„Dá se říci, že z převážné většiny jsme na boj s kůrovcem připraveni. Naši revírníci budou ještě během víkendu instalovat lapače a lapáky, předpokládám, že do úterý bude nainstalováno všech více než sedm set osmdesát kusů lapáků a lapačů,“ přiblížil Aleš Kryšpín, zástupce vedoucího lesní správy Lesů ČR na Litoměřicku. Jak dále potvrdil, s instalací lapáků a lapačů revírníci letos začali minimálně o čtrnáct dní dříve než v předchozích letech.

Kalamitě se lesy ubrání

I přes brzký nástup nebezpečných kůrovců by podle odborných odhadů nemělo letos dojít k jejich přemnožení, nebo dokonce ke kalamitě. „Pokud u nás dojde ke zvýšení počtu kůrovců na kalamitní stav, půjde jen o lokální a krátkodobou záležitost. Na kůrovce jsme velice dobře připraveni, úmyslně máme obranná opatření naddimenzována,“ vysvětluje Aleš Kryšpín. Již v těchto dnech nalézají revírníci první desítky pochytaných kůrovců.

„Zatím nemám informace o tom, že by se kůrovci vyskytli v nějakém mimořádně zvýšeném množství. Přesto by lapáky a lapače měly být připraveny,“ říká Alena Vojáčková, která má na starost státní správu lesů na Litoměřicku. Kůrovci nejohroženější jsou tradičně lesy na Úštěcku, kde je nejvíce ploch osázených smrky. Počasí posledních dnů bylo pro vývoj kůrovců, kterým se daří v suchu a v teple, přímo ideální.

Kůrovec, neboli lýkožrout smrkový, v lesích škodí tím, že se zavrtává pod kůru stromů, kde naklade vajíčka. Vylíhlé larvy následně poškozují lýková pletiva stromu, která jej vyživují. V konečném důsledku vede působení kůrovce k oslabení imunity stromu do té úrovně, že uhyne.

Jako ochranu lesních porostů před tímto nebezpečným hmyzem používají lesníci především dvě metody. První jsou feromonové lapače. Jde o plastové boxy, kde je umístěn sáček obsahující feromony, které lýkožrouta nalákají. V boxu pak zůstává, odsud jej lesníci likvidují. Druhou metodou jsou stromy lapáky.

Jde o evidované kmeny stromů, které jsou úmyslně položeny v lokalitách, kde by kůrovci mohli škodit a jejich povrch je narušen tak, aby kůrovce nalákal. Po tom, kdy se pod kůru „zavrtají“, jsou kmeny odvezeny z lesa ke zpracování. Poslední ne příliš používanou metodou je chemická ochrana.