VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historická kanalizace utrpěla při posledních povodních

Terezín - Pevnostní město Terezín je unikátní nejen po obranné stránce, ale také díky kanalizačnímu systému, který se nachází kolem čtyř metrů pod úrovní terénu.

7.11.2014
SDÍLEJ:

CHYSTAJÍ OPRAVU. Se systémem kanalizací pod královským městem Terezín jsme se zatím mohli seznámit prostřednictvím dokumentace a pohledem do nitra přes několik vpustí. Foto: Deník/Karel Pech

Hlavní stoky měří zhruba pět kilometrů, vedlejší jsou asi o kilometr delší. Proplach kanalizace, která je společná jak pro splašky, tak pro dešťovou vodu, v minulosti prováděla přímo řeka. Přestože její konstrukce byla stejně jako objekty a opevnění provedena z kvalitních cihel, zub času a především velké povodně se podepsaly na jejím stavu.

Větší oprava kanalizace nebyla pravděpodobně prováděna od jejího uvedení do provozu. „Odvod splašků, které jsou přečerpávány na čistírnu odpadních vod do Litoměřic, není bezproblémový, v místech poškození dochází k jejich hromadění. Město se snaží řešit rekonstrukci od roku 2008, když už předtím byl proveden její historický průzkum. Od té doby bylo vypracováno šest variant řešení, každá však narážela na určitý problém, až teprve sedmý návrh byl přijatelný pro všechny dotčené instituce," říká Robert Czetmayer, vedoucí odboru rozvoje, výstavby a správy majetku města.

Během rekonstrukce bude na dno kanalizace položena hladká čedičová stélka, která zajistí koncentraci splašků do střední části a umožní jejich snazší odplavování buď přímo dešťovou vodou nebo podle potřeby pomocí čisticí techniky. Na rekonstrukci stok, které jsou spravovány jak městem, tak SVS, byla podána žádost na Ministerstvo zemědělství. V současné době už probíhá výběrové řízení na zhotovitele.

CHYSTAJÍ OPRAVU. Se systémem kanalizací pod královským městem Terezín jsme se zatím mohli seznámit prostřednictvím dokumentace a pohledem do nitra přes několik vpustí.

Autor: Václav Sedlák

7.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Mistrovství světa v rychlostní kanoistice je všechno připravené. V pondělí dorazily i medaile pro vítěze, které nám ukazala Martina Kučerová z tiskového střediska.
7

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Ilustrační foto.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Litoměřická NEJ: Jediná Brána Čech v České republice

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme.

FOTO: Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Račice – „O víkendu bude vyprodáno, lístků moc nezbývá,“ říká šéf organizátorů Jan Boháč a čeká 10 000 diváků. Přípravy gradují.

Seriál vinobraní začne v Litoměřicích

Litoměřicko - Hned čtyři vinobraní budou lákat milovníky révy v litoměřickém okrese.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení