VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poplze a Dubany mohou mít kanalizaci. Lidé ale zaplatí

Libochovice – Vyhnout se potížím a nedostat se do podobné situace jako terezínská radnice v Nových Kopistech. To je přání Libochovic.

26.9.2011 4
SDÍLEJ:

NOVÉ KOPISTY jsou pro terezínskou radnici noční můrou. Kanalizace z dotace se už buduje, ale obyvatelé se k ní nechtějí připojit. Podobných potíží se chtějí Libochovice vyvarovat v Dubanech a Poplzích.Foto: Deník/Karel Pech

Ty totiž plánují zrealizovat kanalizaci v obcích Poplze a Dubany. Zástupci radnice ji obyvatelům slibují již několik let, zatím ale na ni nemají peníze.
„Intenzivně se tímto projektem zabýváme, je pro nás v Libochovicích jedním ze stěžejních,“ přiznala starostka Jana Holá. „Už na jaře jsem o tom s obyvateli Poplz a Duban hovořila při našem setkání a vysvětlovala jim, co všechno se musí udělat.“

V současnosti probíhá obnovování potřebných povolení, čeká se například na vyjádření dotčených orgánů. Jakmile dojde k vydání územního a stavebního povolení pro realizaci kanalizace v Poplzích a Dubanech, bude podána žádost o dotaci. „To je nezbytné, bez toho to nejde. Projektovou dokumentaci už máme,“ doplnila Holá.

Podle rozpočtu vybudování kanalizace v obou obcích by mělo stát zhruba 64 milionů korun. Libochovická radnice takové peníze nemá, a tak bude žádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

„V říjnu bychom měli mít vše zkompletované a podali bychom žádost o dotaci. Pokud nám bude přiznána, kanalizace bude maximálně z 80% zafinancována ze státních peněz,“ řekla Renata Beranová, referent správy místního rozvoje.

Využití dotace má ale jedno úskalí. Z peněz lze platit pouze realizaci hlavního kanalizačního řadu a přípojky k hranici pozemku. Přípojku na vlastním pozemku k domu si musí každý majitel zafinancovat z vlastních zdrojů.

„Několikrát jsme o tom občany informovali, a to i formou ankety. Abychom případně dotaci nemuseli vracet, je nutné splnit několik kritérií,“ doplnila Beranová.

Libochovice navíc tlačí čas. Do roku 2013 by měly mít vybudovanou kanalizaci i v Dubanech a Poplzích, neboť ČR se před vstupem do EU zavázala, že každá obec bude napojena na ČOV.

Pokud Libochovice dotaci nezískají, budou se ohlížet po jiném dotačním titulu. „Budeme hledat dál, město není schopno kanalizaci financovat z vlastního rozpočtu,“ dodala starostka Jana Holá.

Pokud by se ale lidé nechtěli na vybudovaný kanalizační řad připojit, byla by to pro město další komplikace. Avšak lidé pravděpodobně nebudou mít na výběr. Případně využívat nadále vlastní septiky nebude ideálním řešením, mnohé z nich nemusí splňovat současné přísné normy. Radnice navíc nevyloučila zahájení kontrol odboru životního prostředí.

Autor: Radek Pešout Ing.

26.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dům dětí a mládeže Rozmarýn otevře opět přes 60 kroužků

V Račicích bylo ve středu zahájeno MS v rychlostní kanoistice.
AKTUALIZOVÁNO
16

Mistrovství i hon na medaile začíná. „Chci tady vyhrávat!“ vzkázal Dostál

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Litoměřice - V 19. století si u Litoměřic postavil své sídlo velkostatkář. Teď je to ruina.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Lovosice – Práce na autobusovém nádraží v Lovosicích opět postoupily o kus dopředu. Dělníci na staveništi bourají stávající konstrukce a pokládají nové vrstvy vozovky. Narazili ale také na problémy.

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení