VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikát: Kvůli centru se bude vrtat pět kilometrů pod zem

Litoměřice – Vědeckovýzkumné centrum zaměřené na geotermální energii se v areálu bývalých Jiříkových kasáren v Litoměřicích začne stavět už v polovině letošního roku. Pokud vše půjde dobře, mohlo by být hotovo na konci roku 2018.

16.3.2017
SDÍLEJ:

Geotermální vrt v Litoměřicích.Foto: Karel Pech

Centrum má ambice stát se unikátním vědeckovýzkumným pracovištěm, jediným svého druhu v České republice, které doplní několik podobných pracovišť v Evropě. Poskytne specializované služby různým průmyslovým a stavebním oborům, zázemí pro výzkum využijí i vysoké školy. Mezi hlavní oblasti výzkumu bude patřit například testování nových vrtných technologií nebo stimulace propustnosti hornin.

Nepřehlédněte: Stop na pět měsíců: Palachovou a Sovovou řidiči neprojedou

„Cílem bude koncentrovat odborné znalosti různých oborů a špičkové vybavení do jednoho místa a přispět k výzkumu efektivního využívání hlubinné geotermální energie, která představuje nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie,“ uvedl manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

Náklady na stavbu uhradí státní dotace ve výši 103 milionů korun.

„Podrobnější informace k průběhu stavby výzkumné infrastruktury budou ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, jež je řešitelem projektu, zřejmé poté, co dojde k podpisu smlouvy o přidělení dotace, pravděpodobně už v dubnu,“ říká mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

Mohlo by vás zajímat: Pokratické sídliště bude zase hezčí, chystá se další regenerace

Stavba vědeckovýzkumného centra bude druhým krokem v realizaci více než deset let připraveného geotermálního projektu. Tím prvním bylo vyhloubení více než dvoukilometrového vrtu, který ověřil předpoklady expertů týkající se teploty a geologické struktury.

V další fázi by měl být uskutečněn vrt do hloubky čtyři až pět kilometrů, spojený s ověřením možnosti vytvoření geotermálního výměníku v tvrdých horninách. Energie získaná z těchto vrtů by pak v případě úspěšné realizace projektu měla sloužit k vytápění Litoměřic, které jsou jediným městem v České republice, jež má umožněný zásah do zemské kůry v takovém rozsahu. Loni byla podána žádost o dotaci na realizaci, přičemž náklady mohou dosáhnout bezmála 900 milionů korun.

Během přípravy projektu došlo k zásadní změně koncepce s ohledem na nové možnosti financování a potřebu snížení rizik spojených s jeho realizací.

Autor: Michaela Rozsypalová

16.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení