Budova však má za sebou velmi dlouhou historii počínající prvními zmínkami v městském urbáři z roku 1592.

Již koncem 16. stol. se zde nacházely dvě mlýnice, přičemž první zahrnovala jedenáct moučných kol a druhá čtyři kola. Povinnost mlít zde mělo 513 obyvatel z nejbližších vesnic a osad. Z tohoto období bohužel není známá tehdejší podoba budovy. Ke mlýnu patřila taktéž pila, která se nacházela na sousedícím labském ostrově složená z domku pro pilaře a kolny na prkna.

V pozdějších letech byly naplánovány stavební úpravy jezů a zpevnění mostu před Labe za účelem splavnění řeky. Z těchto plánů sešlo z důvodu vpádu saských vojsk do Čech. Práce byly obnoveny v roce 1636, ale přesto ke zrušení jezů nedošlo a všechny stávající stavby včetně mlýna a pily zchátraly. Ke zlomu došlo až o století později, kdy roku 1737 byly zbořeny staré jezy a o rok později i starý mlýn. Roku 1738 byla stavba nového mlýna zadána políru Václavu Škodovi a vybudování mlýnského zařízení přísežnému pražskému mlynáři Jakubu Lískovi. Během dvanácti neděl měli za úkol vystavět mlýn a vodárnu.

Stavba započala 11. června 1738, kdy byl slavnostně položen základní kámen a do něj vloženy dvě stříbrné tabulky s latinskými a českými texty. Stavební kámen byl lámán u Brzánek, Přestavlk a Nelahozevsi. Do konce roku byla zhotovena střecha a zahájeno mletí v tzv. jednom složení, dokončovací práce probíhaly až do roku 1744. O tři roky později již mlýn čítal celkem pět mlecích složení a stavba zahrnovala též utužení jezů. Mlýn tehdy dostal od vrchnosti do správy sám Jakub Lískovec.

Roku 1762 byl mlýn nejprve pronajat a o rok později prodán Janu Kubíkovi za 1500 zlatých a 250 zlatých roční renty. Postupem času Kubíkovi dědici obdrželi do správy i opět chátrající jezy. V roce 1843 byla přistavěna znovu nová pila. V následujících letech mlýn často měnil majitele a poslední mlynář Jan Václavík jej v roce 1862 celý znovu zrekonstruoval.

Pro mlýn i pilu se stal osudným rok 1890, ve kterém velká povodeň obě stavby značně poničila. O dva roky později byla budova mlýna zbourána a během stavby nového mostu byla postavena na původních základech kopie tehdejší barokní stavby, která v současnosti patří státnímu podniku Povodí Labe. Pila znovu postavena nebyla a tím se vytvořilo místo pro dnešní odpočinkovou zónu lemující levý labský břeh.

Ilona Trefná