VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradna ÚP: Práce dětí - Povolování činnosti dítěte

Litoměřice - Poradna Úřadu práce v Litoměřicích.

12.5.2011 1
SDÍLEJ:

Úřad práce v Litoměřicích.Foto: Radim Tuček

Mohou děti legálně pracovat? Jde například o letní brigády apod.
Práce dětí do 15 let věku nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky je v ust. § 2 odst. 6 zákoníku práce zakázána. Dítě může vykonávat pouze uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost pro provozovatele činnosti, kterým je právnická nebo fyzická osoba.

O povolení k výkonu činnosti dítěte rozhoduje Úřad práce ČR příslušný podle místa trvalého pobytu dítěte na základě písemné žádosti o povolení činnosti dítěte podané zákonným zástupcem dítěte nebo jinou osobou odpovědnou za výchovu dítěte, do jejíž péče bylo dítě svěřeno rozhodnutím soudu.

Kolik hodin smějí děti práci vykonávat?
Rozsah časového vymezení s ohledem na věk dítěte se konkretizuje podle ustanovení § 123 odst. 1 až 5 zákona o zaměstnanosti povolení činnosti úřad práce stanoví její maximální rozsah dle věku dítěte. U dětí do 6 let věku to je maximálně 10 hodin týdně a 2 hodiny denně (u dítěte, které neplní povinnou školní docházku). U dětí od 6 do 10 let 15 hodin týdně a 3 hodiny denně, u dětí nad 10 let 20 hodin týdně a 4 hodiny denně. Zákon stanovuje další podmínky, za nichž je možné činnost dítěte vykonávat, např. dítě nesmí vykonávat činnost v době mezi 22. a 6. hodinou; pokud u dítěte, které plní povinnou školní docházku, není následující den po dnu, kdy končí tato doba, dnem školního vyučování, je výkon činnosti zakázán v době mezi 22.30 a 6. hodinou.

Úřad práce výkon činnosti dítěte zakáže, jestliže zjistí, že dítě vykonává činnost bez povolení, nebo provozovatel činnosti při výkonu činnosti dítěte porušil povinnosti stanovené právními předpisy, nebo podle lékařského posudku vydaného v době po vydání rozhodnutí o povolení není výkon této činnosti pro dítě vhodný.

Kolik žádostí jste v loňském roce přijali?
Za rok 2010 bylo na Úřad práce v Litoměřicích podáno 20 žádostí a všechny byly odsouhlaseny. Od začátku roku 2011 bylo podáno 8 žádostí o povolení činnosti dítěte a všechny rozhodnuty kladně. Jednalo se především o uměleckou a reklamní činnost (natáčení filmů, reklam a práce pro divadlo).

Zpracovala Andrea Valešová, Úřad práce ČR, krajská pobočka Ústí nad Labem, kontaktní pracoviště Litoměřice

12.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Slavnostní vyhlášení ankety Vesnice roku v Libochovanech.
21

FOTO: Vesnicí roku 2017 v Ústeckém kraji jsou Libochovany

Policisté hledají dva mladíky, v Lovosicích platili cizí kartou.

Případ zneužití platební karty byl i díky Deníku objasněn

FOTO, VIDEO: Hasiči a policisté cvičili v Roudnici na divoké vodě

Roudnice nad Labem - Vesty a helmy nasadit a skok do divoké a nebezpečné vody. Pořádně náročné cvičení mají za sebou poříční policisté, hasiči a vodní záchranáři z Ústeckého kraje.

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031. V okrese by měl být opraven roudnický most nebo vybudováno Centrum sociální pomoci v Litoměřicích.

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem vouchery na prohlídku litoměřických památek

Litoměřice - Destinační agentura České středohoří o.p.s., ve spolupráci s Litoměřickým deníkem připravila na druhou polovinu léta soutěž pro čtenáře o vouchery na Okruh církevní památky Litoměřice.

Sportovní svět upíná pozornost opět do Račic

Račice - Polsko, Portugalsko, Rusko? Kdepak! Nejlepší rychlostní kanoisté planety se představí na severu Čech. „V dané konkurenci jsme si moc nadějí na přidělení MS nedělali,“ přiznal šéf Jan Boháč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení