velrybu

Litoměřicko - Takzvaná Modrá velryba, hra, která má své účastníky postupně dohnat až k sebevraždě, se pravděpodobně objevila také na Litoměřicku. Deníku to řekl zdroj, který si nepřál být jmenován, redakce má ale jeho jméno k dispozici.

Dlouho očekávaná oprava vozovky z Lovosic do Ústí bude zahájena příští týden

Lovosice – Více než čtvrt roku trvající dopravní omezení, vybudování označených míst pro přecházení chodců, částečné nebo úplné uzavírky, ale i nový a upravený povrch frekventované vozovky. To čeká řidiče projíždějící na úseku Lovosice – Malé Žernoseky v nejbližší době.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies