VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna otevřela opravené oddělení zájmové a naučné literatury

Litoměřice - Moderní design získalo oddělení zájmové a naučné literatury Knihovny K. H. Máchy v Litoměřicích. Rekonstrukce, která byla realizována v průběhu letních prázdnin díky finanční podpoře Nadace ČEZ a města Litoměřice, přinesla kromě úpravy interiéru i řadu užitečných novinek.

10.9.2015
SDÍLEJ:

Knihovna otevřela opravené oddělení zájmové a naučnéFoto: Eva Břeňová

První změnu čtenáři zaznamenají už při vstupu na oddělení. Prosklené dveře opticky propojily interiér budovy s celým náměstím a projasnily celý prostor. Hned za nimi je nově umístěna příruční knihovna, v níž čtenáři naleznou knihy, které je možné vypůjčit si jen prezenčně.

„Doposud byly tyto tituly v části budovy, kam jsme měly přístup pouze my, knihovnice, a čtenáři se o nich často dozvěděli jedině listováním v on-line katalogu. Je dobře, že je nyní mají na očích a mohou si z nich lépe vybírat," shrnula důvody nového uspořádání vedoucí oddělení Lenka Hejnová.

Kromě výměny bezmála tři desítky let starého knihovního nábytku došlo i k výrazným prostorovým změnám. Architektka Karolína Štědrá totiž navrhla otevřít venkovní atrium. Vznikl tak příjemný koutek s pohodlným křeslem a lampou pro čtenáře, kteří si čtení dovedou náležitě „vychutnat". Na oddělení se podává káva.

Knihovna otevřela opravené oddělení zájmové a naučné

„Nově byl zbudován také studijní prostor s počítači. Čtenáři si mohou odložit své osobní věci do uzamykatelných skříněk. Samozřejmostí je dětský koutek, který zpříjemní pobyt na oddělení rodičům s malými dětmi," upozornil Karel Tománek, ředitel knihovny, která má v tuto chvíli zhruba čtyři tisíce registrovaných čtenářů. V souvislosti s rekonstrukcí naučného oddělení zároveň vznikl i nový výstavní prostor, v němž jako první vystavuje místní výtvarnice Ilona Staňková.

„Knihovna si prošla nelehkým obdobím, kdy stát naprosto nečekaně přestal financovat provoz knihoven. To v našem případě znamenalo ztrátu ve výši 7 milionů korun, které jsme museli nalézt v rozpočtu města. Proto mě obzvláště těší, že i přes těžkosti, které jsme společně s vedením a zaměstnanci překonali, se daří knihovnu modernizovat a dále rozvíjet," konstatoval místostarosta Karel Krejza, který se dnes zúčastnil slavnostního otevření rekonstruovaného oddělení společně s dalšími hosty, mezi nimiž nechyběl ani zástupce ČEZ.

Rekonstrukci, která si vyžádala 750 tisíc korun, podpořila Nadace ČEZ částkou 250 tisíc korun prostřednictvím grantového programu Podpora regionů, který je zaměřen na rozvoj veřejně prospěšných projektů.

„Litoměřická knihovna se snaží svým čtenářům dlouhodobě vycházet vstříc. Proto jsme podpořili její úsilí vybudovat prostor vhodný pro děti a mládež, jež potřebují klid na své školní aktivity i prostor pro kreativní práci a aktivní trávení volného času," poznamenala Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ. Půl milionu korun pak knihovna, která je příspěvkovou organizací města, uvolnila z fondu investic.

Eva Břeňová

Autor: Redakce

10.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení