VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litoměřičtí prezentovali své zkušenosti

Litoměřice - Své zkušenosti s měřením toho, zda je město udržitelné, či nikoli prezentovali zástupci Zdravých měst Litoměřice, Chrudim, Kopřivnice a Vsetín na 18. celostátní konferenci Národní sítě Zdravých měst ČR, která proběhla před několika dny v Praze.

15.12.2011
SDÍLEJ:

Litoměřice na celostátní konferenci Národní sítě Zdravých měst.Foto: Eva Břeňová

Jde o města, která v letošním roce testovala navrženou metodiku a měřila si stav jednotlivých oblastí života, jako jsou například životní prostředí, zdraví obyvatel, místní ekonomika, kultura a další.

„Výstupy tohoto sebehodnocení, odhalující i slabiny města v oblasti udržitelného rozvoje, představíme vedení radnice počátkem příštího roku,“ uvedla manažerka projektu Zdravé město Litoměřice Monika Kubešová. Ta společně se zastupitelem Petrem Hermannem (viz foto) převzala pro město Litoměřice za jeho aktivní práci a úsilí ocenění z rukou zástupců Ministerstva životního prostředí a Ministerstva pro místní rozvoj a ředitele NSZM Petra Švece.

Během konference mohli její účastníci získat inspiraci v oblastech, jako je podpora aktivního stárnutí, férový obchod, zadávání veřejných zakázek nebo využití veřejné služby. Zástupci měst a další experti také diskutovali s odborníky o tom, jak měřit udržitelnost v konkrétních oblastech.

140 účastníků konference z celé České republiky pozdravil i předseda NSZM ČR, litoměřický zastupitel Petr Hermann. Poděkoval členům obcím i regionům, ale i jejich partnerům z řad neziskových organizací, škol a dalších spolupracujících institucí za jejich aktivity v roce 2011. Ocenil všechny ty, kteří nabízejí svou dobrou praxi a osvědčené příklady z různých oblastí života obce všem ostatním, kteří se tak mohou poučit z jejich úspěchů, ale i chyb.

V rámci „burzy dobré praxe“ byly prezentovány konkrétní příklady úspěšných aktivit ve městech. Příspěvky byly věnovány tématice aktivního stáří (Valašské Meziříčí), férového obchodu Fair Trade (Vsetín), zadávání veřejných zakázek (Chrudim) či využití veřejné služby v praxi města (Opava). Právě poslední zmíněný příspěvek vzbudil v sále živou diskusi o tom, jak bude, vzhledem k zákonným normám, veřejná služba od 1. ledna dále financována.

Účastníci diskutovali o motivačním prvku, kterým doposud bylo zvýšení dávek hmotné nouze pro ty, kteří se do veřejné služby zapojili, a o legislativní změně, která tuto motivaci mění na povinnost - v případě nezapojení se do veřejné služby budou zmíněné dávky zásadně omezeny. Účastníci vyjádřili obavu o smysluplnost navrhovaných změn a shodli se na nutnosti společného přístupu a koordinace s relevantními institucemi na národní úrovni.

Eva Břeňová

15.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soudce Josef Knotek

Bývalý litoměřický soudce Josef Knotek opustil vězení

Alchymistické Litoměřice

Na Allfestival zavítá do Litoměřic také Jaroslav Dušek

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Zastupitelé schválili změnu právní formy litoměřické nemocnice

Litoměřice – Litoměřická nemocnice se stane akciovou společností. Změnu právní formy schválili zastupitelé na středečním mimořádném zasedání.

Na obchod v Úštěku si posvítili celníci, našli padělky značek

Úštěk - Dávejte si pozor, jaké výrobky kupujete. V některých případech by se ušetření nemuselo vyplatit.

Den s cementárnou zpestří David Kraus a Adam Mišík

Čížkovice - Již tradiční Den s cementárnou v Čížkovicích proběhne letos v sobotu 27.5. Bohatý program pro děti i dospělé je koncipován tak, aby veřejnost měla šanci poznat provoz výroby cementu, ale aby se zároveň i pobavila.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies