VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most v Hrdlech: Kraj zaplatí za opravu o 4,5 milionu Kč víc

Hrdly, Počeplice /FOTOGALERIE OBOU MOSTŮ/ - Ústecký kraj se rozhodl v letošním roce zahájit rekonstrukci zdevastovaného silničního mostu v Hrdlech, stavět by se měl i ten u Počeplic nad železniční tratí.

30.1.2012
SDÍLEJ:

Kamiony jedoucí z Mělníka do Štětí již mohou využívat provizorního přemostění trati. Nemusí jezdit přes Roudnici.Foto: Deník/Karel Pech

Krajští radní už loni na podzim vyhlásili výběrové řízení na stavební firmu, která mosty zrekonstruuje. V případě mostu v Hrdlech vyhrála ústecká firmy Insky a most u Počeplic postaví pardubický Chládek a Tintěra.

Oba výběry dodavatele probíhaly ale opět podle tzv. losovačky zadávací dokumentaci obdrželo v každém řízení jen pět předem vylosovaných firem. Kraj se brání tím, že je to regulérní metoda podle zákona o veřejných zakázkách. Navíc stavební práce budou financovány z krajského rozpočtu.

„Omezování počtu zájemců náhodným výběrem losem je legitimním postupem. Zadavatel nemusí tento postup nijak odůvodňovat,“ uvedl krajský mluvčí Zdeněk Rytíř. Podle kraje omezování počtu zájemců zjednodušuje vlastní posuzování a hodnocení nabídek.

Jenže, jak se opět ukazuje, losovačka nezajistí vždy nejnižší nabídkovou cenu. Konkrétně v zakázce na rekonstrukci mostu v Hrdlech kraj zaplatí o 4 440 599 korun více, než spočítal projektant. A to nemusí být všechno. Insky, jako zhotovitel, si může vyjednat zaplacení i tzv. víceprací v rámci dodatků smluv. Kraj je přitom výrazně zadlužen.

Mluvčí Rytíř obhajuje losování účastníků řízení tím, že se do tendru mohou přihlašovat i menší stavební firmy. „Náhodný výběr losem pokládáme za spravedlivější.“

Krajský úřad argumentuje navýšením ceny i tím, že stavba se prodražuje kvůli opatřením souvisejícími s provozem vlaků. „Výluky a přeložky trakčního vedení činí 21,5 milionu korun, což je zhruba 44 % nabídkové ceny,“ uvedl mluvčí Zdeněk Rytíř.

Naopak výstavba mostu u Počeplic na silnici II/261 by měla být oproti ceně projektanta levnější o 2,65 milionu korun. Vítězná pardubická stavební firma Chládek a Tintěra se zaručila, že most postaví za 69,3 milionu korun, zatímco Insky most v Hrdlech za 49,4 milionu korun. V případě mostu u Počeplic došlo i k předání staveniště a práce by měly být zahájeny podle krajského mluvčího, až to umožní povětrnostní podmínky.

Uchazeči o most v Hrdlech:

Insky 49 440 599 Kč

S a M silnice a mosty 52 738 190 Kč

Swietelsky stavební, oblast Louny 51 426 474 Kč

Vodohospodářské stavby Teplice 55 304 277 Kč

SMP CZ 58 469 660 Kč

Uchazeči o most u Počeplic:

Chládek a Tintěra Pardubice 69 344 253 Kč

Pražské silniční a vodohospodářské stavby 72 369 120 Kč

M-Silnice 73 985 634 Kč

Silnice Group 71 239 932 Kč

Vodohospodářské stavby Teplice 69 890 642 Kč

Autor: Radek Pešout Ing.

30.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
2 31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení