VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štětí rozšířilo sociální služby

Štětí - Nově zavedené sociální služby, které od 1.července poskytuje město Štětí, mají již své první klienty.

13.8.2009
SDÍLEJ:

SENIOŘI, kteří jsou přes den sami doma a jsou částečně závislí na pomoci rodiny, mohou využít služeb Denního stacionáře. Mají tu možnost setkávat se a aktivně naplnit svůj volný čas. Foto: DENÍK/Karel Pech

Jedná se o Denní stacionář a Odlehčovací službu, které město provozuje v nově rekonstruovaném Domě s chráněnými byty (DsCHB). Obě služby jsou určené pro osoby, které mají z důvodu věku nebo zdravotního stavu sníženou soběstačnost a potřebují pomoc druhých.

Denní stacionář má již dva stálé klienty

Denní stacionář je ambulantní služba, zaměřená na aktivní a smysluplné naplnění volného času klientů. Ti zde vykonávají za asistence odborně vzdělaného personálu různé zájmové činnosti. Navíc je o ně postaráno, dostává se jim pomoci při běžných denních úkonech a hygieně a je jim poskytována strava.

„Tato služba má kapacitu šest míst a již našla své uplatnění. Pravidelně ji využívají dva klienti, další dva již mají službu rozjednanou,“ říká vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu ve Štětí Darina Fořtová.

Klienti, kteří docházejí do Denního stacionáře, mají k dispozici prostornou místnost s potřebným vybavením a vchodem do zahrady, sociální zařízení i místnost k odpočinku.

„Máme tu zatím dvě paní a jsou velmi spokojené. Děláme s nimi různé tvůrčí aktivity, přiměřené jejich schopnostem. Dále hrajeme společenské hry, chodíme na vycházky nebo jim čteme. Rády také poslouchají hudbu,“ popisuje činnost v Denním stacionáři pracovnice DsCHB Barbora Nováková.

O docházení do Denního stacionáře mohou žádat občané města Štětí a integrovaných obcí, kteří jsou alespoň částečně soběstační. Nelze sem přijmout osoby vyžadující intenzivní péči nebo lidi nemocné, potřebující odborné zdravotní ošetřování.

Vyloučeny jsou také osoby trpící duševními poruchami, závislé na návykových látkách a nepřizpůsobivé, které by svým chováním narušovaly kolektivní soužití.

„Senioři a zdravotně postižení mohou v Denním stacionáři kvalitně trávit svůj čas. Nehrozí jim, že by byli izolováni. Mají zde šanci udržovat přátelské vztahy a vést společné debaty,“ říká místostarosta Štětí Petr Domorázek.

Zatímco v Denním stacionáři již přivítali první stálé klienty, Odlehčovací služba ještě nikým využita nebyla. Jejím posláním je postarat se na přechodnou dobu o lidi, kteří jsou v dlouhodobé péči rodiny, či jiných opatrovníků.

„Smyslem této služby je, aby měly pečující osoby možnost nezbytného odpočinku, nebo čas k řešení svých osobních záležitostí,“ vysvětluje Darina Fořtová.

Štětí nabízí těmto lidem k dispozici standardně vybavený byt 1+1 v DsCHB po dobu až dvou týdnů. Po domluvě je ale možné termín prodloužit.
Klientům Odlehčovací služby je poskytována nepřetržitá sociální péče a je pro ně zajištěno stravování. Oblečení, boty na přezutí, léky a další potřebné věci si ale musí přinést s sebou.

„O tuto službu zatím nebylo nikým požádáno, je však třeba připomenout, že je k dispozici teprve od 1.července. Určitě ještě najde své uplatnění,“ doplnila Darina Fořtová

Autor: Zdeňka Studená

13.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápisy - ilustrační foto.

Míst pro prvňáky je v Roudnici dostatek

Ilustrační foto.

Žloutenka se dále nerozšiřuje, nemocní se vrátili z nemocnice

Litoměřice vydaly první výroční zprávu v interaktivní podobě

Litoměřice - Město vydalo první výroční zprávu, jejíž předností je grafické zpracování v interaktivní podobě.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Kostel v Konojedech hrozil zřícením. Po 40 letech se v něm konala mše

Litoměřicko – Po dlouhých čtyřiceti letech se konojedským kostelem Nanebevzetí Panny Marie v úterý podvečer opět nesla orientální vůně kadidla. Ačkoli byl všední den, na poutní mši přišly desítky lidí.

Vesnice se žabími jmény budou soutěžit, okres zastoupí Žabovřesky nad Ohří

Žabokliky u Žatce - Zábavný den pro veřejnost bude připraven v Žaboklikách u Žatce. Jedním z jeho poselství je i podpora přátelství mezi Čechy a Slováky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení