VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliardář Karel Komárek. Ten, který změní Jiráskovy sady

Litoměřice – Až se budete za dva roky procházet po parku v Litoměřicích, sedněte si na jednu z laviček. Tohle sezení totiž zaplatí čtvrtý nejbohatší Čech, který se poprvé s majetkem přes miliardu dolarů vyšvihl mezi světové miliardáře.

12.3.2013 6
SDÍLEJ:

1912Foto: archiv Oblastního muzea Litoměřice

Seznamte se s Karlem Komárkem, naftovým magnátem z Hodonína, který svůj byznys prostřednictvím skupiny KKCG řídí z americké Floridy, z domu severně od Palm Beach.

Karel KomárekByznysman, který získal loterijní společnost Sazka nebo vlastní cestovní kanceláře Fischer a Nev-Dama, si oblíbil poněkud neobvyklou formu charity. V roce 2005 založil Nadaci Proměny. Ta podporuje obnovu městských parků a zahrad u škol a školek. Komárek se svojí ženou Lenkou jsou zřizovatelé nadace, miliardář sám sedí i ve správní radě. Jeho společnosti jsou pak hlavními štědrými dárci, dávají do projektů dohromady přes 100 milionů korun.

„Pomoc Nadace Proměny je v rámci zdejšího neziskového sektoru výjimečná," říká Petra Hrubošová, manažerka komunikace nadace. Právě Proměny se podílejí na revitalizaci hlavního litoměřického parku.

Jiráskovy sady byly na konci roku 2010 vybrány pro grant ve výši 25 milionů korun, město se zúčastnilo poprvé a ihned vyhrálo. Od té doby nadace uspořádala veřejnou anketu, několik diskusí o proměně parku, vyhlásila architektonickou soutěž, uspořádala výstavu a debatu o vítězném návrhu s architektem nebo fotosoutěž.

Vizualizace budoucí podoby Jiráskových sadů.

Jak by Jiráskovy sady mohly v budoucnu vypadat

„Nadace nejprve připraví podmínky a metodiku, na jejichž základě mohou města 
o podporu žádat. Společně se žádostí města předkládají pro-jektový záměr, který popisuje hlavní cíl proměny konkrétního parku. Podané žádosti hodnotíme v rámci několika kol," nastiňuje práci nadace Hrubošová. „Jiráskovy sady jsou v pořadí čtvrtým projektem, který v tomto hodnocení uspěl a který se tak s pomocí nadace realizuje."

Za to, že se v Litoměřicích revitalizuje park za finanční podpory nadace, může i samotný Karel Komárek. Miliardář, který je podle žebříčku časopisu Forbes 1 342. nejbohatší muž na světě, se jako předseda správní rady nadace podílí na konečném rozhodnutí o vítězi grantové výzvy.

„Správní rada rozhoduje na základě doporučeného výběru projektů, který jí předkládá management nadace," vysvětluje Hrubošová. „Správní radu informujeme také o všech krocích, které následují v dalších několika letech, během nichž se projekt realizuje. Členové rady se dle možností rovněž účastní vybraných akcí, které na podporu projektu pořádáme."

Není tedy vyloučeno, že až se budou Jiráskovy sady slavnostně otevírat, miliardář Komárek bude v Litoměřicích přímo u toho.


Jiráskovy sady zblízka

Duch Jiráskových sadů v Litoměřicích bude zachován. „I po rekonstrukci zůstanou klidným místem k odpočinku a relaxaci pro všechny věkové kategorie," uvedla v roce 2011 Lenka Brožová z odboru životního prostředí města Litoměřice. „Celkový ráz parku by měl být zachován, lidé si nepřejí žádné radikální změny. Park ve své podobě, jak je dnes, občanům v podstatě vyhovuje, i když pochopitelně má slabá místa, která by měl tento projekt vyřešit," shrnula výsledek tehdejší diskuze Petra Hrubošová z Nadace Proměny. Revitalizační práce už začaly vloni na podzim kácením několika dřevin. Hlavní stavební práce proběhnou v letošním roce. Nový park by měl být otevřen v první polovině roku 2014.

Autor: Radek Pešout Ing.

12.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litoměřice - ilustrační foto.

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem vouchery na prohlídku litoměřických památek

Rekonstrukce Labe arény se dokončuje

Sportovní svět upíná pozornost opět do Račic

FOTO: Stadion neuspěl na ledě Energetiků

Litoměřice - Ve čtvrtek v podvečer nastoupily Litoměřice k dalšímu přípravnému utkání na ledě Karlových Varů, nováčka WSM Ligy. Energetici již od začátku hýřili aktivitou a po devatenácti vteřinách se ujali vedení. Energie si celé utkání držela náskok, který se jí i přes mohutné dotahování Litoměřic podařil udržet.

Akciová společnost litoměřické nemocnice získala registraci

Litoměřice – Krajský úřad Ústeckého kraje udělil nově vzniklé akciové společnosti Nemocnice Litoměřice oprávnění k poskytování zdravotních služeb.

Míst pro prvňáky je v Roudnici dostatek

Roudnice n. L. – O padesát dětí více, než jsou roudnické základní školy schopné pojmout, prošlo letošními zápisy do prvních tříd. Přetlak způsobili především zájemci z okolních obcí. Aby se dostalo na všechny, přistoupila radnice k rychlému řešení.

Žloutenka se dále nerozšiřuje, nemocní se vrátili z nemocnice

Litoměřice – V uplynulém měsíci byl v Litoměřicích zaznamenaný zvýšený výskyt žloutenky typu A, nemoci špinavých rukou. Konkrétně se jednalo o 21 nakažených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení