VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovzduší na Litoměřicku: Kraj nechystá extra měřící stanici

Litoměřicko – Měřit čistotu či spíše znečištění ovzduší na Litoměřicku se Krajský úřad Ústeckého kraje vlastními silami nechystá. Nějaká další opatření rovněž nejsou zatím v plánu.

10.1.2012
SDÍLEJ:

MĚŘÍCÍ stanice ČHMŮ se nachází v Seifertově ulici v Litoměřicích. Ta kromě prachu zaznamenává i koncentraci SO2 či NO2.Foto: Deník/archiv

„Podle mých informací v sídle společnosti Lafarge Cement na schůzce monitorovací skupiny Ing. Antošová sdělila, že neví nic o tom, že by kraj uvažoval o pořízení vlastní měřící stanice. Nejbližší automatická měřicí stanice systému ISKO je umístěna v Litoměřicích,“ reagovala krajská mluvčí Magdalena Hanáčková na dotaz Deníku, zda krajský úřad má v plánu koupit mobilní měřicí stanici.

V regionu se totiž od konce února mají začít pálit ostravské kaly přeměněné na palivo Geobal 4. A to na dobu nejméně šest let. Litoměřicko už tak přitom patří mezi nejznečištěnější oblasti Česka, konkrétně vážná situace je v Lovosicích, Litoměřicích a v Roudnici nad Labem.

Rizikem je zejména prach PM10 a PM2,5, neboť tyto částice na sebe vážou nebezpečné látky. Prašné prostředí je zejména v cementárně, ohroženo je tak i její okolí.

Kraj ale nechystá speciální měření a opatření zaměřená právě na prach. Pouze se v Krušných horách připojil v rámci programu Cíl 3 k projektu „Ultrajemné částice a zdraví v Erzgebirgskreis a Ústeckém kraji“.

„Projekt je zaměřen na sledování ultrajemných částic v ovzduší a jejich analýzu. Výsledky budou dány do souvislosti s údaji o nemocnosti v uvedených regionech. Měřicí stanice budou v Ústí nad Labem a na německé straně v Annaberg-Buchholz,“ uvedla Hanáčková. „Kraj zakoupí přístroje pro měření na české straně. Měření budou provádět a vyhodnocovat na české straně ČHMÚ a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem.“

Krajský úřad se spíše spoléhá na informační systém kvality ovzduší (ISKO), který provozuje ČHMÚ. „V něm je zařazena řada stanic ČHMÚ a také Zdravotního ústavu (další stanice má ČEZ),“ sdělila mluvčí Hanáčková.

„Kraj ani úřad neprovozují stacionární měřící stanice. Krajský úřad bude v roce 2012, stejně jako v roce 2011, hradit měření tzv. persistentních organických polutantů (POPs) ve venkovním ovzduší na pěti vybraných lokalitách Ústeckého kraje (Ústí nad Labem Trmice, Teplice, Most, Chomutov a Ústí nad Labem – Kočkov), které bude doplněno o sledování dioxinů na dvou stanicích (Trmice, Most),“ dodala Hanáčková.

Autor: Radek Pešout Ing.

10.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Porta Bohemica.

Litoměřická NEJ: Jediná Brána Čech v České republice

FOTO: Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Račice – „O víkendu bude vyprodáno, lístků moc nezbývá,“ říká šéf organizátorů Jan Boháč a čeká 10 000 diváků. Přípravy gradují.

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Ústecký kraj - Mladík, který okrádal pomocí Facebooku, skončil před soudem. 

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Litoměřice, ČR - Jan Svěrák s otcem Zdeňkem nyní uvedli do kin zatím poslední novinku Po strništi bos. Jejich společné filmy patří k nejvýznamnějším dílům české kinematografie, za Kolju získali Oscara.

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Račice – Už ve středu 23. srpna na račickém kanálu vypukne Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Policie proto v příštím týdnu očekává velký příliv sportovních příznivců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení