VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj dá Terezínu na opravy

Terezín - Ještě před zařazením na seznam světového dědictví UNESCO získávají Terezínští zastupitelé možnost věnovat památkám patřičnou péči.

28.6.2009
SDÍLEJ:

TerezínFoto: www.terezin.cz

Díky kandidatuře Terezína do prestižního seznamu národních kulturních památek mají možnost získat až půl miliardy korun na opravu některých historických objektů ve městě.

Zastupitelé Ústeckého kraje přislíbili tuto částku právě Terezínu. Město je totiž jediným kandidátem na seznam UNESCO v Ústeckém kraji, proto sem mohou pramenit veškeré krajské dotace na obnovu památek z Integrovaného operačního programu (IOP).

Terezínská pevnost, postavená v 18. století Josefem II., je unikátní vojenskou památkou, na jejíž udržování je potřeba nemalých prostředků. Město proto vítá pomoc Ústeckého kraje.

„Projekt Terezín – oživení historických památek spočívá v rekonstrukci památkových objektů v Terezíně, které jsou ve vlastnictví města. Rekonstruované objekty pak budou sloužit k podpoře sociálního a ekonomického růstu vytvářením nových kulturních a dalších služeb,“ vysvětluje poslání projektu členka Rady Ústeckého kraje a koordinátorka projektu Jana Ryšánková.

Oprav by se měly dočkat alespoň některé památky. V úvahu přicházejí objekty Kavalír 2, Jízdárna, Wieserův dům a vojenské pevnostní systémy Retranchement 5, kde by mělo být vytvořeno Evropské informační centrum.

Aby Terezín mohl včas připravit projekty na obnovu památek, vstupuje společně s Ústeckým krajem do sdružení právnických osob. Cílem tohoto sdružení bude úspěšné zpracování a konečné předložení projektu do IOP.

Podle starostky města Růženy Čechové je spolupráce s krajem pro Terezín klíčová: „My jako malé město nejsme schopni takto rozsáhlý projekt předfinancovat. K žádosti o dotace musíme předložit studie proveditelnosti. Peníze na jejich zpracování nám poskytne krajský úřad, protože my na ně pochopitelně nemáme.“

S přípravou studií proveditelnosti a ekonomickým hodnocením projektu dle požadavků IOP pomůže Terezínu Ústecký kraj. Terezín mu pro tyto účely poskytne projektovou dokumentaci všech uvažovaných objektů. V rámci ekonomických možností pak bude rozhodnuto, které z navrhovaných oprav budou realizovány.

Prestiž pro město

Zájem Terezína o ochranu památek prospěje i jeho vstupu do UNESCO. Zápis na seznam světového kulturního dědictví přinese městu nejen popularitu, ale také další možnosti péče o zdejší barokní pevnost.

Podle starostky města má na tomto úspěchu města velký podíl i Ústecký kraj: „Bez spolupráce s krajem bychom to nejspíš sami nezvládli, proto děkujeme vedení kraje za ochotu a podporu.“

Autor: Zdeňka Studená

28.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení