VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžaři předložili další návrh

Lukavec - Bouřlivé reakce některých občanů Lukavce vyvolalo další projednávání záměru těžby štěrkopísku v obci, které se uskutečnilo ve čtvrtek.

5.9.2009 1
SDÍLEJ:

Obecní úřad v Lukavci.Foto: archiv

Po několikerém přepracování územního plánu a posuzování předpokládaných vlivů pískovny na životní prostředí, byla lidem představena další varianta těžebního záměru, kdy by mělo být z plochy 53,12 ha vytěženo ročně zhruba 580 tisíc m3 písku.

Ani s tímto návrhem několik občanů nesouhlasí, neboť nechtějí v obci pískovnu žádnou. Návrhům těžební společnosti Jampílek odporují již pět let. Bojí se dalšího zhoršení životního prostředí.

„Ať se otočím na kteroukoliv stranu, nikam se nedostanu. Tady mě porazí smrad z bioplynu, z druhé strany pojede vlak, támhle zas tatra za tatrou. Takže si tady z toho Lukavce vybudujeme ostrov, kde lidé budou udušení, zaprášení a hluší. Divím se, že tu vůbec někdo chce ještě něco dalšího, vždyť se tady už nedá bydlet,“ rozčiluje se Jana Šenfeldrová.

Podle Josefa Soukupa, jenž zpracovával hodnocení vlivů pískovny na životní prostředí, nemají v tomto odpůrci pískovny pravdu.

„Těžba nebude mít negativní účinky na život v obci. Její dopad na životní prostředí je minimální. Emise, hluk i prašnost splňují stanovené limity,“ ujišťuje lukavecké občany.

Těžební společnost zase slibuje co možná nejrychlejší vytěžení ložiska. Podle projektu má být vyčerpáno v době 9 až 15 let. „Obávat se, že se těžba protáhne, je zbytečné. Odbyt písku je dostatečný.

Nákladní vozidla také nebudou jezdit přes obec, ale rovnou k dálničnímu přivaděči,“ říká její zástupce Miroslav Mužík.

„Teď tady ještě pískovnu nemáme a jezdí tudy náklaďáky. A co teprve potom! Kdo nám zaručí, že tudy nebudou projíždět?“ ptá se Tomáš Šenfeldr. Ten vidí jedinou jistotu v tom, že se tu těžit nebude. „Nebude–li pískovna, nebudou ani náklaďáky s pískem, a od nich prach a hluk,“ tvrdí.

Vedení obce se povolení pískovny nebrání. „Samozřejmě jde o peníze, protože obec z toho bude mít finanční prospěch. Z dlouhodobého hlediska je to ale také dobrý záměr. Po ukončení těžby proběhne rekultivace, která rozhodně osvěží zdejší přírodu. Z pískovny vznikne příjemné místo,“ říká starosta obce Josef Hlaváček.

Bude–li pískovna prosazena, vytvoří se tu jezero. Za ním by měl být již v začátku těžby vysázen patnáct metrů široký pás stromů, jenž pohltí hluk a emise z dálnice.

„Vodní plochu nepotřebujeme, nechme to tak, jak to je. Teď jsou tam velice úrodná pole. Proč je ničit, když jsou v této oblasti další dvě pískovny a o stavební práce není v době krize zájem,“ oponuje Tomáš Šenfeldr. Podle těžební společnosti si ale písek své využití určitě najde.

Občané mají možnost podat své připomínky do patnácti dnů. Konečný verdikt vynese zastupitelstvo.

Autor: Zdeňka Studená

5.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení