VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolek zachránil chátrající svatostánek. V sobotu ho otevírá

Konojedy – Začínal s opravami křížků, pak si troufl na záchranu kalvárie na Ostré a v srpnu dovedl do konce velice náročnou rekonstrukci konojedského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

24.9.2016
SDÍLEJ:

Velice náročná rekonstrukce konojedského kostela Nanebevzetí Panny Marie skončila.Foto: Deník/Karel Pech

To je jen stručný výčet projektů, které uskutečnil Spolek pro obnovu památek Úštěcka. V sobotu 24.9. odpoledne bude konojedský kostel po více než 20 letech slavnostně otevřen veřejnosti. Zajistit stavebně restaurátorské práce v časovém presu byl husarský kousek. Zásluhu na tom má nejen spolek a řemeslníci, ale i instituce, jejichž představitelé akci fandili.

Spolek, který má svatostánek od roku 2014 ve své správě, na jeho záchranu získal dotaci necelých 30 milionů korun z EHP a Norských fondů. Čerpání může být pro investory v oblasti záchrany památek dobrým vzorem.

Z těchto prostředků byla realizována oprava fasád, statické zajištění, obnova interiéru včetně restaurování dveří a zachovaného mobiliáře. Opraven byl krov, vyměněna krytina nad oratoří, obnoveny podlahy, elektroinstalace a interiér byl kompletně vymalován.

Kostelem zazní sváteční koncertOtevření kostela ozdobí koncertem komorní sbor 
a orchestr Piccolo coro& Piccola orchestra vedený Markem Valáškem. Zazní díla Praetoria, Mozarta, 
J. S. Bacha, Martinů, Čajkovského, Pärta a Handla.

„Vedle stavební činnosti probíhaly i práce restaurátorů. Obnovena byla architektura sedmi mramorových oltářů, kazatelna, interiérové dveře, soubor dubových lavic, kříž a Boží oko na západní fasádě lodi kostela," uvedl předseda spolku Tomáš Hlaváček.

Stavbu prováděla firma PAMA a díky ní je kostel jako znovu postavený. Vrátilo se do něho z církevních objektů na severu Čech a prošlo restaurováním několik cenných předmětů včetně velkého obrazu nad hlavním oltářem. Majitel zámku a kostela Vladimír Přibyl bude usilovat o to, aby se sem vrátily i původní varhany.

V kostele se budou konat kulturní a společenské akce, možná i bohoslužby. Dnes po slavnostním otevření se návštěvníci budou moci zaposlouchat do koncertu v provedení komorního sboru a orchestru Piccolo coro& Piccola pod vedením M. Valáška zazní díla M. Praetoria, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, B. Martinů, P. I. Čajkovského, A. Pärta a G. F. Handla.

Autor: Václav Sedlák

24.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z minulých ročníků veselých setkání "žaboobcí"
5

Vesnice se žabími jmény budou soutěžit, okres zastoupí Žabovřesky nad Ohří

Císař Karel IV. s doprovodem zavítal na úštěcký jarmark i loni.

Císař Karel IV. pobude na jarmarku celou sobotu

Vzpomínka na ředitele cukrovaru Jaroslava Šilhavého umučeného nacisty

Roudnice nad Labem - Málokdo dnes již ví, že před 70 lety byla na cukrovarské vile v ulici Sladkovského 431 v Roudnici nad Labem (dnes byty pro nízkopříjmové rodiny) odhalena pamětní deska dvěma zaměstnancům cukrovaru, umučeným v období 2. světové války. Bohužel deska zmizela někdy na přelomu 80. a 90. let. A i díky tomu se na tyto dvě oběti nacistické perzekuce téměř zapomnělo.

Litoměřice podpořily sportovce. Na nové hřiště dají pět milionů

Litoměřice /ANKETA/ - Pětimilionovou dotaci na stavbu nového hřiště pro futsalový klub Gardeline a 200 tisíc na mládežnický fotbal klubu FK Litoměřicko schválili litoměřičtí zastupitelé. Návrh se však nelíbil opozici. Kritizovala hlavně to, že peníze poslouží klubům, ve kterých město nemá majetkové zastoupení.

Obávané kamery zmizely ze silnice z Lovosic do Ústí

Lovosice - Po téměř deseti letech zmizely ze silnice I/30 u Malých Žernosek kamerové body monitorující rychlost projíždějících vozidel. Důvodem je podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nižší frekvence dopravy po zprůjezdnění dálnice D8. 

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Ústecký kraj - Řidiči často hazardují a jezdí vysokou rychlostí. To se jim však může stát osudným. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení