VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pohotovosti končí více lidí

Litoměřice – Přestože je doba letních prázdnin, na pohotovosti městské nemocnice to výrazný úbytek pacientů neznamená.

28.7.2016
SDÍLEJ:

Městská nemocnice v Litoměřicích.Foto: Deník/Karel Pech

Denně ji letos v červenci vyhledalo v průměru deset osob denně, což je oproti srovnání se zbytkem roku a rovněž i ve srovnání s loňským červencem nárůst.

Stejná situace je i na chirurgické ambulanci, kde se počet pacientů ošetřených denně mimo ordinační hodiny v červenci zatím pohyboval na průměrné úrovni 29, v roce 2015 to bylo 25.

Tento nárůst v počtu návštěv obou pracovišť je způsobený jednak větším množstvím pohybových aktivit o prázdninách či v důsledku změn ve stravování během letních měsíců, jednak obecně zvýšeným počtem osob v oblasti zapříčiněným rekreanty.

Mezi nejčastější diagnózy, se kterými lidé lékařskou pohotovostní službu vyhledají, patří bolesti zad nebo gastroenteritidy. V létě přibývá rovněž případů, kdy lidé vyhledají pohotovost s kožními problémy nebo v důsledku alergické reakce, např. po bodnutí hmyzem.

Lékařská pohotovostní služba slouží pouze pro náhlé zhoršení zdravotního stavu, s ostatními obtížemi by lidé měli vyhledat svého praktického lékaře nebo odborného specialistu, který má pacientovu kompletní zdravotnickou dokumentaci a může nabídnout komplexní řešení jeho zdravotního problému.

„Bohužel máme i tu zkušenost, že někteří pacienti vyhledají lékařskou pohotovostní službu i s potížemi, které nejsou akutní. Příkladem mohou být lidé, kteří k nám v noci přijdou s bolestmi, které trvají již několik dní, nebo si chtějí jen nechat předepsat léky," řekl k tématu Karel Kubát, primář interního oddělení litoměřické nemocnice, které služby lékařů sloužících na pohotovosti spoluzajišťuje.

„Tito lidé si neuvědomují, že lékaři sloužící mimo ordinační hodiny LPS mají na starosti také pacienty na lůžkových odděleních," dodává primář Kubát.

Letní měsíce, často charakterizované vysokými venkovními teplotami, znamenají i riziko zdravotních obtíží.

„Horka znamenají větší riziko zejména pro osoby vysokého věku. Tito lidé již často nejsou schopni rozpoznat hrozící nebezpečí. Často nemají přiměřený pocit žízně, a proto nejsou schopni dostatečně zvýšit množství přijímaných tekutin. Nezřídka se dostávají do nemocnice se známkami dehydratace, ve stavu zmatenosti, s křečemi či dokonce v bezvědomí," upozornil Karel Kubát a dodal, že dostatek tekutin je v horkém počasí zásadní: „Pokud se hodně potíme, je vhodnější pít tekutiny, které obsahují nejen samotnou vodu, ale i minerály."

Také dětská pohotovost má svá sezonní specifika. V létě přibývá případů, kdy rodiče přivádějí své děti s průjmy, úžehy, ale také s úrazy.

Mezi dětmi, které jsou v létě hospitalizovány na dětském oddělení litoměřické nemocnice, se kromě úrazů nebo zažívacích obtíží objevují nezřídka také onemocnění dýchacích cest nebo pacienti s vysokými teplotami.

Pro letní měsíce je typické cestování. Lékaři dětského oddělení litoměřické nemocnice mají pro rodiče dětí několik cenných rad na cesty, zvláště ty delší. Samozřejmostí při nich je dodržování pitného režimu a časté přestávky.

V žádném případě se nedoporučuje cestovat za extrémně vysokých teplot a vydávat se na cesty s nemocným dítětem.
Velmi je třeba zvažovat cesty do zahraničí s dětmi mladšími rok a půl. Nedílnou součástí zahraničních cest by mělo být cestovní pojištění dítěte.

Autor: Redakce

28.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Račice – Už ve středu 23. srpna na račickém kanálu vypukne Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Policie proto v příštím týdnu očekává velký příliv sportovních příznivců. 

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Voliči dali v Siřejovicích šanci mladým kandidátům

Siřejovice - Vítězem předčasných voleb v Siřejovicích se stalo Sdružení nezávislých kandidátů. Starosta Krejza se loučil na Bartolomějské pouti a oslavách 790 let obce.

Dávejte si pozor! Na Štětsku se objevila jedovatá zápřednice

Štětsko - Na výskyt zápřednice upozornil redakci čtenář. Varuje lidi před nebezpečím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení