VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad Kamýk: Láska, násilí, vražda a děsivá pomsta

Litoměřicko – K létu patří seriály. To letošní bude provázet seriál „Litoměřicko v pověstech", který odhalí tajemství hradů, obcí, ale také kopců a přírodních památek na Litoměřicku a Podřipsku.

15.7.2013 AKTUALIZOVÁNO 16.7.2013
SDÍLEJ:

Kamýk.Foto: Deník/Anna Hrochová

Příběhy posbíral J. R. Tesař v roce 1926. Tehdy je vydal v knize Litoměřicko, Obraz vlastivědný.

Nejzajímavější pověsti z této publikace najdete vždy v pondělním vydání Litoměřického deníku. Všechny historické texty najdete společně s aktuálním pátráním Deníku – co je na příbězích vlastně pravdivého?

První díl seriálu věnujeme známější pověsti o „Kamýcké růži". Ta vypráví příběh nešťastného rytíře z hradu Kamýk, který přišel o svou milovanou ženu a zbytek života zasvětil Kamýcké růži, tedy své překrásné dceři. O její kráse se šířily zvěsti po celém kraji. Rytíři z dalekého i blízkého okolí se o ni chodili ucházet, krásná panna však všechny odmítla. Až přišel jeden, který si odmítnutí nechtěl nechat líbit. Kamýckou růži unesl.

Kamýcká růže

„Bývalo veselo na Kamýce, když pánu z hradu narodilo se krásné děvčátko. Těžký smutek ale vešel do hradu, když matka dítěte zemřela. Rytíř žil potom jen pro své dítě, ze kterého vyrostla krásná panna. Růží z Kamýku ji sousední rytíři nazývali.

Mnoho ženichů ucházelo se o její ruku. Panna všechny zamítla. Mezi odmítnutými byl i rytíř Templářského hradu v Malých Žernosekách. Přísahal za to pomstu.

Když jednou panna procházela se v zahradě pod hradem, uloupili ji pacholci Templářovi a odnesli do hradu Templářů.

Nešťastný otec, nemoha dceru najíti, přestrojil se za potulného pěvce, od hradu ke hradu dceru hledal. Nikde po ní ani stopy nebylo.

Když z bludné pouti domů se vracel, zastavil se v kapli templářského hradu v Malých Žernosekách, kde odpočíval.

Tu slyší v kryptě pod sebou nářek a pozná hlas své dcery. Hned věděl, co se stalo.

Pospíšil domů, ozbrojil svůj lid, v noci přepadl Klášter a dobyl jej. Když však panoši víko krypty nadzvedli, nalezli dívku již mrtvou. Růže Kamýcká uvadla.

Rozhněvaný otec zapálil a rozbořil hrad Templářů. Nikdy jej již nevystavěli. Ještě před osmdesáti lety byly vidět zbytky jeho zdí."

J. R. Tesař: Litoměřicko, Obraz vlastivědný, I. díl; Nákladem Ratibora Vodseďálka v Lovosicích, tiskem Hynka Jirky v Roudnici n. L., 1926

Litoměřicko je opředeno mnoha pověstmi. Ta o Kamýcké růži patří mezi známější. V současné době o ní však slyšel málokdo. Ani obyvatelé Kamýku o ní nic nevědí.

„Je to zajímavá pověst, ale nikdo mi o ní nevyprávěl. Nic o tom nevím," říká „domorodec" Oldřich Jelínek. „Pěkné. Ale slyším to úplně poprvé," přidává Antonín. Stejné odpovědi se mi dostává i od dalších občanů. Také Jitka a Lenka, turistky z Rakovníka, pověst o zřícenině hradu Kamýk neznají.

Teprve po delším pátrání narážím na „první vlaštovku". „Vím, že se k hradu váže nějaká pověst. Dobře si ji nepamatuji, ale na obecním úřadě máme knihu, která o pověsti vypráví," pomáhá mi František Pištora, který v obci žije deset let. Ten mě odesílá za paní Hubálkovou, která prý pověsti zná. „Ano, vím o pověsti z Kamýku. Tahle je ale jiná. Znám pověst o třech rytířích, kteří se na místní kalvárii vrhli do Labe. Po nich jsou tam tři kříže. Ale o Kamýcké růži jsem neslyšela," uzavírá paní Hubálková.

Kamýcká růže však zcela zapomenuta není. Nedávno zaujala i místní písničkářku Štěpánu Tothovou, která o ní složila píseň. „Přišla jsem k tomu vlastně čirou náhodou. Sama jsem ještě donedávna pověst neznala. Složila jsem melodii a kamarádka mi řekla, že jí připomíná pověst o Kamýcké růži. Trochu jsem se zastyděla, že ji neznám. Přivedlo mě to však k tomu, že jsem začala pátrat. Potom jsem zhudebnila i jiné pověsti. Myslím totiž, že je dobré, aby se lidé dozvěděli více o kraji, ve kterém žijí," konstatovala Štěpána.

Zajímavostí celé pověsti není jen poutavý příběh, ale také zmínka o dnes již zapomenutém templářském hradu Malé Žernoseky. O něm se příliš nedozvíte. Přesto jeho existence není úplně zapomenuta. „Zbytky starocellského kláštera a tvrze Templářů byly ještě na počátku 19. století zřejmé na pozemcích zvaných Labská louka," připomíná web mikroregionu Porta Bohemica.

„Vím, že se vedly spory o tom, zda se hrad nacházel v Malých nebo Velkých Žernosekách. Díky pátrání po místu, kde mladá dívka zemřela jako „zlomený květ", jsem se dozvěděla také to, že se Žernoseky jmenují podle jejich dřívějšího účelu. Byly tam totiž kamenolomy a kameny z nich sloužily k výrobě mlýnských kamenů žernovů," dodala písničkářka.

Autor: Anna Hrochová Mgr.

15.7.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní vyhlášení ankety Vesnice roku v Libochovanech.
21

FOTO: Vesnicí roku 2017 v Ústeckém kraji jsou Libochovany

Policisté hledají dva mladíky, v Lovosicích platili cizí kartou.

Případ zneužití platební karty byl i díky Deníku objasněn

FOTO, VIDEO: Hasiči a policisté cvičili v Roudnici na divoké vodě

Roudnice nad Labem - Vesty a helmy nasadit a skok do divoké a nebezpečné vody. Pořádně náročné cvičení mají za sebou poříční policisté, hasiči a vodní záchranáři z Ústeckého kraje.

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031. V okrese by měl být opraven roudnický most nebo vybudováno Centrum sociální pomoci v Litoměřicích.

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem vouchery na prohlídku litoměřických památek

Litoměřice - Destinační agentura České středohoří o.p.s., ve spolupráci s Litoměřickým deníkem připravila na druhou polovinu léta soutěž pro čtenáře o vouchery na Okruh církevní památky Litoměřice.

Sportovní svět upíná pozornost opět do Račic

Račice - Polsko, Portugalsko, Rusko? Kdepak! Nejlepší rychlostní kanoisté planety se představí na severu Čech. „V dané konkurenci jsme si moc nadějí na přidělení MS nedělali,“ přiznal šéf Jan Boháč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení