Hlavně na ni část publika koukala s otevřenou pusou: byla pop star i rockerka, odrostla dívčím sukénkám, o jejích trampotách s láskou se ví dost. A moc nechybělo a zpívala i song s přítelem Tomášem Klusem. Nakonec ale hrál „pár hodin“ před ní. A z duetu sešlo.

„S Ostrovním festivalem jsme spokojeni. Bylo pěkně, akce se obešla bez problémů technických i zdravotních. Jen jsme měli dva plavce, jeden dokonce skočil do vody z mostu, ale záchranáři si poradili,“ řekl Luboš Machoň z agentury Dream Production. Ta i 3. festival pořádala.

Opičky a David Deyl

Přijet do Litoměřic a nevidět na náměstí pověstné Vinobraní snad ani nešlo. Zábava pro všechny od jazzu a retra přes hudbu středověku a Ivana Mládka až k Davidu Deylovi s kapelou. Fůra zážitků a zdarma! Jen za opičky, kterou si tam nejeden návštěvník u stánků s burčákem pořídil. Letos lidé hlasovali o nejlepší stánek a vyhrál ten (skoro) domácí – žernosecký. I já ho navštívil, ale rozladilo mě, že si vinaři účtovali za novou pet láhev na burčák 5 Kč.

Mládek na zahrádce

Na náměstí mě odpoledne zarazil povědomý zvuk. Na předzahrádce hotelu Salva Guarda hrál s (asi) místními jazzmany Ivan Mládek a bylo to skvělé. A potom se ještě blýskla na hlavním pódiu.

Ani koncert indie rockvé skupiny Two Republic, letošního Objevu roku v Andělech, nenudil. Dvě kytary s basou a cellem v rukou dívky hrály podzimní nálady, zpěv byl anglický a fajn. Snad málo rozjuchaný pro vinobraní, ale pozorného publikum u pódia bylo ke spokojenosti kapely i pořadatelů dost. Zvuk zprvu zvukař kazil, později se to zlepšilo. Kvartet označil slavné Beatles za své kamarády, tvrdil-li, že píseň Eleanor Rigby napsali jeho kamarádi. Gregory Finn vulgo Jiří Burian a Mikoláš Růžička s kolegy hráli i z chystané druhé, repektive třetí desky. Ještě totiž na vinylu vydají na podzim album remixů a remaků písní z 1. alba Raising the Flag (2010). A Litoměřice? Dívek u pódia bylo moc.

Od Kluse po Mládka

„Přijeli jsme akorát na zpěváka Tomáše Kluse, kterého mám ráda. Fakt dobrý zpěvák a hodně vtipný. Poté jsme se občerstvili, stánků s jídlem tam bylo opravdu dost, a s plnými žaludky jsme vystoupali po Máchových schodech kus cesty na náměstí podívat se na vinobranní. Ivan Mládek tam opravdu zaujal dost lidí, bylo narváno staršími i mladší ročníky,“ ohlíží se za akcí Monika Trinerová ze Strojetice (část Kyryr, Lounsko), která vyhrála lístek na Ostrovní festival v soutěži Deníku.

Nic nevzdávám

Méně než Mládek, ale více než Two Republic měl fanynek mladý pop zpěvák David Deyl. Slezl od klavíru dolů z pódia, zpíval, hleděl dívkám do očí tváří v tvář. Při zpěvu vždy chytil dívku za ruku, objal ji… Pěkně má své fanynky „zmáknuté“, hezky mu zobou z ruky! Toho štěstí, těch zamilovaných pohledů! Při hitech Hry o nás a Tady a teď z úspěšné desky Hlavolam nebo při benefiční bojovné Nic nevzdávám šílely. Fakt. V poslední zmíněné písni, hitu proti rakovině pro pochod Avonu, si ním zpívala herečka Aňa Geislerová. Bohužel jen ze záznamu.

Na festivalu věrným rozdala podpisy Olga Lounová, s fanoušky se fotila. „Nejlepší byla písnička Gynekolog amatér,“ tvrdil Marek ze Sloupu v Čechách. „My tu dnes máme i pivobraní, ukázal s kamarádem kelímky „zlaťáku“.

Hezouni i pop punk

„Těšíme se na Mandrage a JaksiTaksi,“ shodli se. JaksiTaksi na Óčko Stage měli méně lidí, ale vděčné fanoušky. Jejich pop punk zlákal k tanci. „Věřím, že zázraky se dějí,“ také zpívali.

V zákulisí se právě chystal traktor s valníčkem naloženým sáčky s brambůrky. Když se rozjel areálem festivalu, hostesky z něj pytlíky rozdávali, házeli lidem. Křup!

