VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci střeží České středohoří už 40 let

Litoměřice – Ochrana Českého středohoří za 40 let existence chráněné krajinné oblasti výrazně vzrostla. Díky změně zákonů mohou ochránci zasahovat do podoby plánovaných staveb a bránit devastaci krajiny.

18.3.2016
SDÍLEJ:

České středohoří, ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Největším problémem jsou představy o exkluzivním, zdaleka viditelném bydlení. Řekl to Petr Kříž z ústeckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Chráněná krajinná oblast České středohoří leží hlavně v Ústeckém a zčásti v Libereckém kraji. Rozlohou je druhou největší CHKO v Česku. „Mezi nejvyhledávanější místa patří bezesporu vrchy Milešovka a Lovoš. Na obou jsou turisté po náročném výstupu odměněni překrásnými výhledy a je zde i možnost jednoduchého občerstvení," řekl Kříž.

Mezi vyhledávané cíle patří také centrum leteckých sportů Raná nebo kamenné varhany na Panské skále. Přestože jarní sezona je specifická hnízděním ptáků, pro návštěvníky až na jednu lokalitu, kde v blízkosti stezky hnízdí dravci, žádná přímá omezení neplatí.

Většina lidí, kteří v Českém středohoří žijí nebo ho navštěvují, oceňuje podle Kříže krásu středohorské krajiny a omezení daná existencí CHKO respektuje. „Občas se ale najdou aktivity, které tento fakt mohou částečně zakrývat," řekl Kříž.

Podle něj hlavně motorkáři a jezdci na čtyřkolkách ruší hnízdící ptactvo a další živočichy, způsobují erozi v lesích a někdy dokonce poškozují orchidejové louky.

Agentura ochránců přírody zabraňuje třeba rozsáhlým těžbám nebo umisťování staveb do míst obzvláště cenných z pohledu ochrany přírody. „Na druhou stranu samozřejmě tlak na využívání krajiny, především dopravní infrastrukturu, zástavbu a průmyslový rozvoj, roste. Největší je podél cest, které jsou využívány od pradávna, jako je údolí Labe," řekl Kříž.

Agentura nyní dozoruje stavbu dálnice D8 přes České středohoří. Aktuálně se řeší věci související s odstraňováním sesuvu a dokončením stavby.

„Co se týká individuálních investorů, existují doporučení, jak v CHKO stavět. Ta by měla sloužit jako vodítko, nevyhýbáme se moderním řešením, ale je vždy nutné vycházet z konkrétních podmínek," řekl Kříž.

„Největší problém představují představy o bydlení v exkluzivních, z daleka viditelných a dosud nezastavěných místech, a stavby sledující dnes moderní, ale zcela cizorodé trendy, jako jsou stavby typu bungalov," dodal.

CHKO České středohoří, která se snaží o rozšíření populace kriticky ohroženého sysla na Rané nebo o obnovu druhově bohatých teplomilných trávníků (stepí) na Lounsku, oslaví 40 let existence řadou akcí.

V dubnu například uspořádá konferenci v Litoměřicích, v květnu výstavu v muzeu v Litoměřicích nebo slavnosti stepi na Rané.

Autor: Redakce

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dům dětí a mládeže Rozmarýn otevře opět přes 60 kroužků

V Račicích bylo ve středu zahájeno MS v rychlostní kanoistice.
AKTUALIZOVÁNO
16

Mistrovství i hon na medaile začíná. „Chci tady vyhrávat!“ vzkázal Dostál

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Litoměřice - V 19. století si u Litoměřic postavil své sídlo velkostatkář. Teď je to ruina.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Lovosice – Práce na autobusovém nádraží v Lovosicích opět postoupily o kus dopředu. Dělníci na staveništi bourají stávající konstrukce a pokládají nové vrstvy vozovky. Narazili ale také na problémy.

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení