VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kůrovci zaútočili o týdny dříve

Litoměřicko - Až o tři týdny dříve než v předchozích letech čelí letos lesy na Litoměřicku prvnímu náletu nebezpečných lýkožroutů, neboli kůrovců. Revírníci Lesů ČR a hospodáři soukromých lesních porostů mají nyní plné ruce práce v přípravě obranných opatření proti nebezpečnému hmyzu.

18.4.2009
SDÍLEJ:

NÁLEZ. Zástupce vedoucího lesní správy Lesů ČR na Litoměřicku Aleš Kryšpín ukazuje několik desítek kůrovců, které skončily v jednom z feromonových lapačů pod Milešovkou.Foto: Michal Závada

„Dá se říci, že z převážné většiny jsme na boj s kůrovcem připraveni. Naši revírníci budou ještě během víkendu instalovat lapače a lapáky, předpokládám, že do úterý bude nainstalováno všech více než sedm set osmdesát kusů lapáků a lapačů,“ přiblížil Aleš Kryšpín, zástupce vedoucího lesní správy Lesů ČR na Litoměřicku. Jak dále potvrdil, s instalací lapáků a lapačů revírníci letos začali minimálně o čtrnáct dní dříve než v předchozích letech.

Kalamitě se lesy ubrání

I přes brzký nástup nebezpečných kůrovců by podle odborných odhadů nemělo letos dojít k jejich přemnožení, nebo dokonce ke kalamitě. „Pokud u nás dojde ke zvýšení počtu kůrovců na kalamitní stav, půjde jen o lokální a krátkodobou záležitost. Na kůrovce jsme velice dobře připraveni, úmyslně máme obranná opatření naddimenzována,“ vysvětluje Aleš Kryšpín. Již v těchto dnech nalézají revírníci první desítky pochytaných kůrovců.

„Zatím nemám informace o tom, že by se kůrovci vyskytli v nějakém mimořádně zvýšeném množství. Přesto by lapáky a lapače měly být připraveny,“ říká Alena Vojáčková, která má na starost státní správu lesů na Litoměřicku. Kůrovci nejohroženější jsou tradičně lesy na Úštěcku, kde je nejvíce ploch osázených smrky. Počasí posledních dnů bylo pro vývoj kůrovců, kterým se daří v suchu a v teple, přímo ideální.

Kůrovec, neboli lýkožrout smrkový, v lesích škodí tím, že se zavrtává pod kůru stromů, kde naklade vajíčka. Vylíhlé larvy následně poškozují lýková pletiva stromu, která jej vyživují. V konečném důsledku vede působení kůrovce k oslabení imunity stromu do té úrovně, že uhyne.

Jako ochranu lesních porostů před tímto nebezpečným hmyzem používají lesníci především dvě metody. První jsou feromonové lapače. Jde o plastové boxy, kde je umístěn sáček obsahující feromony, které lýkožrouta nalákají. V boxu pak zůstává, odsud jej lesníci likvidují. Druhou metodou jsou stromy lapáky.

Jde o evidované kmeny stromů, které jsou úmyslně položeny v lokalitách, kde by kůrovci mohli škodit a jejich povrch je narušen tak, aby kůrovce nalákal. Po tom, kdy se pod kůru „zavrtají“, jsou kmeny odvezeny z lesa ke zpracování. Poslední ne příliš používanou metodou je chemická ochrana.

Autor: Michal Závada

18.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie intenzivně pátrá po pohřešované Míše Patricii Muzikářové.

Pohřešovanou Míšu zřejmě zavraždil přítel její matky, tvrdí server

Ilustrační foto.

Sociální pracovníci dostanou peníze včas, sestřičky si počkají

Domov pro seniory Kréta v Terezíně má nového majitele

Terezín - Vedení má velké plány s čtyřhektarovým lesoparkem. Klientům také slibuje zvýšení kvality služeb.

Policie pohřešuje Stanislava Pospíšila z Lovosic, neviděli jste ho?

Lovosice – Policie pohřešuje 53letého Stanislava Pospíšila. Odešel v pondělí 24. července večer ze svého bydliště v Lovosicích a dosud se nevrátil, ani o sobě nepodal zprávu.

Auto u Oparna narazilo do stromu

Oparno – Pro zraněného člověka letěl vrtulník. První pomoc mu dávali hasiči.

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem lístky na Pivní slavnosti

Litoměřice – Pivní slavnosti se kvapem blíží. Kromě bohaté nabídky piv velkých i malých pivovarů se v sobotu 12. srpna návštěvníci mohou těšit i na koncert skupiny Mandrage, který celou akci odstartuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení