VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Lezci ošetří v Jiráskových sadech na 350 stromů

Litoměřice – Muži zavěšení na stromech, ale i zákroky, které na nich prováděli ještě po období vegetačního klidu zeleně, překvapili v minulých dnech obyvatele Litoměřic.

14.4.2014
SDÍLEJ:

S prořezem začali stromolezci minulý týden. Foto: Deník/Karel Pech

Některé kolemjdoucí zaskočily úpravy Jiráskových sadů natolik,  že se téma revitalizace parku okamžitě promítlo také na Fóru Zdravého města, pořádaném radnicí.

V květu
„Vždyť stromy už byly v květu. Období vegetačního klidu skončilo. Jak je možné, že se v parku dějí tak zásadní úpravy?" znělo od kulatého stolu zaměřeného na životní prostředí.

Podle radnice lze však úpravy zeleně provádět i nyní. „Arboristické práce v sadech provádí najatá firma dle standardu vydaného Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR v roce 2013. Podle něj lze lokální redukční a bezpečnostní řezy  stromů provádět kdykoliv během roku," uvedla Lenka Brožová z odboru životního prostředí litoměřického úřadu.

Rekonstrukci městského parku vysoutěžilo Sdružení LTM Jiráskovy sady, které tvoří firmy Gabriel a Gardenline. Ty začaly s pracemi ihned po předání stavby 25. března. Ještě v době vegetačního klidu na návrh arboristů a podle schváleného projektu začaly s kácením dřevin, které byly provozu nebezpečné nebo neodpovídaly kompozičnímu záměru.

Ošetření dalších stromů v parku má nyní na starosti parta profesionálních stromolezců vedená Jiřím Skotnicou.

„Pracujeme ve vymezeném prostoru na laně v korunách stromů s ohledem na bezpečnost svou i lidí, kteří parkem procházejí," popsal Skotnica s tím, že se větve po odřezání ihned štěpkují.

Zpevní i koruny
„Zdravotní a bezpečnostní řez v koruně, tedy komplexní ošetření, provedeme u 150 stromů. U dalších zhruba 200 zvýšíme takzvaný podhledný profil, aby se park stal přehlednějším. Současně instalujeme asi 65 korunních vazeb, které mají koruny stromů zpevnit a zabránit tím jejich rozlomení při extrémním zatížení," vysvětlil vedoucí stromolezců Jiří Skotnica.

Skotnica se ve své stromolezecké praxi dokonce zúčastnil několika soutěží a dnes se také podílí na jejich pořádání. Loni byl například vidět na mistrovství ČR v Litoměřicích, letos se klání uskuteční v Praze. Jeho tým se také v květnu chystá provést odborné ošetření památného kaštanu v Třebouticích.

Pravidelná školení
„Práce je to fyzicky náročná. Každý stromolezec navíc musí být i odborně vybavený. Všichni naši členové jsou držiteli potřebného certifikátu a procházejí pravidelnými školeními, aby ošetření provedli správně a podle norem. Využíváme k práci i plošinu, která slouží hlavně k transportu stromolezců do míst, kde je třeba provést víc úkonů, a také k činnosti po obvodu koruny stromu," vysvětlil Jiří Skotnica.

Zaměstnanci Sdružení LTM Jiráskovy sady současně s arboristickými zásahy zahájili také první stavební práce na odstranění nefunkčních ploch kolem sochy rudoarmějce. Pokračovat budou zemní práce a likvidace původních cest, to už za většího omezení pohybu lidí v parku.

První etapa revitalizace sadů s nákladem zhruba 25 milionů korun má probíhat do konce letošního roku. Druhou etapu tvoří rekonstrukce dopravního hřiště, kterou uskuteční město za podpory dotace ve výši 17,5 milionu korun.             

Autor: Václav Sedlák, Veronika Weissová

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Mistrovství světa v rychlostní kanoistice je všechno připravené. V pondělí dorazily i medaile pro vítěze, které nám ukazala Martina Kučerová z tiskového střediska.
7

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Ilustrační foto.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Litoměřická NEJ: Jediná Brána Čech v České republice

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme.

FOTO: Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Račice – „O víkendu bude vyprodáno, lístků moc nezbývá,“ říká šéf organizátorů Jan Boháč a čeká 10 000 diváků. Přípravy gradují.

Seriál vinobraní začne v Litoměřicích

Litoměřicko - Hned čtyři vinobraní budou lákat milovníky révy v litoměřickém okrese.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení