VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Právní poradna: Trestní stíhání starosty a komunální volby

Litoměřice - Odpovídá Mgr. Milena Řepíková.

10.9.2010 1
SDÍLEJ:

Odpovídá Mgr. Milena Řepíková.Foto: archiv

Dotaz:
Je-li podáno trestní oznámení nebo žaloba u soudu na starostu/starostku MÚ – OÚ, jaká je povinnost MZ-OZ v dané situaci, kdy ještě nebylo vydáno rozhodnutí? Může tato osoba být navržena na kandidátku do komunálních voleb, které proběhnou v říjnu tohoto roku?Vysvětlení: Jedná se o bezdůvodné obohacování ve smyslu ustanovení par. 451 odst. 1 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, od roku 2003, do dnešní doby. Dále zneužití pravomoci veřejného činitele, zákon č. 128/2000 Sb., o samostatné působnosti o obcích.

Odpověď:
Dle ustanovení § 84 odst. 2 písm. m) zákona č. 128/200 Sb., o obcích (obecní zřízení), zastupitelstvo obce volí z řad členů zastupitelstva obce starostu, místostarosty a další členy rady obce (radní) a odvolává je z funkce. Zákon nestanoví výslovně povinnost zastupitelstva v případě, kdy je na starostu podáno trestní oznámení či občanskoprávní žaloba. Upravuje, jaké záležitosti jsou vyhrazeny zastupitelstvu obce k rozhodování. A mezi takové záležitosti patří právě volba a odvolání starosty obce. Starostu obce je tedy možné odvolat z funkce na zasedání zastupitelstva, jestli bude tento návrh schválen potřebným počtem hlasů.

K dotazu č. 2:
Dle ustanovení § 5 odst. 1 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, může být zvolen členem zastupitelstva obce volič, který nebyl zbaven osobní svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody a nebyl zbaven způsobilosti k právním úkonům. Jestliže bylo na starostu obce podáno trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby, platí stále princip presumpce neviny, tedy dokud nebude vyslovena vina pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu, nelze na toho, proti němuž se vede trestní řízení, hledět, jako by byl vinen. Tedy osoba, proti které se vede trestní řízení, může kandidovat v komunálních volbách.

Jestliže by po zvolení člena zastupitelstva byl vynesen odsuzující rozsudek, který by se stal pravomocným, může dle § 55 odst. 3 písm. a) zákona o volbách do zastupitelstev obcí, zastupitelstvo vyslovit zánik mandátu tohoto člena zastupitelstva.

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Vrah z Doubice u děčínského soudu.
7

VIDEO, FOTO: Doubický vrah svého činu lituje. Soud jej poslal do vazby

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Podsedice a ZŠ Klapý

AKTUALIZUJEME

TRAGÉDIE! Na Českolipsku se zřítilo malé letadlo. Dva lidé zemřeli

Noviny pod Ralskem – V úterý ráno se nedaleko Novin pod Ralskem zřítilo malé sportovní letadlo. Podle záchranářů pád nepřežili dva lidé.

FOTO: Žáci se učí rytmům Středohoří v nové škole

Třebušín - Od září sídlí waldorfská Svobodná základní škola v Třebušíně, kam přesídlila z Terezína. Stěhování rodiče neodradilo.

Paráda! Stadion veze tři body z Třebíče

Třebíč - Hokejisté Stadionu Litoměřice zvládli duel v Třebíči a do tabulky WSM Ligy si připsali tři body. Domácí výběr porazili 3:2. Dvakrát se do listiny střelců zapsal Vítězslav Bílek.

Sochaři vrátí dřevo poražených stromů tam, kde vyrostly

Ploskovice - Až do čtvrtka potrvá řezbářské sympozium na ploskovickém zámku. Umělci vytvoří lavičky z padlých kaštanů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení