VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jihu Mostecka se otevřela země

Ústecký kraj - Tento úkaz nahání husí kůži. Uprostřed pole na jihu Mostecka se zničehonic objevila obrovská díra. Má pravidelný kruhový tvar a klidně by se do ní vešel traktor. Jámu viditelně nikdo nevykopal. Co ji tedy způsobilo?

18.3.2011 1
SDÍLEJ:

Díra v poli u Polerad na Mostecku.Foto: DENÍK/Oldřich Hájek

Díru objevil při své nedávné vycházce obyvatel kilometr vzdálených Polerad, když byl venčit psa. K místu nevedou žádné vyjeté koleje od těžké techniky. Půda prostě zmizela do útrob země.

Majitelka pozemků, Ivana Staňková ze společnosti Equipark Svinčice, o události včera nic nevěděla. „Doufám, že to není pro lidi nějak nebezpečné,“ řekla Mosteckému deníku. V okruhu několika stovek metrů se naštěstí žádné stavení ani rušná komunikace nenacházejí.

Uhlí všude okolo
Vysvětlení se nejspíš nachází v bohatství i prokletí Mostecka – hnědém uhlí. „Obec Polerady se nachází na území, kde jsou drobné pánvičky hnědého uhlí,“ sdělil Walter Pavliš z Klubu psychotroniky a UFO, kterému Deník zaslal fotografii a mapu záhadného místa.

Podle pracovníků Geofondu, který vykonává státní geologickou službu na území České republiky, ale v tomto místě nikdy žádná uhelná šachta nebyla. „V mapách to nemáme zaznamenané. To ale neznamená, že by to nemohlo být způsobené uhlím. Těžba je známá jižněji od tohoto místa,“ uvedl Pavel Šír z Geofondu.

#nahled|http://g.denik.cz/11/a2/3868290_most_polerady_dira_denik-hp_top.jpg|http://g.denik.cz/11/a2/3868290_most_polerady_dira.jpg|TO SE JEN TAK NEVIDÍ. Díra do země, která se otevřela v poli u Polerad na jihu Mostecka. Jde nejspíš o propadlou starou uhelnou štolu.#

Těžili tam sedláci?
Dolování ale mohlo začít hluboko v minulosti. Kniha o Mostecku uvádí, že hnědé uhlí u Polerad bylo objeveno v roce 1719 a v průběhu 19. století bylo v okolí Polerad nejméně osm dolů. Potvrzuje to i Jaroslav Hron, který se zabývá historií Mostecka spojenou s likvidací lidských sídel. „Okolo Polerad se těžilo uhlí. Byly zde například obce Kamenná Voda nebo Židovice, které později ustoupily těžbě uhlí,“ připomíná .

Kdo tedy pod současným polem těžil? „Mohlo jít o uhlí dobývané podomácku sedláky. Zřejmě půjde o propad nějaké takové štoly,“ míní Walter Pavliš. „Z fotografie to samozřejmě nelze poznat, ale černá vrstva ve spodní části propadliny by mohla ukazovat na začátek sloje hnědého uhlí,“ dodává záhadolog.

To by znamenalo, že podobná důlní díla nemá v mapách zanesen nikdo a podobný propad se může kdykoliv opakovat, třeba když přes kritické místo bude projíždět zemědělská technika. „Událost nyní oznámíme příslušnému ministerstvu,“ řekl Pavel Šír.

Autor: Oldřich Hájek

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení