Na Štědrý den by mu bylo krásných devadesát let. V roce 2010 byl uveden mezi osobnostmi v Kalendáriu regionálních výročí Ústeckého kraje.

Na hudební mapě litoměřického regionu byla dlouhá léta nepřehlédnutelná osoba Josefa Turka z Jenčic. Od svého mládí se věnoval dechové a populární hudbě, již v září roku 1946 založil taneční orchestr Jenka (Jenčická kapela), který řídil po čtyřicet let.

Orchestr byl velice populární v Lovosicích i okolí, vystupoval dokonce i v tehdejší NDR. V roce 1949, kdy se v podnicích zřizovaly závodní kluby, pod které povinně přecházely kulturní soubory a hudby, přešel taneční orchestr pod Závodní klub podniku České hedvábí v Lovosicích. Orchestr vystupoval při tanečních soutěžích a soutěžích zpěváků „Lovosická granule“.

Taneční orchestr ukončil svou činnost v r. 1986. Josef Turek ale hrál i v symfonickém orchestru, který působil v Lovosicích od roku 1945, řídil ho tehdy dirigent J. Chvalovský. Vedl také dechový orchestr pro potřeby závodu České hedvábí a později pro Severočeské chemické závody Lovosice.

V roce 1966 byl pak tento orchestr doplněn hudebníky z okolí na Velký dechový orchestr SCHZ s koncertním zaměřením (autorské večery skladatelů Jaromíra Vejvody, Karla Vacka a další, promenádní koncerty). Josef Turek byl od počátku jeho kapelníkem.

Orchestr byl třikrát účastníkem „Kmochova Kolína“, pravidelným účastníkem Národního festivalu dechových orchestrů ve Štětí, dvakrát byl účastníkem ústředního kola „Národní soutěže“ v Ostravě a mnohokrát účinkoval v zahraničí (NDR, NSR, Francie a Rakousko). V r. 1991 se zúčastnil 11. ročníku Mezinárodního festivalu dechových hudeb v Brně, kde se umístil ve své kategorii na 3. místě.

V roce 1993 se kapelník Turek zúčastnil s Velkým dechovým orchestrem Kulturního střediska Lovoš světového festivalu dechových orchestrů v holandském Kerkrade. Orchestr se zde umístil ve III. divizi na 2. místě. Stříbrná medaile z tohoto festivalu byla největším úspěchem kapelníka i jeho orchestru, neboť tato soutěž je označována za nejrozsáhlejší na světě.

Od začátku svého působení v orchestrech vychoval celou řadu mladých hudebníků a zpěváků (Miroslav Dreiecker, Helena Richterová - Mejsnarová, Marcela Knoblochová aj.).

Své lásce hudbě se nezpronevěřil ani později, až do své smrti byl kapelníkem Dechového orchestru Kulturního střediska Lovoš v Lovosicích, který vystupuje v Lovosicích při promenádních koncertech a při Vánočním koncertu na Václavském náměstí.

Při tanečních večerech pro seniory Zadáno pro dobrou náladu v Kulturním středisku Lovoš řídil ještě v listopadu malý 12členný dechový orchestr, pro některé taneční skladby doplněný o saxofony a bicí. Tento pořad je velice populární a v posledních měsících byl vždy vyprodán.

Josef Turek také založil a neustále doplňoval rozsáhlý hudební archiv, který je přístupný i ostatním hudebníkům v regionu.

V archivu jsou skladby dechového i tanečního charakteru. V litoměřickém okrese byl Josef Turek pojmem špičkového vedoucího hudebního tělesa a milovníka dechové hudby. V roce 2000 mu bylo za dlouholetou úspěšnou hudební činnost a vynikající reprezentaci na soutěžích a festivalech uděleno čestné občanství města Lovosice. Pan Turek bohužel své 90. narozeniny už neoslaví. Ještě nedávno řídil orchestr při pořadech pro seniory Zadáno pro dobrou náladu a návštěvníci ho měli moc rádi.

Na prosincový program pro něj připravili koš s devadesáti růžemi, to už byl pan Turek ale v nemocnici. Nikdo netušil, že odejde do hudebního nebe tak rychle. Bude nám v Lovosicích moc chybět. Čest jeho památce!

Poslední rozloučení s panem Josefem Turkem se koná ve středu 29. prosince v 10 hodin v obřadní síni na lovosickém hřbitově.

Eva Hozmanová