VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to chov, nebo týrání zvířat?

Tlučeň – „Bučení krav je slyšet po celé vesnici – ozývají se, protože mají hlad a žízeň. Neustále utíkají za vodou, protože jim jí nikdo nedává. Tři koně již pošli. Zvířata jsou v mrazech venku – vyhladovělá, špinavá a zubožená,“ tak popsal situaci chovu zvířat v Tlučni místní občan Miloš Šedivý.

10.2.2012 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Stav zvířat již nehodlal trpět a rozhodl se konat. Zavolal proto na krajskou veterinární správu a týrání ohlásil. Nebyl první. „V letošním roce jsme zaznamenali dvě různá udání na týrání zvířat na statku v Tlučni. Na stejnou situaci máme tedy v tuto chvíli dva podněty. Na místo jsme poslali inspekci již dvakrát. Ani jednou se však inspektor do objektu nedostal – pokud nám nikdo neotevře, dovnitř se nedostaneme,“ vysvětlila veterinářka a inspektorka Krajské veterinární správy Lenka Hanušová.

Zvířata přitom prý stále trpí. „V obou případech bylo udání směrované na občana, který chová hospodářská zvířata a dva psy. Hospodářská zvířata má však zavřená ve stáji – k nim se inspektoři nedostali. Občan, který týrání zvířat udal, si stěžoval také na týrání dvou psů, kteří se pohybovali okolo chalupy. Inspektoři mohli posoudit pouze stavy obou psů – ti byli v době inspekce uvázaní u boudy. Jejich výživný stav byl dobrý, oba měli boudy,“ uvedla veterinářka.

Jakým způsobem dojde k prošetření týrání hospodářských zvířat, zatím není jasné. Krajská veterinární správa se prý konat snaží. Do objektu se podle Lenky Hanušové však bez souhlasu a účasti majitele nedostane.

Podle Nadace na ochranu zvířat má však inspekce Krajské veterinární správy od nového roku možnost do objektu vniknout i bez souhlasu majitele. „Významnou legislativní změnou v zákoně o týrání zvířat je možnost vstupu do obydlí, pokud je v ohrožení život nebo zdraví nejen člověka, ale i zvířete,“ informovala mluvčí Pavlína Krejčíková.

Veterinářka a inspektorka z Krajské veterinární správy však tuto možnost nezná. „Do objektu se dostaneme pouze v případě, že nám někdo otevře a pustí nás dovnitř. My se do zařízení podívat můžeme, ale rozhodně tam nemůžeme vnikat. Je předpoklad, že když ten člověk uvidí to srocení lidí u něho před domem, otevře,“ uvedla inspektorka a popsala způsob, jakým inspekce jedná:

„Majiteli zvířat na dveře připevníme lístek, že se má v určitou hodinu do místa dostavit a sejít se tak s inspektorem, kterému předvede stav zvířete. Výzvu podle zákona doručíme i poštou. O dni předvolání jsme uvědomili i obec a policii. V daný den se na místě sejdeme s policií a úřadem.“

Autor: Anna Hrochová Mgr.

10.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení