VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krádeže dřeva: Stromy padají po desítkách

Litoměřicko – Za pět prstů. Takovým způsobem si stále častěji pořizují palivové dříví lidé v některých oblastech na Litoměřicku. Lesy v okolí Lovosic, Třebenic, Úštěka a v dalších místech okresu jsou plné zlodějů.

28.2.2011 5
SDÍLEJ:

Kontroly dřeva na Třebenicku.Foto: Deník/Karel Pech

Žádní troškaři
Krádeže dřeva domů do kamen se stále častěji mění v nepovolenou těžbu ve velkém. Poslední takový případ se stal v lese na Třebenicku. Z pozemků Lesů ČR u Sutomi doslova zmizelo 46 stromů.

„Jednalo se o mladý porost, tudíž slabé dříví. Škoda byla vyčíslena na 5 038 korun. Pachatel je zatím neznámý,“ přiblížil lesní správce z litoměřického pracoviště Lesů ČR Petr Tendler. Jak dodal, od začátku tohoto roku se jedná již o pátý případ odcizení dřeva Lesů ČR.

Dobrý přístup
Krádež u Sutomi se stala ukázkovým příkladem zlodějiny ve velkém. Jde totiž o místo s dobrým přístupem, asfaltová cesta tady vede skrz les až do Vchynic. Podobný luxus si zloději dovolili na počátku února v Malých Žernosekách. I tady využili pohodlnou cestu a z lesa odvezli 66 vzrostlých stromů.

Podle vyjádření Lesů ČR krádeží dřeva neustále přibývá. Hlavním důvodem jsou zřejmě stoupající ceny energií – plynu, elektřiny i samotného palivového dříví.

„Nelegální těžba dřeva má stoupající trend. V roce 2009 bylo odcizeno 196,11 m³ dřeva, v roce 2010 to už bylo 267,92 m³. V letošním roce jen za dva měsíce zmizelo z lesů 44,94 m³ dřeva,“ upřesnil Petr Tendler.

Zloději dost riskují
Ve více než polovině případů krádeží z pozemků Lesů ČR zloději způsobují škodu větší než pět tisíc korun. Je patrné, že stále více riskují.

„Při vyčíslení škody do výše pěti tisíc korun se jedná o přestupek, při škodě vyšší než pět tisíc korun jde o přečin krádeže. Pachateli v těchto případech hrozí peněžitý trest a odnětí svobody až na dvě léta, přesáhne–li škoda 50 tisíc korun, trest se ukládá až do výše pěti let odnětí svobody,“ uvedla mluvčí litoměřické policie Alena Romová.

Hlídají jako ostříži
Lesní porosty a složené dřevo bedlivě hlídají hlídky zaměstnanců Lesů ČR ve spolupráci s policií, myslivci a obyvateli obcí. Zloděje se tak nezřídka podaří brzy odhalit.

V letošním roce došlo již k pěti krádežím dřeva, z toho jedna je již objasněná, u jedné jsou policisté podezřelým na stopě. Při zjištění pachatelů si zloději kromě odpykání trestu mohou rovnou připravit peníze na nahrazení škody.

Z policejního deníku: Krádeže dřeva

2010: Celkem 14 případů
Habřina u Úštěka – zloděj pokácel 20 vzrostlých stromů: škoda 7 230 Kč
Snědovice – neznámý pachatel srovnal se zemí 0,45 ha 130letého borového lesa: škoda 120 tisíc Kč
Radouň – zloděj vytěžil 0,27 ha lesního porostu: škoda 56 520 Kč
Oleško – zloděj pokácel 6 akátů, dopaden
2011: Zatím 5 případů
Třebenice – 2 muži pokáceli a odcizili 13 vzrostlých stromů, dopadeni, obviněni z trestného činu krádeže: škoda 5 660 Kč
Malé Žernoseky – pachatelé pokáceli 66 vzrostlých stromů: škoda 18 222 Kč
Černěves – zloděj odcizil 30 m3 nařezaného dříví: škoda 45 tisíc Kč
Sutom u Třebenic – pokáceno 46 mladých stromů: škoda 5 038 Kč

Autor: Zdeňka Studená

28.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Litoměřická NEJ: Jediná Brána Čech v České republice

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme.

FOTO: Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Račice – „O víkendu bude vyprodáno, lístků moc nezbývá,“ říká šéf organizátorů Jan Boháč a čeká 10 000 diváků. Přípravy gradují.

Seriál vinobraní začne v Litoměřicích

Litoměřicko - Hned čtyři vinobraní budou lákat milovníky révy v litoměřickém okrese.

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Ústecký kraj - Mladík, který okrádal pomocí Facebooku, skončil před soudem. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení