Podle starostky Terezína Růženy Čechové byl schválen projekt dělostřeleckého muzea v Kavalíru II, ve správní budově u této současti pevnostního města bude zase umístěno zařízení pro náhradní rodinnou péči.

Další objekt, bývalý Wieserův palác (do odchodu armády z města Posádkový dům armády), se stane zázemím pro Nadační fond Leo Baeck. Do dělostřeleckých kasáren by se pak měla nastěhovat katedra aplikovanoné psychologie soukromé vysoké školy, která připravuje absolventy pro obor manažer výroby a služeb.

„Vzhledem k tomu, že škola v Terezíně chce začít fungovat už od září a prostory ještě připraveny nebudou, nabídneme dočasně pronájem v prvním patře našeho kulturního domu,“ vysvětluje terezínská starostka Růžena Čechová.

V meziresortní vládní komisi mají zastoupení všechna ministerstva, která by mohla rozhodující měrou pomoci při revitalizaci historického města, které je svým pevnostním systémem světovým unikátem. Na jednáních má zastoupení také Ústecký kraj.

Starostku Terezína, jak uvedla, čeká v nejbližší době schůzka s ministrem pro místní rozvoj. Podle jejích by také věci prospělo, kdyby byly častější schůzky s představiteli ministerstva kultury.

„Ve hře jsou totiž dva projekty. Jeden se týká využití staré nemocnice, kde by měl mít prostory Památník národního písemnictví včetně svých depozitářů. Druhý je na jízdárnu, kde mají po vybudování zázemí vzniknou prostory pro koncerty a výstavy. Ministerstvo bere financování na sebe, má v záloze 500 milionů korun, ale je potřeba projekt schválit,“ přiblížila Čechová.

Pomoc Ústeckého kraje

Nutná při financování některých projektů bude pomoc kraje, je starostka přesvědčena. „Přemýšlíme, jak získat na projekty finance z Regionálního operačního programu. například na kanalizaci je potřebná spoluúčast kraje, například z Fondu vodního hospodářství. Přílož musí být 10 procent. Na to město při svém rozpočtu prostě nemá,“ tvrdí.

Kanalizaci je potřeba vybudovat v místních částech Nové Kopisty a Počaply. Za Ústecký kraj se zúčastnila jednání vládní komise krajská radní Jana Ryšánková (ČSSD). „Jsem ráda že se po letech podařilo slova ve začít měnit ve skutky. Jako důležitá vidím hlavně protipovodňová opatření,“ návazala na starostku politička.

Podle Ryšánkové se Ústecký kraj jistě nebude pomoci Terezínu bránit. „Nejdřív je ale potřeba vědět konkrétní částku, jaká bude na ten který projekt potřeba. A poté ji rozložit do nějakého času. To zatím na jednání nezaznělo,“ dodala.