Na hlavní scéně uváděl soutěž týpek Ruda z Ostravy, bylo veselo. Nechal nás hádat, co mají dělat, potkajíli v lese medvěda. Odpovědi ho nevzaly. „Nedělejte nic, medvěd se o všechno postará sám,“ smál se.

Hezoun Noel Ellenwood, hvězdička SuperStar, nadchl členky svého fanklubu převzatými hity. Uměl i Bruno Marse, přidal svou novinku People Like You. „Jste první v Čechách, kdo ji slyší,“ řekl. Ale zpíval dost slušně, to ano!

Pane prezidente

„Co na nich ty holky vidí,“ zas mě překvapilo na (pro mě) nevýrazných Mandrage. Leč hity Hledá se žena, Františkovy lázně i oldies Pretty Woman dívky zpívaly slovo od slova. „Pane prezidente kde jste, když lidi potřebují vás,“ politicky se rozohnila hip hopová parta DSB. Fajn zpěvačka, jinak spíš nuda.

Na akci měla severočeskou premiéru skupina Luno (s Emou známou z Khoiby). Byla to jiná melancholie než od Two Republic, víc kytar, vazeb i důraznosti. Jsem zvědav na jejich první i druhé CD. „Už takhle na nás slunce svítí… a hrát ještě v černém,“ posteskla si Ema.

Finále bylo tria Farna Čechomor Kryštof. Právě osmnáctiletá Ewa zafungovala jako úkaz, je to už velká ženská, s fanoušky to umí. Tvrdila sice „jsem ještě v pubertě“, ale „sázela“ do nás hit za hitem (Měl´s mě vůbec rád, Ticho…). Lidi na povel zpívali, i kluk v triku I Love Ewa Farna v 1. řadě se dočkal jejích písní klidných či hitu ze seriálu Ošklivka Katka. „Při koncertě po očku koukala vedle pódia, kam se na ní přišel podívat její přítel a zpěvák v jedné osobě – Tomáš Klus,“ všimla si divačka Monika Trinerová.

Ani Čechomor nezklamal rockovou podobou lidovek často i sto let starých. Andula, Místečko (titulní hit nového CD), svižná Hádali se guralové… I když se bohužel Ewa Farna nepřidala, byť mohla, mělo to šmrnc a spád a housličky Karla Holase jen zněly. Čechomor už zná, co je to show!

Ruda provokatér

A Kryštof nakonec? Neskutečně dlouho zvučil a pak si z nás ještě Richard Krajčo dělal legraci v improvizaci „Tohle je jenom krátká zkouška“. Koncert měl pěkný, energický od úvodního hitu Rubikon. Jen jedno očekávání spojené s Kryštofem se nenaplnilo. To když Ruda žádal divačky: „Potřebuju, abyste si sundaly podprsenky. Krajčo, když mu jich na pódium před koncertem nepřiletí 10, neodehraje dobrý koncert.“ Slečny z publika neposlechly. Ale kdo ví třeba ani neměly co sundat.

„Celý festival se mi líbil, fotila jsem, nahrávala si písničky do mobilu a vše jsem si užila s mým bratrem a švagrovou, se kterýma jsem na festival přijela. Tolik super zpěváků a kapel na jednom místě v jeden den je fakt nádhera,“ dodala ještě nadšeně Monika Trinerová.

A ještě samotné Litoměřické vinobraní očima i ušima Daniela Janů z Litoměřic, spolupracovníka Deníku:

Náměstí bylo plné

Davy, davy a davy lidí proplétající se mezi stánky, těžko vyhýbající se jeden druhému. To byl asi první dojem ze sobotního vinobraní. Mírové náměstí praskalo ve švech. Lidé usrkávali burčák červený i bílý. Někteří se posilňovali pivem, klobáskami, sýry, langoši, praženými brambůrky, ale i sladkými pochoutkami v podobě trdelníků nebo pražených oříšků.

Deyl, jazz, kamínky

Cestou kolem hlavního pódia jsem vyslechl pár skladeb Davida Deyla a jeho skupiny. Ani velmi zajímavý projev mě neudržel před návratem na „mou destinaci“, Dominikánské náměstí. Na místo, kde bylo pro návštěvníky přichystáno tradiční vystoupení jazzových skupin. I zde jsem vydržel několik hodin, abych se mohl procházkou mezi davy protlačit zpět na Mírové náměstí. Shlédl jsem tu Barcelleta di Pitore – komediální pouliční představení a kejklířské kousky. Nejvíce jsem byl však okouzlen stánky s léčivými kamínky, kde jsem setrval většinu svého času. Stánků s těmito kouzelnými prostředníky energie zde bylo oproti loňskému vinobraní o dost více, což jsem samozřejmě uvítal.