Na průzkumu formou ankety se podílelo celkem 50 studentů pod vedením profesorky Dáši Skácelové a tazatelé položili otázky celkem 304 obyvatelům Litoměřic. Z nich bylo 19 % procent do 20 let, 21 % ve věku od 20 do 30 let, 19 % 30 – 40 let, 25 % 40 – 50 let a 16 % nad 50 let věku.

Otázky se však netýkaly pouze třídění komunálního odpadu, možností využití velkobjemových kontejnerů či svozu organických kompostovatelných odpadů zdarma. Zajímalo nás také, která místa ve městě lidé považují za nejznečištěnější.

Přijďte ve čtvrtek na Mírové náměstí

Ve čtvrtek odpoledne se uskuteční od 14 hodin na Mírovém náměstí v Litoměřicích akce Prima Den s Deníkem. Právě na téma nakládání s odpady a čistoty ve městě můžete společně s námi diskutovat s představiteli Litoměřic.

Samotná debata, během níž vás chceme s výsledky uvedeného průzkumu seznámit podrobněji, začne v 15 hodin.

Předtím, ale i potom se můžete pobavit a zasoutěžit si. Na děti i dospělé čekají dárky. Můžete ochutnat přichystané lahůdky, nebo dokonce vyhrát zapůjčení automobilu.

Ve spolupráci s televizí Prima jsme navíc připravili soutěž o 365 set-top-boxů. Pokud jej chcete vyhrát, musíte se nejdřív zaregistrovat na www.denik.cz, kde najdete podrobnosti.

V neposlední řadě uvidíte, jak se připravuje tištěná podoba litoměřického Deníku i jeho webové stránky.

K čemu došli středoškoláci

Výsledky průzkumu přišly do redakce ve středu přiblížit studentky Veronika Zejdová a Veronika Točinová. Ty provedly jejich finální zpracování z podkladů od svých spolužáků z obou tříd. Jaké byly jejich postřehy z terénu?

„Lidé reagovali vstřícně, spíše ale ti starší, ti ve středním věku sice také, ale bylo na nich znát, že spěchají,“ uvedla Veronika Točinová a připomněla, že průzkum probíhal vždy v dopoledních hodinách.

„Podle průzkumu by lidé chtěli, aby bylo město čistší. Za nejznečištěnější místo považují Mostnou horu. To nás překvapilo. Pak nejčastěji uváděli obecně sídliště, ale hodně také parkány. Z průzkumu jsme zjistili, že většina lidí odpad třídí, ale mnoho z nich netuší, co se s odpadem děje dál,“ příblížila závěr, ke kterému studenti došli, Veronika Zejdová.

Z průzkumu také vyplynuly návrhy na řešení. Respondenti nejvíce hovořili o následujících: častější odvoz odpadu, přidat kontejnery na kov a biologický odpad, zajistit úklid exkrementů, zvýšit celkový počet kontejnerů, do parku zakázat vstup psům, kontrolovat dodržování pořádku…

VÝSLEDKY PRÁCE STŘEDOŠKOLÁKŮ: