VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PRÁVNÍ PORADNA: Téma: Nemocenská

Litoměřice - Přinášíme vám opět Právní poradnu. Dotazy můžete psát na email michal.zavada@ denik.cz, případně poštou na adresu Litoměřický Deník, Mírové náměstí 28, 412 01 Litoměřice.

18.3.2010
SDÍLEJ:

Odpovídá Mgr. Milena Řepíková.Foto: archiv

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat co mám dělat. V říjnu 2009 jsem otěhotněla a přesto mi můj zaměstnavatel vystavil novou smlouvu od 1.11.2009 na dobu neurčitou. Problém je v tom že jsem 29.12. 2009 šla na neschopenku a on se naštval a poslal mi výpověď k 28.12.2009 ale neposlal to mě ale mamince mého přítele.

Pak mému lékaři napsal že u něho nepracuji už od 30.11.2009, že je ta neschopenka neplatná což není pravda. Také mi dal na srozuměnou že žádnou nemocenskou nedostanu a že nemám nárok ani na odstupné. Do dneška jsem ještě žádné peníze nedostala a už to budou tři měsíce co marodím, nevím co s tím mám dělat můžete mi nějak poradit?

Odpověď:

Pracovní smlouva je dvoustranný právní úkon, se kterým musí projevit souhlas obě strany. Jestliže Vám zaměstnavatel předložit novou pracovní smlouvu od 1.11.2009, pak jste tuto smlouvu mohla, ale nemusela podepsat. Jestliže jste ji podepsala, pak jste projevila souhlas s jejím obsahem a zavázala jste se plnit povinnosti ve smlouvě obsažené.

Pokud jste smlouvu nepodepsala, pak jste i nadále zaměstnaná podle staré pracovní smlouvy.

Jestliže s Vámi chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, může tak učinit výpovědí, kterou je povinen doručit do Vašich rukou. Jestliže poslal výpověď na adresu, kde nemáte trvalý pobyt či doručovací adresu a navíc obyčejně tak, že výpověď převzala maminka Vašeho přítele nebo Váš přítel, pak je taková výpověď neplatná. Aby byla výpověď platná, musí ji zaměstnavatel odeslat doporučeně a musíte ji převzít Vy. Účinky výpovědi nastávají dnem, kdy jste výpověď převzala. Jestliže jste takto zatím výpověď nepřevzala, pak s Vámi zatím řádně nebyl ukončen pracovní poměr.

Nárok na nemocenské jako dávku nemocenského pojištění máte. První tři dny pracovní neschopnosti se nemocenské nevyplácí. Do 14. dne pracovní neschopnosti je povinen Vám zaměstnavatel nemocenské proplatit. Od 15. dne pracovní neschopnosti Vám proplácí nemocenské okresní správa sociálního zabezpečení.

Jestliže povinnosti dané zákoníkem práce a zákonem o nemocenském pojištění zaměstnavatel neplní, pak doporučuji obrátit se jednak na oblastní inspektorát práce se stížností na postup zaměstnavatele, jednak na okresní správu sociálního zabezpečení, v jejíž kompetenci je agenda nemocenského pojištění.

18.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení