VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na radnici "bydlí" stovky lidí

Litoměřice – Jedna středně velká obec „bydlí" na litoměřickém městském úřadu. Ke 13. červnu je totiž v Litoměřicích na radnici přihlášeno 1 207 obyvatel k trvalému pobytu. Dvě třetiny z nich tvoří muži. Litoměřice mají přitom necelých 25 tisíc obyvatel.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Městský úřad v Litoměřicích.Foto: Radim Tuček

Počet přihlášených se řadu let příliš nemění. Kde se tu vzali, že nemají kde bydlet? Rozhodně to však nejsou bezdomovci, jak by si mnozí mysleli.

Není to tak, že ohlašovna na obci by byla poslední instancí k trvalému pobytu lidí, přihlásit se tu totiž nemůže každý, kdo by chtěl. Oficiálně se tento postup nazývá Zrušení údaje o místě trvalého pobytu. Nejedná se tedy o formu přihlašování, ale v převážné většině případů o správní řízení, kdy někdo ruší pobyt někomu ve své nemovitosti, nebo v bytě, který má pronajatý.

„Vždy je to na návrh někoho. Musíme ho přijmout a zahájit správní řízení, ve kterém navrhovatel předkládá splnění dvou podmínek, a to současně, že osoba se v místě trvalého pobytu nezdržuje a nemá užívací právo. Ročně řešíme na 250 žádostí a ne všem se vyhoví," vysvětlila vedoucí oddělení správních činností Městského úřadu v Litoměřicích Milena Nováková.

Vedení agendy zrušení údajů o trvalém pobytu zaměstnává úředníky a stojí nemalé prostředky. Navrhovatel, který žádá o zrušení trvalého pobytu, musí uhradit poplatek 100 korun na osobu, jíž se to týká. „Ovšem jen na obálkách s vyjádřeními, kterými se musí obeslat všichni účastníci řízení, zaplatíme mnohem víc," dodává Milena Nováková.

Přestože navrhovatelé novel zákona se snažili už v minulosti převést část přihlašování lidí při zrušení jejich trvalého pobytu na jinou blízkou osobu, k zásadním změnám dosud nedošlo. Jedinou čerstvou novinkou s platností od 9. června je to, že u nových případů zrušení trvalého pobytu musí úřad zaznamenat do občanského průkazu nové místo, tedy městský úřad.

I když úřad nezkoumá pravý důvod zrušení trvalého pobytu, na veřejnosti se ví, že jde o účelový postup, kdy se dotčenému, který má problémy s dluhy, umožňuje na čas unikat věřitelům a exekutorům. Občanský průkaz s označením trvalého pobytu na radnici nepůsobí při jednáních na jiných úřadech příliš důvěryhodně. Proto se hledají jiné způsoby, jak ztrátu důvěryhodnosti napravit.

Nemáte kde bydlet, ale potřebujete mít důvěryhodnou adresu trvalého bydliště, pak si zalistujte mezi inzeráty na internetu, ušetřete jednu zelenou bankovku a jste vysmátí. Problém za vás vyřeší podnikavá firma, která nabízí poskytnutí trvalého pobytu či bydliště prakticky po celé republice, a to za pakatel 99 korun českých za měsíc bez DPH. Za příplatek za vás dokonce přijme či přepošle poštu.

„Toto řešení je ideální pro všechny, kteří nechtějí svůj trvalý pobyt umístit na sídlo úřadu a působit tak nedůvěryhodně, pro všechny, kteří mají obavu z návštěvy exekutora," říká odkaz společnosti.

Při rozhodování nesmí být člověk puntičkář a nenechat se odradit tím, že bude mít adresu třeba v téměř neobyvatelném objektu. Výhodou je, že si může vybrat místo z pestré nabídky obcí po celé republice. V Ústeckém kraji jsou to například Obrnice, Ústí nad Labem, Litvínov, Dolejší Hůrka u Postoloprt, na Podřipsku Spomyšl, Hospozín. Nutno dodat, že vše je legální.

Autor: Václav Sedlák

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dětské hřiště v Lovosicích, ilustrační foto.

Škody od vandalů na hřištích budou město stát až 100 tisíc

hokej, Litoměřice a České Budějovice
22

Motor naskočil až na konci, Stadion je bez bodů

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

FOTO: Řidiči chytl traktor. Naštěstí skoro u hasičů

Litoměřice - Štěstí v neštěstí měl v pondělí 16. října ráno řidič, který jel s traktorem po Českolipské. V místech, kde míjel litoměřickou hasičskou stanici, mu vyšlehly ze stroje plameny.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Její maminka pomáhala Židům, skončila v Osvětimi

Bohušovice n. O. - O osudu své rodiny vypráví Marta Neužilová. V Bohušovicích můžete narazit na "Kámen zmizelých", který připomíná její maminku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení