VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší ekoproblém kraje je v Lovosicích a také v Lukavci

Ústecký kraj – Chemikálie v areálu bývalé olejny v Lovosicích, nebezpečná skládka v Lukavci a nezákonná těžba v lese na Mostecku. To jsou nejzávažnější případy, se kterými se loni setkala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústeckém kraji.

29.4.2015 1 AKTUALIZOVÁNO 29.4.2015
SDÍLEJ:

OLEJNA. Průmyslový areál v centru města se kterým těsně sousedí obytné domy. Foto: Deník/Karel Pech

Nejtučnější pokutu jeden milion korun loni vypsala bývalé olejně Wowitra v Lovosicích. „V areálu jsme našli volně a bez zabezpečení deset tisíc tun stavebních a demoličních odpadů a 668 tun nebezpečných chemických látek, například rtuť. Společnost nevedla povinnou evidenci odpadů a neposkytla nám pravdivé a úplné informace," popsal Jaroslav Vacek, ředitel Oblastního inspektorátu Ústí nad Labem.

Pokuty nezaplatil

Belgický vlastník, který i s předchozími sankcemi dluží dva a čtvrt milionu, odmítá zaplatit. Peníze od něj nyní vymáhá celní správa. Areál přitom není pořádně zabezpečený, majitel se nemá ani k odstranění nebezpečných chemikálií. Jednat musí město. Pomoci by mu mohla dotace Státního fondu životního prostředí. Ten vyhlásil novou výzvu právě pro takové případy.

Majitel areálu olejny Claude Dhiet

„Žádost připravujeme, finální podoba by měla být hotová do konce týdne. Počítáme, že likvidace bude stát do 7 milionů korun, mohla by začít koncem letošního roku," uvedla mluvčí Lovosic Jana Hejdová.

Pokud město dotaci dostane, náklady na vyčištění areálu pak bude zpětně vymáhat na vlastníkovi. O peníze může požádat i krajský úřad. „Žádost o případný příspěvek na likvidaci chemických látek zatím neevidujeme. Celou situaci sledujeme, ze zákona ovšem nejsme kontrolním orgánem," vysvětlila krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Nebezpečný odpad inspektoři našli také na skládce Ladeo Lukavec u Lovosic. Majiteli uložili pokutu 900 tisíc korun. „V lednu jsme na místě provedli tři neohlášené kontroly, které vyvolaly velký údiv kontrolovaných. Majitel na skládku sváží nebezpečný tekutý odpad z okolí a nesprávně ho ukládá. Hrozí tak znečištění Labe," zdůraznil ředitel ČIŽP Erik Geuss.

SKLÁDKA u Lukavce. Odtud podle inspekce hrozí znečištění Labe. Přímo pod skládkou protéká Modla, přítok Labe.

Inspekce o nebezpečí okamžitě informovala krajský úřad. Ten rozhodne, zda skládka zůstane, nebo ne. „Na místě jsme provedli šetření počátkem března. Zkontrolovali jsme i některé dokumenty a požádali o jejich doplnění. Konečné rozhodnutí je teprve v přípravě," informovala Dosedělová.

Nezákonná těžba

Další závažný případ inspekce zaznamenala v listopadu na Mostecku. Někdo se tam z lesa pokusil nezákonně odtěžit 1500 kubíků dřeva. „Jedná se o nařezání stromů, zejména smrků a modřínů, na ploše šesti hektarů. Celkovou ekologickou újmu jsme vyčíslili na 24 milionů korun," přiblížil Jaroslav Vacek. Věc nyní vyšetřuje policie jako trestný čin poškozování životního prostředí.

Inspektoři z ústeckého oblastního inspektorátu loni v kraji provedli 1118 kontrol a uložili 223 pokut za 14,8 milionů korun. Nejvíc pokut, celkem 89, padlo za odpady. Následovaly sankce na ochranu vzduchu, vody, přírody a lesa. „Severní Čechy mají nejvíc poškozené životní prostředí, ale znečištění tady nejvíc klesá. Problémem přitom vůbec nejsou ty největší fabriky," upozornil Erik Geuss.

Letos se inspekce nechce zaměřit jen na ukládání pokut, ale hlavně řešení jednotlivých případů. „Proto bychom uvítali hlubší spolupráci s místními samosprávami, krajem, městy i starosty," dodal Geuss.

V prvním letošním čtvrtletí už inspekce v Ústeckém kraji dokončila 243 kontrol. Zahájila 77 správních řízení a uložila 63 pokut. Na ústeckém inspektorátu, pod který spadá i část Karlovarského kraje, přitom pracuje jen 47 inspektorů.

Autor: Iveta Piknová

29.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Tragická nehoda mezi Chotěšovem a Brozany
23

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Litoměřické ulice Horova a Halasova získají nový povrch

Litoměřice – Nové povrchy bude mít na konci prázdnin silnice v ulici Horova a Halasova v Litoměřicích. Na opravě pracují litoměřické městské služby společně se soukromou stavební firmou.

Povodeň 2002: Řádění vodního živlu na Litoměřicku objektivem Karla Pecha

Litoměřicko - Je to přesně 15 let co Česko zasáhla ničivá povodeň. Ušetřeno nezůstalo ani Litoměřicko. Prohlédněte si fotografie z Litoměřic, Lovosic, Píšťan, Křešic a dalších míst zasažených velkou vodou v roce 2002.

Vlaky na trati mezi Lovosicemi a Čížkovicemi nahradí autobusy

Lovosice – V pátek 18. a v sobotu 19. srpna proběhne výluka na turistické lince číslo T4 mezi Lovosicemi a Mostem.

Senior v Bezděkově postřelil po hádkách dva sousedy

Bezděkov – Třiasedmdesátiletý muž střílel nelegálně drženou zbraní. Policie případ na Žatecku šetří jako pokus o dvě vraždy, vážně zranění muži jsou v nemocnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení