VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na radnici "bydlí" stovky lidí

Litoměřice – Jedna středně velká obec „bydlí" na litoměřickém městském úřadu. Ke 13. červnu je totiž v Litoměřicích na radnici přihlášeno 1 207 obyvatel k trvalému pobytu. Dvě třetiny z nich tvoří muži. Litoměřice mají přitom necelých 25 tisíc obyvatel.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Městský úřad v Litoměřicích.Foto: Radim Tuček

Počet přihlášených se řadu let příliš nemění. Kde se tu vzali, že nemají kde bydlet? Rozhodně to však nejsou bezdomovci, jak by si mnozí mysleli.

Není to tak, že ohlašovna na obci by byla poslední instancí k trvalému pobytu lidí, přihlásit se tu totiž nemůže každý, kdo by chtěl. Oficiálně se tento postup nazývá Zrušení údaje o místě trvalého pobytu. Nejedná se tedy o formu přihlašování, ale v převážné většině případů o správní řízení, kdy někdo ruší pobyt někomu ve své nemovitosti, nebo v bytě, který má pronajatý.

„Vždy je to na návrh někoho. Musíme ho přijmout a zahájit správní řízení, ve kterém navrhovatel předkládá splnění dvou podmínek, a to současně, že osoba se v místě trvalého pobytu nezdržuje a nemá užívací právo. Ročně řešíme na 250 žádostí a ne všem se vyhoví," vysvětlila vedoucí oddělení správních činností Městského úřadu v Litoměřicích Milena Nováková.

Vedení agendy zrušení údajů o trvalém pobytu zaměstnává úředníky a stojí nemalé prostředky. Navrhovatel, který žádá o zrušení trvalého pobytu, musí uhradit poplatek 100 korun na osobu, jíž se to týká. „Ovšem jen na obálkách s vyjádřeními, kterými se musí obeslat všichni účastníci řízení, zaplatíme mnohem víc," dodává Milena Nováková.

Přestože navrhovatelé novel zákona se snažili už v minulosti převést část přihlašování lidí při zrušení jejich trvalého pobytu na jinou blízkou osobu, k zásadním změnám dosud nedošlo. Jedinou čerstvou novinkou s platností od 9. června je to, že u nových případů zrušení trvalého pobytu musí úřad zaznamenat do občanského průkazu nové místo, tedy městský úřad.

I když úřad nezkoumá pravý důvod zrušení trvalého pobytu, na veřejnosti se ví, že jde o účelový postup, kdy se dotčenému, který má problémy s dluhy, umožňuje na čas unikat věřitelům a exekutorům. Občanský průkaz s označením trvalého pobytu na radnici nepůsobí při jednáních na jiných úřadech příliš důvěryhodně. Proto se hledají jiné způsoby, jak ztrátu důvěryhodnosti napravit.

Nemáte kde bydlet, ale potřebujete mít důvěryhodnou adresu trvalého bydliště, pak si zalistujte mezi inzeráty na internetu, ušetřete jednu zelenou bankovku a jste vysmátí. Problém za vás vyřeší podnikavá firma, která nabízí poskytnutí trvalého pobytu či bydliště prakticky po celé republice, a to za pakatel 99 korun českých za měsíc bez DPH. Za příplatek za vás dokonce přijme či přepošle poštu.

„Toto řešení je ideální pro všechny, kteří nechtějí svůj trvalý pobyt umístit na sídlo úřadu a působit tak nedůvěryhodně, pro všechny, kteří mají obavu z návštěvy exekutora," říká odkaz společnosti.

Při rozhodování nesmí být člověk puntičkář a nenechat se odradit tím, že bude mít adresu třeba v téměř neobyvatelném objektu. Výhodou je, že si může vybrat místo z pestré nabídky obcí po celé republice. V Ústeckém kraji jsou to například Obrnice, Ústí nad Labem, Litvínov, Dolejší Hůrka u Postoloprt, na Podřipsku Spomyšl, Hospozín. Nutno dodat, že vše je legální.

Autor: Václav Sedlák

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Račice – Už ve středu 23. srpna na račickém kanálu vypukne Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Policie proto v příštím týdnu očekává velký příliv sportovních příznivců. 

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Voliči dali v Siřejovicích šanci mladým kandidátům

Siřejovice - Vítězem předčasných voleb v Siřejovicích se stalo Sdružení nezávislých kandidátů. Starosta Krejza se loučil na Bartolomějské pouti a oslavách 790 let obce.

Dávejte si pozor! Na Štětsku se objevila jedovatá zápřednice

Štětsko - Na výskyt zápřednice upozornil redakci čtenář. Varuje lidi před nebezpečím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení