VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová kniha mapuje osudy Židů

Třebenice – Zapomenuté osudy židovských obyvatel Třebenicka před válkou i po válce ožívají v publikaci, kterou připravují tamní milovníci regionální historie Tomáš Rotbauer a Josef Otradovec.

21.4.2011
SDÍLEJ:

SPOLUAUTOR nové knihy Tomáš Rotbauer uvítal v Třebenicích Resemarie Wetzlarovou, jejíž osud je v publikaci také popsán. Foto: Deník/Karel Pech

Ve středu se s jejich snažením seznámil jeden z mála ještě žijících aktérů těchto osudů – bývalá obyvatelka Třebenic paní Rosemarie Wetzlarová z německého města Brühl.

Tomáše Rotbauera zná veřejnost nejen jako úspěšného třebenického strážníka, ale i jako člověka, který si dal za cíl připomínat osudy lidí v místě a regionu, v němž žije. Proto před více než rokem spatřila světlo světa publikace, ve které se se Zdeňkem Najmanem věnoval osudům letců R. A. F z Litoměřicka. V publikaci, která vyjde za několik dní, se s dalším místním zájemcem o historii Josefem Otradovcem zajímal o osudy židovských obyvatel z Třebenicka.

„My jsme se s Josefem pustili do té věci proto, aby se nezapomnělo. Není to žádná rozsáhlá historická studie, holokaust byl důkladně popsán od daleko fundovanějších lidí, my jsme jen chtěli, aby tu zůstala nějaká vzpomínka na lidi, kteří byli samozřejmou součástí zdejší komunity a o kterých nebyla nikde žádná zmínka. Oba totalitní režimy se na nich podepsaly a dodnes jen málokdo ví, že tady žilo 35 občanů židovského původu, z nich drtivá většina nepřežila holokaust,“ říká Tomáš.

Autoři vycházeli ze svědectví obyvatel Třebenic, kteří jim poskytli dobové fotografie i písemnosti. „Pátrali jsme i v různých archivech,“ přibližuje práci Tomáš a Josef Otradovec doplňuje. „Samozřejmě, že těch dokumentů není nikdy dost. My jsme tuto problematiku zpracovali spíše pilotně jako první odrazový bod pro ty, kteří se o to budou zajímat dál.“

Osudy třebenických Židů ilustrují v knížce mj. na příběhu Rosemarie Wetzlarové, která od roku 1951 žila s matkou a otcem v Německu a právě včera Třebenice navštívila.

„Pochází ze smíšené rodiny, kdy říšský Němec Julius Nietzsche, který tady vlastnil mlýn, si vzal za manželku Elsu Gläsnerovou z Třebenic, dívku židovského původu. Měli spolu dceru Rosemarie, která se narodila v roce 1936. Ta nám vyprávěla, jak ji esesáci odvedli dědečka, matku uvěznili v Terezíně a otec musel na frontu,“ pokračuje Tomáš Rotbauer.

„Je to ukázka paradoxu dějin. Někteří lidé jsou semleti několikrát za život bez toho, že by se do toho aktivně zapojovali, prostě se „špatně narodili“. Rosemarii nejdřív sejmuli za to, že je Židovka, pak že je napůl Němka,“ říkají Josef Otradovec a Tomáš Rotbauer. Publikaci představí v Třebenicích 15. května při malé vzpomínkové slavnosti, kde bude židovským obětem také odhalena pamětní deska.

„Nejstarší vzpomínky z Třebenic? Na mého dědečka, na moji rodinu, na početné příbuzné. A když museli odejít. Každý den odešel někdo do koncentráku. Jako děti jsme si to, co se těsně před válkou a během ní dělo, nedovedli přebrat. Jestli jsme Češi, nebo Němci, nebo Židé, to předtím nebyl rozdíl,“ říká téměř bezchybnou češtinou R. Wetzlarová.

Třebenice jsou pro ni, i přes pozdější smutné události, stále srdeční záležitostí. Byli jsme svědky jejího setkání s dalšími bývalými podobně poznamenanými obyvateli Třebenic – Jiřím a Janou Neumannovými, a samozřejmě také s autorem publikace Tomášem Rotbauerem. Děkovala mu za zájem o zapomenuté osudy a on zase jí za vstřícnost.

„Nebýt vás, nebýt fotografií, materiálů, informací i podkladů, které jste nám poskytla, horko těžko bychom tuhle publikaci dávali dohromady. Znal jsem vás jen z telefonu, ale když jsem vás viděl jít tady po silnici, bylo to moc milé. Hned jsem vás poznal, i když na té fotografii, kterou máme v knížce, vám bylo tehdy jen jedenáct,“ složil poklonu pětasedmdesátileté Rosemarie Wetzlarové Tomáš Rotbauer.

Miroslav Zimmer

21.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Porta Bohemica.

Litoměřická NEJ: Jediná Brána Čech v České republice

FOTO: Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Račice – „O víkendu bude vyprodáno, lístků moc nezbývá,“ říká šéf organizátorů Jan Boháč a čeká 10 000 diváků. Přípravy gradují.

Seriál vinobraní začne v Litoměřicích

Litoměřicko - Hned čtyři vinobraní budou lákat milovníky révy v litoměřickém okrese.

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Ústecký kraj - Mladík, který okrádal pomocí Facebooku, skončil před soudem. 

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Litoměřice, ČR - Jan Svěrák s otcem Zdeňkem nyní uvedli do kin zatím poslední novinku Po strništi bos. Jejich společné filmy patří k nejvýznamnějším dílům české kinematografie, za Kolju získali Oscara.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení