Dotaz: Syn se vrátí z výkonu trestu. Do bytu, kde má dosud trvalou adresu, se nemůže vrátit. Bude přebývat, dokud nenajde nějaké jiné ubytování, u nás. Má dluhy a několik exekučních rozhodnutí. Jsme důchodci a obáváme se neoprávněné exekuce našeho majetku. Nic mu zde nepatří. Jak máme prokázat, že věci nashromážděné za život patří nám a ne jemu ? Je možné udělat nějaké kroky předem? Zabrání nějaký ověřený soupis majetku exekuci u nás? Kdo by ho mohl případně udělat a jak by měl vypadat?


Odpověď: Jestliže exekutor přistoupí k exekuci prodejem movitých věcí, pak může movité věci zabavit v místě, kde má povinný hlášené trvalé bydliště, ale i v místě, kde se trvale zdržuje. V první řadě můžete učinit opatření v podobě Vašeho čestného prohlášení, do kterého uvedete, že majetek nacházející se ve Vaší domácnosti je Vaším výlučným vlastnictvím, že jste jej pořídili na vlastní náklady a tedy není přípustné, aby je exekutor zahrnul do věcí, které budou podléhat exekuci.

Za předpokladu, že máte doklady o zaplacení některých věcí ve Vaší domácnosti, které jednoznačně svědčí o tom, že jste je pořídil Vy nebo manželka, pak je při návštěvě exekutora ve Vašem bytě předložte spolu s čestným prohlášením.

Dalším ochranným prostředkem je tzv. vyškrtnutí věci ze soupisu, jehož právní úprava je obsažena v § 68 exekučního řádu. Pokud sepíše exekutor věc patřící Vám, můžete podat návrh na vyškrtnutí a soudní exekutor sám rozhodne o jejím vyškrtnutí ze soupisu.

Exekutor je povinen vyškrtnout věc ze soupisu v případě, že s tím souhlasí oprávněný nebo pokud vyjde v průběhu provádění exekuce najevo, že povinnému nepatří nebo patřit nemůže. Návrh na vyškrtnutí lze podat v třicetidenní lhůtě a exekutor je povinen rozhodnout do patnácti dnů od jeho doručení.

Pokud neuspějete ani s návrhem na vyškrtnutí, můžete podat žalobu na vyloučení věcí do třiceti dnů od doručení rozhodnutí exekutora, jímž byť jen z části návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu nevyhověl. Žaloba se podává k soudu, který nařídil provedení exekuce.

Pokud soud žalobě vyhoví, pak zastaví výkon rozhodnutí vůči této věci (jinými slovy nebude možné takovou věc zpeněžit k uspokojení věřitele), ale v exekučním řízení proti povinnému se bude i nadále pokračovat.