VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Geotermální energie: Výzkumné centrum se začne stavět letos na podzim

Litoměřice – Plány na využívání geotermální energie z nitra země nabírají konkrétní obrysy. V bývalých Jiříkových kasárnách ještě letos začne vznikat odborné zázemí pro výzkum geotermální energie za zhruba 50 milionů korun. Do roka by mělo být hotové.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Geotermální vrt v Litoměřicích.Foto: Karel Pech

Ve středu to v Litoměřicích potvrdili zástupci všech institucí, které se do realizace zapojily. Ke komerčnímu využívání geotermální energie však vede dlouhá a nákladná cesta. První výzkumný vrt se v litoměřických kasárnách uskutečnil už před lety.

„Těší nás, že se Litoměřice staly strategickým partnerem projektu a sehrály klíčovou roli v jeho přípravě. Získali jsme všechna potřebná povolení a před deseti lety provedli dosud nejhlubší vrt v České republice," upřesnil místostarosta Litoměřic Karel Krejza.

NA VÝZKUMU SE PODÍLÍ ODBORNÍCI

Základem je projekt výzkumné infrastruktury Ringer, na kterém se podílí především Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a dalších osm významných partnerů. Jsou mezi nimi například hned tři ústavy Akademie věd ČR, Česká geologická služba, ČVUT Praha, Technická univerzita z Liberce, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Vysoká škola báňská v Ostravě.

Pracoviště je zařazeno mezi strategická výzkumná centra nejen v ČR, ale i v Evropě a má podporu Ústeckého kraje. Hlavním cílem projektu je ověřit možnosti čerpání zemského tepla v hloubkách od tří do pěti kilometrů, kde teplota hornin dosahuje 100 až 150 stupňů Celsia a lze ji použít jako zdroj vytápění nebo k výrobě elektřiny.

„Litoměřice mají šanci získat další podporu z evropských fondů. Splňují totiž všechny požadavky, které jsou na projekt kladené," uvedl ve své podrobné prezentaci německý specialista David Bruhn.

Podle jeho informací probíhá v současné době, nebo se chystá v rámci projektu DESTRESS na pěti evropských místech a v Jižní Koreji další výzkum. Rozšíří se nejspíš i do Kanady.

„V litoměřickém výzkumném centru se budou například testovat nové vrtné technologie v různých hloubkách, technologie stimulace propustnosti hornin a pro tvorbu podzemních geotermálních výměníků či seismické monitorování," uvedl ředitel konsorcia a profesor UK Tomáš Fischer.

Stavba objektu výzkumného centra bude po výběrovém řízení zahájena nejspíš letos na podzim. „Projekt je rozložen do tří etap, stavba by mohla být dokončena za rok, ale sloužit svému účelu začne až v roce 2019. Naše výzkumné centrum má v evropském kontextu strategické místo – blízko k sousedům v Německu a Polsku," dodal Antonín Tym, manažer geotermálního projektu.

Krajský zastupitel Miroslav Andrt vyzdvihl aktivitu Litoměřic v přípravě projektů na zlepšení životního prostředí.

Zmocněnkyně vlády pro Ústecký kraj Gabriela Nekolná uvedla, že projekt využití geotermální energie je součástí připraveného akčního plánu strategického rozvoje kraje, a to v oblasti výzkumu a vývoje.

Ještě tento měsíc ho má projednat a schválit česká vláda.

Autor: Václav Sedlák

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dětské hřiště v Lovosicích, ilustrační foto.

Škody od vandalů na hřištích budou město stát až 100 tisíc

hokej, Litoměřice a České Budějovice
22

Motor naskočil až na konci, Stadion je bez bodů

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

FOTO: Řidiči chytl traktor. Naštěstí skoro u hasičů

Litoměřice - Štěstí v neštěstí měl v pondělí 16. října ráno řidič, který jel s traktorem po Českolipské. V místech, kde míjel litoměřickou hasičskou stanici, mu vyšlehly ze stroje plameny.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Její maminka pomáhala Židům, skončila v Osvětimi

Bohušovice n. O. - O osudu své rodiny vypráví Marta Neužilová. V Bohušovicích můžete narazit na "Kámen zmizelých", který připomíná její maminku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení