VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Pozemky na pískovnu neprodám“

Lukavec – Otázka, zda se nakonec u Lukavce začne těžit nebo ne, se začíná značně komplikovat. V tuto chvíli se čeká na změnu územního plánu, která závisí na Ústeckém kraji.

29.10.2012 3
SDÍLEJ:

NA POLI MEZI KEBLICEMI A LUKAVCEM možná již za nedlouho vyroste štěrkopískovna. Těžbu má zajišťovat firma Františka Jampílka, tedy ta, se kterou se kvůli těžbě soudí Keblice.Foto: Deník/Anna Hrochová

Kartami však mohou zamíchat také vlastníci pozemků, pod nimiž je ukryto bohatství štěrkopísku. Také na nich závisí, zda se s těžbou začne nebo ne. Deníku se podařilo zajistit vyjádření jednoho z vlastníků orné půdy v oblasti spadající pod těžební záměr firmy Jampílek. Ten je rozhodnutý jasně. Své pozemky Jampílkovi neprodá.

„Pozemky s písky jsou v této oblasti prakticky všude. Je to komodita, nejsou to banány, nekazí se to. Proto v mém úmyslu není se těchto pozemků zbavovat. Svou hodnotu budou mít i za deset let," uvedl majitel pozemků v katastrálním území obce Lukavec. Jeho jméno má Deník k dispozici. On sám však nechtěl být uváděn.

Podle katastru nemovitostí je v majetku soukromých vlastníků většina pozemků. Těžební záměr se navíc týká orné půdy s vysokou hodnotou prvního až druhého stupně. „Hlavním střetem je právě zábor kvalitní zemědělské půdy. V tomto ohledu bude vzhledem k velikosti záboru příslušným rozhodujícím orgánem ministerstvo životního prostředí," sdělila tisková mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Ta dodala, že i krajský úřad vnímá majetkové vztahy sporně. „Jsou tam spory s obcí a s některými vlastníky pozemků, a to včetně konkurentů v branži," prozradila Hanáčková.

Firma Jampílek však již ve směru majetkových vyrovnání určité kroky podniká. Počítá s tím, že majitelé budou chtít pozemky prodat.

„Musejí být vypořádané vlastnické vztahy. V tomto směru již v tuto chvíli jednáme. Pokud na naše podmínky vlastníci pozemků nepřistoupí, nic se dít nebude. V tom případě by těžba nebyla. Tak je to ze zákona," konstatoval zástupce firmy Jampílek pro Litoměřicko Miroslav Mužík.

V tuto chvíli probíhá projednávání návrhu změny územního plánu. Ten již obec Lukavec odsouhlasila. Jinak ani jednat nemohla podepsala totiž s Jampílkem smlouvu. „Proces pokračuje standardním způsobem. My jako obec se jím budeme zabývat až po jeho zpracování," řekl starosta obce Lukavec Tomáš Šenfeldr.

„Zatím daly svá stanoviska dotčené orgány. Obec se s nimi musí vypořádat, pokud to vůbec lze. Dále proběhne veřejné projednání, teprve poté se k němu bude vyjadřovat krajský úřad odbor územního plánování. A to pouze v případě, že od záměru obec neustoupí," vyjádřila se k problému Magdalena Hanáčková.

Změna územního plánu není poslední nezbytností pro zahájení těžebních prací. Odbor životního prostředí a zemědělství bude uplatňovat také požadavky ke způsobu rekultivace.

Autor: Anna Hrochová Mgr.

29.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z minulých ročníků veselých setkání "žaboobcí"
5

Vesnice se žabími jmény budou soutěžit, okres zastoupí Žabovřesky nad Ohří

Císař Karel IV. s doprovodem zavítal na úštěcký jarmark i loni.

Císař Karel IV. pobude na jarmarku celou sobotu

Vzpomínka na ředitele cukrovaru Jaroslava Šilhavého umučeného nacisty

Roudnice nad Labem - Málokdo dnes již ví, že před 70 lety byla na cukrovarské vile v ulici Sladkovského 431 v Roudnici nad Labem (dnes byty pro nízkopříjmové rodiny) odhalena pamětní deska dvěma zaměstnancům cukrovaru, umučeným v období 2. světové války. Bohužel deska zmizela někdy na přelomu 80. a 90. let. A i díky tomu se na tyto dvě oběti nacistické perzekuce téměř zapomnělo.

Litoměřice podpořily sportovce. Na nové hřiště dají pět milionů

Litoměřice /ANKETA/ - Pětimilionovou dotaci na stavbu nového hřiště pro futsalový klub Gardeline a 200 tisíc na mládežnický fotbal klubu FK Litoměřicko schválili litoměřičtí zastupitelé. Návrh se však nelíbil opozici. Kritizovala hlavně to, že peníze poslouží klubům, ve kterých město nemá majetkové zastoupení.

Obávané kamery zmizely ze silnice z Lovosic do Ústí

Lovosice - Po téměř deseti letech zmizely ze silnice I/30 u Malých Žernosek kamerové body monitorující rychlost projíždějících vozidel. Důvodem je podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nižší frekvence dopravy po zprůjezdnění dálnice D8. 

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Ústecký kraj - Řidiči často hazardují a jezdí vysokou rychlostí. To se jim však může stát osudným. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení