Přestože obec má povinnost zveřejňovat základní informace, zákon o obcích jí nestanovuje povinnost mít webové stránky.

„Spíš se nám osvědčily vývěsní skříňky. Na úřadě jsme všichni neuvolnění funkcionáři, takže tu všechno děláme až po pracovní době a nemáme čas si s některými věcmi tolik hrát. S webovými stránkami jsme měli komplikace, teď je dáváme do pořádku; i když zápisy ze zastupitelstva na ně nedáváme včas,“ říká Petr Bezpalec, starosta obce Hlinná, která má spolu se Lbínem, Kunraticemi, Tluční a částí Mentaurova celkem 226 obyvatel.

„To že mají obce webové stránky, na kterých zveřejňují jednání ze zastupitelstva je dobrá praxe, ministerstvo vnitra ji doporučuje, ale v žádném případě to není pro obce povinnost. Za absenci webových stránek, či nezveřejněných zápisů z jednání na úřední desce proto obcím nehrozí žádné sankce. Například zápisy z jednání zastupitelstva obce nemusejí být vyvěšovány na úřední desce, stačí pouze, když jsou v obci k dispozici k nahlédnutí,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

„Občané by měli dostat komplexní informace. Tedy i zápisy ze zastupitelstev. Mohou pak kontrolovat, jestli obec svoje záměry plní. Když se lidi kouknou na internetové stránky obce, jsou hned v obraze. Mně se ještě nestalo, že by za mnou někdy někdo přišel na úřad a chtěl vidět písemný zápis z jednání zastupitelstva,“ poznamenala libochovanská starostka Ivana Sklenářová.

Města a obce mohou úroveň svých webových stránek porovnat v krajské i celostátní soutěži Zlatý erb. Letos probíhala již podesáté. Letošním vítězem se v Ústeckém kraji v kategorii měst staly Litoměřice, 2. místo obsadil Úštěk. Mezi obcemi dosáhly nejvýše Libochovany, letos skončily na 2. místě. Nejlepší elektronickou službu letos poskytují Litoměřice se svým elektronickým objednávkovým systémem pro agendu občanských průkazů a pasů, na 3. místě je Štětí s kalendářem událostí.