VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na opravě barokní kaple se pracuje po etapách šest let

Rohatce – 2020. Nejdříve v tomto roce bude dokončena unikátní rekonstrukce barokní kaple Všech svatých v Rohatcích na Roudnicku, jejíž téměř identické dvojče stojí ve Francii. Kaple byla dlouhá léta v bídném stavu, před zánikem ji zachránilo zařazení na seznam nejohroženějších památkových objektů.

19.3.2017
SDÍLEJ:

OPRAVA kaple probíhá již několik let. Foto: Archivní foto: Deník/Karel Pech

Postupná rekonstrukce probíhá již šest let. Zatím vyšla na čtyři miliony korun.

„V prvním roce byla provedena kompletní zednická a štukatérská obnova exteriéru obou luceren, vitrážových oken a krytiny střech. V dalších letech byla postupně obnovena střecha lodi kaple, opravena její fasáda včetně zvonové stolice a restaurování zvonu, vyměněna vitrážová okna a dokončeny štukatérské práce,“ popisuje mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková a dodává: „Letos je v plánu kompletní dokončení fasády kaple a interiéru předsíně včetně vitráží, štuků a výmalby. Náklady by měly činit přibližně 770 tisíc korun. Zatím máme příslib dotace ze stejného programu ministerstva kultury.“

Další fotografie najdete zde: FOTOGALERIE: Kaple v Rohatcích má novou střechu

V kapli je ještě třeba kompletně opravit interiér lodi kaple včetně restaurování nástěnných maleb. Pokud budou práce probíhat jako doposud, mohla by být celková obnova barokní kaple v Rohatcích dokončena v roce 2020. Pak přijde na řadu restaurování mobiliáře.

„I tyto práce se uskuteční až poté, co se podaří získat dotace. Dříve než příští rok o ně žádat nebudeme,“ dodala Jana Michálková.

Jedinečnost kaple Všech svatých spočívá v jejím půdorysovém tvaru s centrální kruhovou stavbou se zvoničkou a předloženou rovněž kruhovou předsíní. Střechy má kopulové, osazené lucernami s vitrážovými okny. Stavba je výjimečná též vyzdívanou konstrukcí střechy, na níž je položena pálená krytina do maltového lože, a oválnými štukovými medailony s malbami českých světců, které se nacházejí uvnitř kaple.

NOVÁ STŘECHA KOSTELA

Před dokončením je v současné době také rekonstrukce střechy kostela sv. Mikuláše a sv. Prokopa v Bohušovicích nad Ohří. Stavební firma ze Vsetína provedla výměnu části krovu a nyní na střechu pokládá místo pozinkovaného plechu krytinu měděnou. Ještě by tu měla proběhnout oprava fasády za věží. Menší opravu vyžadují i varhany.

Nepřehlédněte: U skládky ve Vrbičanech umírají stromy

Autor: Václav Sedlák

19.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psychiatrická léčebna v Horních Beřkovicích.

Do programu psychiatrické rehabilitace se zapojilo 80 pacientů

Drážní hasiči pomáhali přemístit vagon z Bohušovic nad Ohří do Terezína.
24

FOTO: Vlak Lustig už nebude křižovat republiku. Zůstane v Terezíně

V maringotce bouchla tlaková lahev. Kvůli teplu z komínka

Radovesice – Tři hasičské jednotky vyjely k požáru do Radovesic. Hořela tam maringotka, kterou požár zasáhl celou.

Pod Palubou zahrají veteráni českého punku Znouzectnost i progresivní Nevereš

Lovosice - O bohatou hudební nadílku se tento víkend postarali pořadatelé v music klub Pod Palubou v Lovosicích.

Chlapec z Litoměřicka měl hrát Modrou velrybu

Litoměřicko - Takzvaná Modrá velryba, hra, která má své účastníky postupně dohnat až k sebevraždě, se pravděpodobně objevila také na Litoměřicku. Deníku to řekl zdroj, který si nepřál být jmenován, redakce má ale jeho jméno k dispozici.

Dlouho očekávaná oprava vozovky z Lovosic do Ústí bude zahájena příští týden

Lovosice – Více než čtvrt roku trvající dopravní omezení, vybudování označených míst pro přecházení chodců, částečné nebo úplné uzavírky, ale i nový a upravený povrch frekventované vozovky. To čeká řidiče projíždějící na úseku Lovosice – Malé Žernoseky v nejbližší době.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies