S osmadvaceti lidmi se v neděli vydal na nevšední výlet – za 599 korun českých na stole na „Hustý Ústí nad Labem“.

Za autobusem jel japonský televizní štáb, který ještě večer odletěl do Drážďan. „Příští neděli bude reportáž z cesty na Ústecko k vidění na japonských televizních obrazovkách,“ slíbila šikmooká redaktorka.

Jiří Mašín, otec a syn, zaplatili za cestu ze zvědavosti. „Je to super nápad,“ usmáli se turisté z nedalekého Děčína. „Velmi se nám líbil humorný Danův výklad,“ dodali.

„Máte to tu hezké,“ usmál se ironicky Jan Hruška z Prahy spolu s manželkou. „Ale ani my v Praze nejsme pozadu,“ dodal. Stanislav Majer, divadelník, který zná Ústí z účinkování ve zdejší činohře, jel za 599 korun na výlet, aby podpořil cestovní agenturu.

Výlet se uskutečnil v pochmurném nedělním deštivém dni. Autobus Corrupt Tour vyjel v deset hodin ráno z Prahy, před lovosických nádražím přibral místní novináře a odborného průvodce Jaroslava Achaba Haidlera, herce místního Činoherního klubu.

Autobus se nejdříve vydal do Moravan k domu vlivného podnikatele Patrika Oulického. Aby byl vidět celý Oulického komplex, musela výprava zastavila na kopci. Turisté si brali dalekohledy a poslouchali hlas průvodce. Dan Dittrich přesvědčivě vyprávěl, jaké byly peripetie kolem neschvalování, předávání a schvalování černých staveb v Moravanech. Také uvedl, že Corrupt Tour navrhne nad Moravany výstavbu velkého parkoviště a přípojku na D8 a mobilní WC z evropských fondů, aby se mohli turisté na Oulického sídlo dívat.

Kde všude byli?

Moravany: Řízení o načerno postavených stavbách podnikatele Patrika Oulického v CHKO České středohoří zahájil stavební úřad v Trmicích. Po odvolání Oulického ale dokončil úřad v Ústí nad Labem. Část staveb musela být upravena a odstraněna, část byla zlegalizována.
Hotel na Větruši: Firma Ekofin PC obdržela na stavbu hotelu 80 milionů Kč dotaci od EU. S firmou byl spojen před svým zvolením primátor Vít Mandík (ČSSD).
Rekonstrukce parku: Rekonstrukce Městských sadů stála 83 milionů korun. Například jedna lavička stála kolem 50 tisíc korun.

Nevšední zájezd potom hnal autobus z Moravan přes Trmice do Předlic. Romští občané hleděli překvapeně na blesky sršící z fotoaparátů projíždějícího autobusu. Prostě safari. Projet nebezpečnou oblastí pomalu, bez zastavení, a po pár minutách raději pryč.

Nejděsivěji na účastníky výletu zapůsobila zcela poklidná ulice Na Nivách. „Tato ulice je opravdový skvost a upozorňuji vás na hospůdku U Studánky,“ uvedl průvodce. Jedna z cestovatelek dokonce prohlásila, že tam jednou tancovala. Ale to bylo dávno, na začátku devadesátých let. Před její devastací.

„Fascinuje mě zde sociologie prostoru, všechny souvislosti vedoucí k současnému stavu. Ta krásná alej stromů a to ticho… ty ruiny,“ říká Petr Kolínský, scénograf, který výlet do Hustého Ústí zaplatil pro sebe a manželku.

Z Předlic přes Všebořice do Úžína vede Dalíkova cesta. Průvodce zdůrazňuje, že se autobus blíží do místa, kde se poprvé projevil Marek Dalík(lobbista a poradce premiéra Topolánka).

Kam jet příště? Naše tipy:

Sektorové centrum:
Zbourání ostudy Severní Terasy stálo 83 milionů korun. Jiné firmy ho nabízely o 30 milionů levněji.
Toalety kulturního domu:
Za rekonstrukci toalet Domu kultury město zaplatilo 12 milionů korun. To je cena čtyř rodinných domů.
Penzion pro seniory Bukov:
Dostavba penzionu stála 85 milionů korun. Kapacita se zvýšila o 40 osob, jeden pokoj se zařízením tak vyšel na více než dva miliony.
Primátorské křídlo magistrátu:
Rekonstrukce a vybudování křídla stálo přes 10 milionů korun, původně se počítalo jen s 1,5 milionem.
Krajská zdravotní: Nemocnice nakoupila z evropských dotací za 417 milionů korun přístroje, které jsou údajně předražené. Případ vyšetřuje policie, pokutu od antimonopolního úřadu bude řešit soud.
Rekonstrukce muzea:
Přišla celkem na 418 milionů korun. Podle státního zastupitelství byla předražena o 182 milionů korun a v této souvislosti hovoří o třech trestných činech. Prozatím ale nikoho neobvinilo.


Od úžínské zříceniny jel autobus do středu Ústí vstříc lanovce a nad lanovkou trůnící Větruši. Do práce se dává Jaroslav Achab Haidler. Vysvětluje unikátnost lanovky dlouhé 330 metrů, pořízené prý za 80 milionů korun.

Po pohledu na rok prázdné zanádraží u ústeckého hlavního nádraží dostali výletníci na Větruši oběd. Vývar s nudlemi, řízek a brambor, borůvkový koláč a šlehačka.

Když Corrupt Tour nakrmil poutníky, odvezl je do Městských sadů. Zde průvodce Dan barvitě popisoval, kde a co bylo pořízeno (v korunách). Třeba lavičky za desítky tisíc korun. Jediné, co je v parku (kromě stromů) zadarmo, je socha rudoarmějce. „Protože ta již tam byla,“ usmál se Dan.

Cestovku Corrupt Tour vymyslel překladatel a vystudovaný filozof Petr Šourek. „Naše cestovka je složená z lidí, kteří chtěli zajímavou formou ukázat na korupci v Čechách. Neplatí nás Babiš ani sympatizanti Pirátské strany,“ vysvětlil Petr Šourek.

Kancelář nabízí tři pražské trasy (Tři pražská nej, Nemocnice na kraji zákona a Pražské safari). Jediný mimopražský výlet vede právě do Ústí a podle pořadatelů byla první cesta vyprodaná. Další do Ústí pojede v neděli 11. března.